Son Dakika Haberler

Filmlerde Sinematografinin Önemi

Eklenme Tarihi: 23.08.2019 - 09:49

Sinematografi, ülkemizde önemi tam olarak anlaşılmamış olması üzüntü verse de, bir filmin senaryosu ve oyunculuklarıyla bir bütünü oluşturan en önemli mihenk taşıdır.

Filmlerde Sinematografinin Önemi

Gözlerimiz beyaz perde üzerinde sabit bir hızda arka arkaya yansıtılan karelerdeki görüntüleri kesintisiz bir şekilde hareket ederken görür. Yedinci sanat dalı olarak gösterilen sinemanın kabul edilen doğum yılı 1895 yılıdır. Lumiere kardeşler tarafından halka açık gösterilen ilk film gösterimidir. Görsel bir sanat olan sinema her geçen yıl daha da ilerlemeye devam etmiş günümüze kadar artan görsel beklentilerle gelmiştir.

Sinema Görsel Bir Sanattır

Sinema filminin çekimleri boyunca ışık ve kamera açılarını pozisyona en doğru şekilde tercihlerini belirleyerek karar verme disiplinidir. Sinematografi, ülkemizde önemi tam olarak anlaşılmamış olması üzüntü verse de, bir filmin senaryosu ve oyunculuklarıyla bir bütünü oluşturan en önemli mihenk taşıdır. Bir filmi yaratıcılığını katan görüntü yönetmeni, sinema sektörü geliştikçe önemi daha çok anlaşılmaya başlanmıştır. Tecrübeli bir görüntü yönetmeni kötü bir senaryoyu dahi seyri kuvvetli bir esere çevirebilmektedir.

Görüntü Yönetmenliği Nedir?

Görüntü yönetmenleri film çekimleri başlamadan çok önce sanatının planlarını hazırlamaya başlar. Senaryoyu okuyan ve yönetmenin dile getirdiği veya hayalini kurduğu dünyanın resmini çizmek için çalışmalar yürütür. Kullanabileceği görüntü ve ışık malzemelerin listesini oluşturur. Perdeye görüntü aktarımını gerçekleştiren bu yaratıcı kişiler, film yönetmeniyle her zaman istişare halinde bulunmak zorundadır. Akıllı bir yönetmen kendini büyük göstermekten geri durup HD görüntü  yönetmenine önem ve değer vermekten çekinmez. Ne kadar uyum içerisinde çalışılırsa o kadar başarılı bir film ortaya konulacaktır. Film yönetmeninin işi bittikten sonra, yani film çekimi sona erse bile görüntü yönetmenin işi bitmez.

Kült Filmler montaj aşamasına geldiğinde bir diğer önemli görevi ortaya çıkar. Film yayınlandıktan sonra dahi işi bitmez. Sinema görüntüsü ve televizyon görüntüsüne uygun dönüşümleri bile gerçekleştiren ve bu işe yön veren kişi filmin görüntü yönetmenidir. Kısacası bir film aslında sinematografidir. Sahne planlamalarından, ışıklandırmaya, oyuncuların duruşlarından, yönetmen koltuğuna kadar her şeye müdahale edebilir.

Başarılı, tecrübeli bir görüntü yönetmeni bir filmi vezirde yapabilir rezil de edebilir. Günümüzde görsellik teknolojileri arttıkça, gözlerimiz yerinde ve insanların görsel sanatlara olan ilgisi çoğaldıkça, sinematografiye verilen önemde artmaya devam edecektir. Buda bizim görseli güzel filmler seyretmemize ve monoton hayatımızın dışında yüreğimize heyecan katan sinema sanatını takip etmemize olanak sağlayacaktır.

Film Sitesi Önerisi : https://www.dolufilmizle.com

Kapat X