Büyük tehlike: Mavi Balina ve Mariam benzeri oyunlar - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam

Büyük tehlike: Mavi Balina ve Mariam benzeri oyunlar

Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 18.02.2019 11:37

Çocuklarımızın üzerine kabus gibi çöken, onları etki altına alan ve her dönemde isim değiştiren oyunların üzerinde durmakta fayda var. Özellikle 'Mavi Balina' ve 'Mariam' oyunları üzerine bilinmeyenleri söyleyelim. 'Mavi Balina' bir oyun mu peki? İntihar eden çocukların masa üstlerinde indirilmiş bir oyun gösterilebildi mi? Hayır.! Çünkü 'Mavi Balina' bir oyun veya uygulama değil bir virüs. Yani çocuğunuzun telefonunda veya bilgisayarında bu oyunun izine rastlayamazsınız. Peki nasıl oluyor da özellikle 10-14 yaş aralığındaki çocuklarımızı intihara sürükleyecek kadar etkisi altına alabiliyor?

Bir çocuk dizi veya film izlemek için siteye giriyor, siteden çıktığında ekran birden mavi oluyor ve çocuk panik yapıyor (stres ve panik yapan çocukları yönetmek daha kolaydır ve istediklerinizi daha kolay yaptırabilirsiniz). Ve birden ekran tekrar geri geliyor. Önünde bir antivirüs programı beliriyor ve çocuk seviniyor, tıklıyor. Ekran geri gelince de virüs temizlendi sanıyor. Aslında bu sırada bilgisayara bir bilgi paylaşım programı yükleniyor. Yani çocuğun kamerası kullanılıyor, odası izleniyor. Düşünsenize çocuğun utanacağı bir telefon konuşması, çıplak görüntüsü veya utanacağı bir durumla kendisinin tehdit edildiğini... İşte 'Mavi Balina' oyununun mantığı da burada başlıyor. Çocuk bu görüntülerle tehdit ediliyor, telefon numarası isteniyor ve 50 aşamadan oluşan, son komutun intihar olduğu oyun başlıyor. Çocuğun utanç ve stresini sürekli aktif tutarak her istediğini yaptırabiliyor.

'Mariam' oyununda da 9 yaşında ormanda kaybolmuş bir kız çocuğu var ve eve geri dönebilmek için kullanıcılardan yardım istiyor. ‘Evin nerede, facebook hesabın ne?’ gibi sorular soruluyor ve kişisel bilgilere ulaşmaya çalışıyor ve gerisini biliyorsunuz.

Peki anne ve babalar olarak ne yapmalıyız? Öncelikle çocuklarınızı alın karşınıza ve konuşun onlarla; "senin yaptığın hatalardan veya yaşadığın şeylerden dolayı sana kızmayacağım ve eleştirmeyeceğim ve her ne olursa olsun yanında olacağım, senden böyle bir şey istenirse söyle bana" demeliyiz. Çocuğumuzun başına böyle bir olay gelmeden içinde güven duygusu oluşmuş olmalıdır. Unutmamalıyız ki; beden sağlığı kadar ruh sağlığı da çok önemlidir.

 

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:53

Güneş

05:35

Öğle

13:01

İkindi

16:53

Akşam

20:17

Yatsı

21:52

Öne Çıkan Haberler!X