Dr. Mevlüt Dalkıran

Dr. Mevlüt Dalkıran

​Çocuklarımızı istismara karşı koruma yolları

04 Temmuz 2018
Toplumsal bir yara haline gelen ve gün geçtikçe canımızı sıkan birçok olayla karşılaşıyoruz. Bu olaylar çocuklarımızın ne kadar korunaksız ve tehlikeye açık olduğunu gösteriyor.

Bizim anne-baba olarak çocuklarımızı bu tür tehlikelerden korumak adına yapmamız gerekenler var. Çocuğumuzu karşımıza alıp konuşmalıyız. Tehlike ve güven kavramlarını akıllarına yerleştirmeliyiz. Öncelikli olarak tehlikeyi anlatmalıyız çocuklarımıza... Vucudundaki 3 tehlikeli bölgeyi bilmeliler. Göğüs, bacakların arası ve arka bölgesinin tehlikeli bölge olduğunu ve anne-baba harici kimsenin bu bölgelere dokunamayacağını bilmeliler. Anne ve babanın yıkarken dokunabileceklerini, doktorların ise anne-baba yanında dokunabileceğini bilmeliler. İnsanlar çocuklara sarılabilir, sevebilir ama bu bölgelere dokunuyor ve çocuk bundan rahatsız oluyorsa bunun bilincinde olmalıdırlar.

Böyle bir durumda karşılaştıklarında ilk yapmaları gerekenin çığlık atmak ve güvenli bir yere ya da kişiye koşarak gitmek olduğunu bilmeliler. Bu, dışarda tanıdık bir kişi veya okulda öğretmeninin yanı veya okul müdürünün odası olabilir.

Çocuklarımız malasef çok korunaksızlar ve bu tür olaylar başlarına geldiğinde sessiz kalıyor ve söylemiyorlar. Çocukların her ne olursa olsun gelip herşeyi anlatabilecekleri, güvendikleri bir koruyucuları olmalıdır. Bu role en çok yakışan da baba figürüdür. Bundan dolayı her baba çocuğunu karşısına almalı, çocuğunu eğitmeli ve yalnız olmadığını babasının onu her zaman koruyup kollayacağını bilmelidir. Her ne olursa olsun herşeyi anlatabilmeliler.

Toplum yararı için çıkarılacak kanunlarla en ağır cezalar verilmeli ve caydırıcı olmalıdır. Eğitim noktasında gereken yapılmalıdır. Bir daha böyle olaylarla kaşılaşmamak ve duymamak dileğiyle...
 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat X