Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​YIL 2020 FİLİSTİNLİ ÇOCUK HALA GOLYAT’A TAŞ ATIYOR

30 Ocak 2020
Ortadoğu ve savaş üzerine onca okuma yapıyorum, ders anlatıyorum dört kez Filistin’e gittim bir kare fotoğraf paylaşamadım. Turistik yada promosyon gezilere gidip Kubbetüssahra’da  selfi çekilip duyar kasan yeşil pop tadında paylaşım yapanlara gelince, onlara zaten acı acı gülüyorum. Kendi vatanında paryasın turistsin bu neyin selfisi? Bu neyin pozu bu neyin Selehaddinliği, Ömerliği?

Cebinden beş kuruş para çıktı mı? Bölge halkı için ne yaptın? Hangi uluslararası platformda kaç kere şöyle çatır çatır kürsüye vurarak konuştun?

Nuri Pakdil’i anlamıyoruz, Şeyh Ahmet Yasin’nin duruşunu bilmiyoruz, indifalardan bir haberiz, Hamas-El Fetih cephesini Ortadoğu siyaseti zaten hak getire. Ancak konuşuyoruz, ancak.

Kutsal mekan davaları oraya bir kez gidip kendini kadraja almakla olmuyor güzel kardeşim, olmuyor, maalesef olmuyor. Bu kare ancak senin kendini iyi hissetmeni ve etrafına ben de varım demeni sağlıyor. Ama senin bu çağrın ancak kendine yarıyor, kendi nefsine.

Bugün asimetrik savaş tekniklerini sonuna kadar kullanan ABD bizim bu güruhcu anlık reaksiyon gösteren zararsız halimizden hayli memnun. Düşünsenize kendi pozu gizli fedakarlığı içinde saklı bir kare yerine hepimiz sokağa dökülsek ya da servetimizin onda birini versek bugün ortada problem kalır mı?

Yıl 2020 Filistin’deki çocuk hala Davut’un Golyat’a attığı teknikle düşmana taş atıyor, işte taş atan çocuğu bizim selfiler kurtarmıyor. Hele popülatif ezber cümleler hiç kurtarmıyor. Devlet politikası ancak bürokrasiye tesir eder, iş bizde. Biz derken sadece Müslümanlarda değil, hepimizde tüm insanlıkta. Kudüs’te yaşanılanları kutsal bir din sorunu olarak görürsek mesele eksik ve karmaşık kalır. Bu sorun kocaman bir insanlık sorunudur, stratejik bir işgaldir.

Zaten derinlemesine düşünecek olursak Kudüs davası bizim tarafımızdan güdülen değil bizi gütmesi gereken büyük bir insanlık davasıdır. Burada güdülmesi gereken bir sürü varsa biziz, bizi kurtaracak bir şey varsa o da Kudüs’tür. Bu sebeple şu yırtık kotlu Selahaddinciliği bırakıp biraz gerçekçi olalım, biraz okuyalım biraz stratejik düşünelim, savunduğumuz konu hakkında bilgi sahibi olalım ve masaya yumruğumuzu hep birlikte vuralım.

Bugün bu konu ile ilgili çalışan yüzlerce oryantalist akademisyen var inanın hepsi bizden daha bilgili. Bugün bu konuyu derinlemesine bilen ve savunan bir liderimiz var bununla onur duyuyoruz lakin yarını düşünüp kendimizi ve neslimizi yetiştirmemiz gerek. Doksanlarda MGV mitinglerinde yeşil pop ezgileri ile savunduğumuz bu davanın aslında ezgilerle çözülmeyeceğini akademik camiaya girdiğim gün anladım. Bildiğim birçok şeyin koca birer yanılgı olduğunu siyasetin ve işgalin görünen bir görünmeyen bin tane yüzü olduğunu o gün anladım. Her şey uluslararası bir Kongrede Ürdünlü oryantalist bir akademisyenin Gazze ve Hamas ile ilgili bildirime itirazı ile başladı.
Ürdünlü din kardeşimin adeta can hıranç şekilde BM ve İsrail’i savunduğunu görmek beni çileden çıkartmıştı ama durumun ne kadar vehim olduğunu anlamıştım.

Mamafih;

Çok okumamız çok anlamamız sonra da canımızla ve malımızla infak etmemiz gerek. Kuru tweet ile iki fotoğraf ile peynir gemisi yürümüyor asla da yürümeyecek. Bize derin ve ince düşünen Büyük Ortadoğu planının yönünü değiştirecek askeri, stratejik  ve insani bir hamle getirecek dördüncü yeni bir nesil gerek. Türkiye’yi güçlü kılan Syn.Cumhurbaşkanımızın söylemleridir bu gücü sürdürülebilir kılmak ise ancak kendimizi ve  yeni nesilleri yetiştirmekle mümkündür.

Ez cümle; Dördüncü nesil savaşı dördüncü yeni bir nesille yenmek ümidi ile…

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • dede

  yıl 2020 hergun şehit veriyoruz.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • K

  Gerçekleri Anlatmışsın Realist bir düşünce

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • Okuyucu

  Hocam çok güzel yazmışsınız.Allah razı olsun. Kuru tweet ile iki fotoğraf ile peynir gemisi yürümüyor haklısınız. Bilinçlenmeli ve tüm imkanlarımızı bu dava için seferber etmeliyiz.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • celalettin

  yüreğine sağlık,çok güzel anlatmışsın,yeni nesillerin anlaması ve davaya inanması dileğiyle.

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)