Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Necip Fazıl Kısakürek'in MHP'ye geçişi- Eski nesil Cumhur geleneği-

20 Şubat 2019
Geçmişe bakmadan günü yapılandırmak mümkün değildir. Köklü ve yaygın bir tabana sahip olan MHP her zaman merkez sağ tarafında yerini tutmuş, kendini ve duruşunu belli etmiştir.
MHP VE AK Parti  ruhunun ortak paydalarının oluşu ve kardeşliği de bunun gibi her zaman var olmuştur.

Karşı cenah ve parti içi muhalefet guruplarından bu ittifaka negatif bakanlar elbette var, hatta Ak Parti ile ittifak yaptığı için kendi partisine oy vermeyecek olan MHP'li bir kesim bile var.
Peki cumhur ittifakı yeni ve zaruri bir birliktelik mi?
Yoksa temeli maziden atiye doğru gelen bir işbirliği mi?
Bu sorunun cevabını yanıtlamadan önce ufak yerel bir öykü geçişi yapmak isterim..

MHP'den Ak Parti'ye 2000 yılında da geçen, gece yatarken bile sağına yatmayı sünnet değil, farz kabul eden muhafazakar bir ailenin çocuğuyum, babam koyu Türkeşçi ,annem ise sessiz bir Refah Partili idi.
Evimizde Necip Fazıl Kısakürek’in kasetleri, bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya sesleri, kitaplıkta ise Atsız şiirleri….
Babam ise çenesine kadar uzattığı ülkücü bıyıkları, sert duruşu ile adeta gözümde gönlümde devleşir de devleşirdi. Derken yıllar geçti büyüdük, sene 1999 lise çağına geldik, tabiki yine Türkiye'de çok şey değişmişti. MHP koalisyonda pasif bir aktör, Refah Partisi ise adımlarını tekin atması gereken ürkek bir eski krallık.
Ne oy verilecek güçte bir MHP ne de aktif bir ülkücülük kavramı kalmıştı, tabir-i münasip ile eski çamlar bardak olmuştu artık.
Zaten babam da bıyıkları çoktan kısaltmıştı…
Ak Partinin kuruluşu tüm bunların üzerine adeta ilaç gibi gelmişti, yaşlanan ideolojiler şimdi gömlek değiştirip yeniden yeşermeye başlamıştı.
Sene 2000, yer Hükümet Meydanı- KONYA;
Uzun bir adam üzerinde tarçın rengi kaşe pardesüsü, karizmatik ses tonu ile konuşuyor, topladım gittim tüm okulun kızlarını herzaman ki gibi, Mahmut Sami  Ramazanoğlu İHL miting koordinatörüydüm, lakabım köşebaşı müftüsü, günlerden milli güvenlik, subay koridorlarda kol geziyor lakin ortalıkta kimseler yok, herkes mitingte...
Kendi çapımızda risk yüksek zaten, 28 şubat mitinglerinde polis tarafından defalarca fişlenmişiz, fakat bu miting hayat memat vazifesi.
Ellerimizde pankartlar;
*Selam İmam Hatiplim!!! *Kahrolsun Amerika!!!* Ağlama karanfil!!!
O gün Konya'da miting büyük bir coşku ile tamamlandı, babamla karşılaşma ihtimalime dayanarak, eve dönerken pankartları her zaman ki gibi Şems'teki vazgeçilmez mekanım, Tekin Kitapevine bıraktım ama bayrak elimde kaldı.
Tabi ki eve geldiğimde klasik anne fırçamızı afiyetle yedik, sonra annem;
ver bakayım o bayrak ne ki dedi…
"Ak Parti bayrağı atma tamam mı" dedim, ses etmedi, tebessüm etti.
Nitekim Ak Parti bizim eve çoktan eylemsel olarak girmişti bile.

Yakın tarihteki dönüşümünü bu şekilde yaşayan sağ görüşte MHP’den AK Parti'ye oy bazında tabanda geçiş hemen hemen her evde bu şekilde yumuşak fakat hızlı bir şekilde sağlandı.
Peki bundan daha öncesindeki bir tarih diliminde gittiğimizde Üstad Necip Fazıl’ın MTTB'den Ülkü Ocaklarına geçişini biliyor muydunuz?
Aslında ortak noktası yine beka olan bu ittifak şu anki Cumhur İttifakına hayli benzeşmektedir. Necip Fazıl'ın MHP'ye geçişi ile MTTB'den geçen üye çoğunluğu ve halkın teveccühü ile MHP tekrar güçlenmiş ve seçimlere girmiştir. Tabi bu dönemde bu geçiş Refah cenahından ve CHP cenahından epey tepkiye yol açmıştır, tıpkı şimdi olduğu gibi.

Necip Fazıl ile Türkeş’in ortak ideolijilerini ve karşı çıktıklarını sıralayalım, bakalım Cumhur İttifakı ile ne kadar benzeşiyor?Savundukları                                                                        Karşı ÇIKTIKLARI
İslam                                                                                              Masonluk
Osmanlı Devleti                                                                           Tanzimat
II. Abdülhamit                                                                       İttihad ve Terakki  
Sağcılık                                                                                           Solculuk
Doğuculuk                                                                          Batıcılık (Batı Taklitçiliği)
Türk Milliyetçiliği                                                                        Komünizm
Sağ Görüş                                                                                         CHP
Yerli, milli eğitim                                                                       Köy Enstitüleri   
Adnan Menderes                                                                      İsmet İnönü                                        
 
Görüldüğü üzere,Cumhur İttifakının temelleri 1977'de atılmıştır, tabiki bu maddelere yenileri eklenmiştir PKK,FETÖ vs. gibi.
Belki de Syn.Devlet Bahçeli'nin ketum duruşunu kıran ve ülke için ılımlı bir el sıkışmaya götüren şey vaktinde Necip Fazıl’ın yaptığı teveccühün aynısıdır, vefadır, bekadır…

Demek ki neymiş?
Yeri geldiğinde muhallefette ebedince güreşmek, yeri geldiğinde devlet bütünlüğü için el ele vermek aslında bizim ata geleneğimiz imiş.

EZ CÜMLE
MÜSLÜMAN TÜRK’ÜN SANCAĞINA YÖN VEREN RÜZGAR BEKA, VEFA VE CEFADIR,
BUNUN 2019 MODELİ DE CUMHUR İTTİFAKIDIR.
 


KAYNAKÇA VE TAVSİYELER
NFK’NIN MHP MİTİNGİ youtube
NFK  İDEOLOJYA ÖRGÜSÜ KİTABI

 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat X