Son Dakika Haberler

Tek Başına İzlerken Korkacağınız Korku Filmleri

Eklenme Tarihi: 20.09.2018 - 17:31

Tek Başına İzlerken Korkacağınız Korku Filmleri


Korku filmleri izleyici üzerinde korkuyu yaratmayı amaçlayan sıra dışı bir film türüdür ve ana tema olarak da ürkütücülük, doğaüstü güçler, fantazi, doğaüstü kurgu ve gerilim esas alınır. Bu filmlerin çoğu edebiyattan etkilenerek çekilen yapıtlardır. Örneğin asla unutulmayan korku filmleri Bram Stoker, Edgar Allan Poe ve Mary Shelley gibi yazarların eserlerinden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılır. Bu nedenden dolayı korku filmleri varlığını neredeyse bir yüzyıldır korumaktadır. 

Korku filmleri, filmi izleyenler üzerinde kabus, korku ve bilinmeyene karşı duyulan olağanüstü terör hissini uyandırmayı hedefler. Bu filmlerin içeriğini ise hayaletler, uzaylılar, vampirler, iblisler, satanizm, şeytani palyaçolar, işkence, acımasız vahşi hayvanlar, kötü cadılar, canavarlar, zombiler, yamyamlık, psikopatlar, doğal ya da insan kaynaklı felaketler ve seri katiller oluşturur.
Ancak korku filmleri tek başına bir film türü değildir. Bu film türünün alt türleride bulunmaktadır. Bu alt türler arasında komedi korku, felaket korku, tatil korku, drama korku, psikolojik korku, kurgu korku, kanlı korku, doğaüstü korku, gotik korku, doğal korku, zombi korku gibi  türler bulunmaktadır. Ancak bu alt türler daha sonradan film severlerin nabzı tutularak zamanla belirlenen türlerdir. Asıl korku filmleri ise en başta söylediğimiz gibi edebi yazarların eserlerinden beyaz perdeye aktarılan korku filmleridir.

Sinema tarihinde bilinen ilk korku filmi ise George Melies tarafından 1896 yılında çekilen Le Manoirdu Diable adındaki korku filmidir. Fakat bu filmde bir insanın yarasaya dönüşmesi gösterildiği için bu Korku film izle sinema literatürüne ilk vampir filmi olarak geçmiştir. Yine sinemada ikinci korku filmide Melies tarafından çekilen La Caverne Maudite adındaki ve lanetli bir mağarayı konu alan filmdir. Fakat korku filmleri sadece Fransızların elinde değildir ve bu dönemde Japonya’da korku filmi sektörüne girmiş ve Bake Jizo ile Shinin no Sosei adındaki filmlerle korku filmlerinde de iddalı olduklarını kanıtlamışlardır.

Gelelim korku filmlerinde 1910 ila 1920’li yıllara. 1910 yılında Edison Stüdyoları herkesin çok iyi bildiği ve zamanımızda her an full hd film versiyonunu izleyebileceğimiz ve son yıllarda en son teknoloji ile yeniden çekilen Frankenstein filmini çekti. Bu filmde kullanılan ürkütücü materyaller nedeni ile film korku filmleri arasında yerini aldı. Ancak ‘’korku’’ kelimesi tür olarak henüz sinema dünyası tarafından 1930 yılına kadar kullanılmadı.

Korku filmlerinin tarihinde 1930 ila 1940’lı yıllara geldiğimizde Universal Pictures’ın başarılı bir şekilde gotik korku film serilerini sinema severler ile buluşturduğunu görüyoruz. İşte bu dönemde sinemada ‘’korku’’ kelimesi Universal Pictures filmleri sayesinde yerini bulmaya başladı.  Bu filmlerin en başında Tod Browning’in 1931 yılında çekilen Dracula filmi, James Whales’ın yine aynı yıl çekilen Frankenstein filmi ve 1932 yılında The Old Dark House filmleri bulunmakta. Bu filmlerden bazıları tek başına korku filmi olarak anılmadı. Çünkü bu filmler yine Whale’in  1933 yılında çektiği ‘’Görünmez Adam’’ filmi gibi bilim kurgu içeriğine sahip doneler taşımaktaydı. Ama korku sineması her defasında Frankenstein filminin yeniden uyarlamasından vazgeçmeyerek bu filmi bir korku filmi haline dönüştürmeyi başardı.

1950’li yılların ardından artık korku filmlerinin önü kesilemedi. Çünkü daha öncede bahsettiğimiz gibi korku filmleri alt türleride beraberinde alarak giderek genişleyen bir sektör halini aldı. 1950’lerden sonra da artık korku sineması sinema sektöründe büyük bir sese sahip oldu ve tartışmasız mükemmel eserler sunarak film severlerin nabzını tutmaya devam etti. Fakat bizler şu anda çok daha şanslıyız. Çünkü o dönemlerdeki teknoloji ile şu anda bizlere sunulan teknoloji arasında inanılmaz bir fark var. Bu nedenle de bizler Dracula ya da Frankenstein gibi korku sinemasına damga vurmuş efsanevi filmleri fullhdfilmizlesene.net gibi korku filmi severlere geniş bir korku filmi yelpazesi sunan sitelerden dilediğimiz her an hem de yeniden beyaz perdeye son teknoloji kullanılarak uyarlanan hallerini izleyebiliriz.
 
 
 
 
Kapat X