Anasayfa Güncel Ekonomi Spor 3.Sayfa Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Pandemiden Sonra E-ticaret

30.06.2022 00:41:00
Bildiğiniz gibi COVID-19 salgını eve kapanma dönemlerinde birçok insanın market, yiyecek, giyim gibi ihtiyaçlara yönelik satın alma alışkanlıklarını büyük oranda değiştirdi. Bu süreç, 2020’nin rekor kıran e-ticaret satışları görmesine neden oldu ve e-ticaret sitelerinin de sayısını belirgin oranda artırdı. E-ticareti dijital kataloglar oluşturmanın çok ötesinde bir boyuta taşıyan salgın, üstün alışveriş deneyimi sunmanın, siparişleri hızlıca göndermeye çalışmanın ve etkili pazarlama stratejileri uygulamanın; sadece satışları artırmaya değil, rekabet gücünü artırmaya ve daha fazla müşteri memnuniyeti sağlamaya yardımcı olduğunu kanıtladı.

Her geçen gün daha fazla markanın e-ticarete yönelmesiyle müşteri standartları da doğal olarak yükselmiş oldu. Bu, kusursuz kullanıcı deneyimi sunabilmek için rekabette bocalayanları; mobil uyum, sanal sunucu, artırılmış gerçeklik ve seo gibi bileşenleri süreçlerine dahil etme arayışına itti.

E-ticaret sitelerinin başarılı olabilmeleri için dikkat etmeleri gereken trendlerin başında artık sadece mobil uyumlu bir e-ticaret sitesi oluşturmak gelmiyor, kullanıcı dostu bir mobil uygulama oluşturmak ve mobil cüzdan gibi ödeme yöntemlerini entegre etmek de satışları artırmaya yardımcı olabiliyor.

Ayrıca doğrudan sosyal medya satışı yapmak, müşterilerle bulundukları yerde buluşmak anlamına geldiğinden son zamanların hem pratik hem etkili satış tekniklerinden biri. Tüketicileri, sosyal platformlarından çekerek deneyimlerini kesintiye uğratmayan bu tekniği işletmelerin sevmesinin nedeni ise müşteri yorumlarıyla ürün veya hizmetlerinin başarılarına, kalitelerine bir nevi sosyal kanıt oluşturulması. Üstelik 2025 yılına kadar bu şekilde elde edilen sosyal satışların neredeyse üç katına çıkması bekleniyor.

E-ticarette yükselen trendlerden bir diğeri tüketicilerin mağaza içi deneyimi ile kaçırdığı fırsatları en aza indirgemeyi amaçlayan canlı ticaret. Canlı videolar yoluyla müşteriler ürünle etkileşime giren birini görebiliyor ve gerçek zamanlı sorular sorabiliyor. Bu, müşteri kazanmak için mümkün olduğunca kolay, kullanışlı ve keyifli alışveriş deneyimleri tasarlamanızı sağlıyor ve çok kanallı bir deneyim yaratma çabalarını destekliyor. Ayrıca formata göre sindirilmeye daha uygun olduğundan ve satın alma davranışında ikna edici bir etkiye sahip olduğundan videolar, tüketiciler için metin okumaktan daha cazip.

E-ticaretin geleceğini yönlendirecek büyük trendlerin başında, tahmin edeceğiniz üzere kişiselleştirme geliyor. Alışveriş deneyimi için uzun zamandır zaten çok önemli olan kişiselleştirme, müşteri verilerini elde etmenin kolaylaşmasıyla daha etkili yönetilebiliyor. Bu nedenle müşterilerinize özel indirimler veya etkileşimli katılımlar gibi eğlenceli, değer katan deneyimler sunma karşılığında kısa anketler doldurtabilir, bilgilerini nasıl ve neden topladığınız konusunda açık, dürüst olmak ve güvenlerini sarsmamak kaydıyla hedef kitlenize dair veri toplayabilirsiniz.

E-ticaret, yapay zekayla gerçek zamanlı olarak her müşterinin ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş öneriler sağlamak, daha özel bir satın alma deneyimi oluşturmak için toplanan verileri kullanmayı da mümkün kılıyor.

E-ticarette gelişmek isteyen şirketlerin, sesli arama ve görsel arama teknolojilerini sistemlerine entegre etmeyi düşünmeleri, influencer’ların modasının geçmediğini anlamaları ve müşteriler gün içinde farklı cihazlar arasında geçiş yaptığından stok, promosyon gibi bileşenler için kanallar arası tutarlılık gibi detaylara dikkat etmeleri gerekmekte.

Müşteri deneyimini iyileştiren şirketlerin yüzde seksenlere varan gelir artışı, web sitesinde kusursuz kullanıcı deneyimi sunmanın markalar için gereklilik olduğunun kanıtı. Ancak o bile artık yeterli değil. Müşteri desteği ve satış sonrası bakım dahil olmak üzere alışveriş deneyimini tümüyle daha erişilebilir hale getirmeye yatırım yapmanız da önerilmekte. Dahası tüketicilerin; markaların etik olması, şeffaf ve tutarlı eylemlerde bulunması gibi talepleri de gün geçtikçe artırıyor.

Uzman GörüşüSalgının ön plana çıkardığı e-ticaret sektörü; çevrimiçi reklam fiyatlarının artması ve doymuş pazarlarda müşteri edinme maliyetlerinin yükselmesi gibi sonuçlara sahne olmakta. Bu, markaların odak noktalarını kullanıcı deneyimine, etkileşime ve müşterileri elde tutmaya kaydırmasının en önemli nedeni.

Kalabalık, rekabetçi bir pazarda, işletmeleri farklı kılan, fiyat ve ürünü geride bırakan kullanıcı deneyimi; başarılı bir e-ticaret işletmesi yürütmek için, dönüşüm yolundaki tüm engelleri ortadan kaldırmanız anlamına geliyor. E-ticaret sitelerini geliştirmenin önemli parçalarından biri olan kullanıcı deneyimi en başta tercih edilen hosting altyapısı ile doğrudan alakalı. Çünkü hosting ve sunucu tercihi e-ticaret sitenizin hızı ve kesintisiz erişiminde en önemli belirleyici.

Turhost olarak yüksek performans ve güvenlik odaklı vps, vds, bulut sunucu, dedicated server gibi sunucu kiralama seçeneklerimizle yaklaşık 20 yıldır Türk hosting sektörüne yön veren isimlerin başında yer almanın verdiği güçle, girişimcileri ve işini büyütmek isteyenleri desteklemeye devam ediyoruz.

Güçlü hosting altyapısı olmaksızın, gelişen eğilimlere ayak uydurmanın ve yükselen trendleri yakalama çabalarının yetersiz kalacağı bilinmelidir. Kusursuz müşteri deneyimi sunma odağıyla rekabeti göğüsleme konusunda uzun bir yol kat etmek isteyenlerin; her yıl en modern hız ve güvenlik yapılandırmalarıyla güçlendirdiğimiz hosting ve sunucu çözümlerimizi incelemelerini dileriz.

DİĞER HABERLER