Son Dakika Haberler

Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

​Müslüman ırkçılık yapamaz

26 Temmuz 2022
Müslümanlardan İslam’ı tam anlayıp yaşayamayanlardan bazıları ile Gayrimüslimlerin çoğunluğu maalesef çok yoğun olarak ırkçılık yapmaktadırlar. Irkçılık bir hastalıktır. Mutlaka tedavi edilmeleri gerekmektedir. Müslüman gerçekten ırkçılık yapamaz, yapmamalı ve uzak durmalıdır. Kim olurlarsa olsunlar, ırkçılık yapanlar şunu bilmelidirler ki, dünyaya, erkek veya kadın, Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez ve benzeri başka ırklardan gelişimiz, kişilerin tercihine göre değildir. Âlemlerin Rabbi Allah (c.c.), İnsanları, imtihan etmek için, farklı renklerde, ırklarda ve cinsiyetlerde yaratmıştır. Herkes yaratılmış olduğu konumundan memnun, mutlu olup, şükretmeli ve kesinlikle ırkını, cinsiyetini bir üstünlük vasfı saymamalıdır. Üstün ırk yoktur. Esasen, farklı ırklardan, kabilelerden, kavimlerden oluşumuz daha çok tanışıp bilişmemiz ve kaynaşmamız içindir. Bu husustaki âyeti kerimede: “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz ki Allah bilendir, her şeyden haberdardır” (Hucurat Sûresi âyet:13) buyurulmuştur.

Hiç birimiz kendi cinsiyetimizi, ırkımızı tercih ederek dünyaya gelmiş değiliz. Dolayısıyla tercihimizin olmadığı malumken, bunu bir üstünlük vasfı olarak da değerlendiremeyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) veda hutbesinde: “Ne Arap’ın Aceme (Arap olmayana), ne de Acem’in Arap’a (Acem olmayana) üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır. Takva ise yaşayıştır. Bu yaşayış ise; Allah(c.c.)’ın emirlerini yerine getirip, yasaklarından kaçınmaktır” buyurmuştur.

Yaşayış ve davranışların güzel olması ile insanlar birbirlerine üstünlük sağlayabilirler. İman eden, imanının gereği Salih amel işleyen bir Müslümanın ırkı, rengi ve cinsiyeti ne olursa olsun o üstündür. İman eden Siyah olan Bilal-i Habeşi’nin, inanmayan, inkâr eden beyaz bir Türk ten üstünlüğü, mukayese edilmeyecek derecededir. Irkçılık şeytandandır. İlk ırkçı da şeytandır. Âyet-i Kerimede: “Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.” (A’raf Sûresi âyet:12) İslam’da ırkçılığın olmadığı gibi ırkçılık çağrışımı yaptıran her şey yasaktır.

İslâm da millilik ve millet anlayışı vardır. İslam, zekâtı ve sadakayı yakınımızdaki ihtiyaç sahibinden başlayıp vermemizi emreder. En yakınımızdaki akraba ve komşularımızın ihtiyaçlarını giderip, daha sonra uzaktaki Müslümanlara ulaşmamız emredilmiştir. Tümevarım metodu gibi, yakından uzağa ilkesi önemsenmiştir. Bu düşüncede millilik vardır. Geçmişte Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında ülkemizi savunurken ırkları ne olursa olsun her biri aynı ideal uğrunda savaşmış, ya gazi, yada şehit olmuşlardır. İşte günümüz Müslümanlarında da bu anlayış hakim olmalıdır. Hangi siyasi görüşe sahip olursak olalım, Türkiyemizin menfaatlerini korumak için mili ve yerli bir duruş sergileyerek birlik olmalıyız.

Bu gün yeryüzünde cereyan eden bütün olumsuzlukların Müslümanların aleyhine olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Yapılan zulüm, işkence, vahşet v.b. olumsuzlukları görmemek için kör, duymamak için sağır ve anlamamak içinse akılsız olmak lâzım gelmektedir. Müslüman ırkçılık yapamaz. Mü’minler ırkçılıktan uzak durarak, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde maddi-manevi unsurlarını seferber ederek, kardeşliği tesis etmelidir. Allah (c.c.); her birimize hakkıyla İslâm kardeşliğine gereği gibi sahip çıkmayı, Müslümanların ve mazlum bütün insanlığın sıkıntılarını gidermeye çalışmayı nasip eylesin.

Emperyalizmin, Siyonizmin oyunlarını birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırıp bozmalıyız. Sözde aydın geçinen bazı satılık kalemler, sanattan yoksun bazı sanatçılar, siyasetin amacını kavrayamamış bazı siyasetçilerin Ülkemizin menfaatlerini zedelemek için çalışmaları çok üzüntü vericidir.  Birlik ve beraberliğimizi, İslam kardeşliğimizi zedelemek isteyenlere asla fırsat vermemeliyiz.  Türkiye’mizin her türlü menfaatinde ortak paydada buluşmalıyız. Bilge İnsan Merhum Aliyya İzzet Begoviç’in: ‘Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler.’ dediği hakikati hayatımızın merkezine almalı, düşmanlarımıza kesinlikle pirim vermemeliyiz.  Değerlerimiz uğruna ölümümüz Şehadet, elde ettiğimiz zaferler ise dünya ve ahiret kurtuluşumuzdur. Türkiye’mizin maddi, manevi menfaatlerini koruma konularında milli bir duruş sergileyen, hainlerin cezalandırılmaları için çalışanların her birine gönülden en kalb-i selamlarımı sunarım. Allah (c.c.); her birimize, ırkçılıktan uzak durarak, hakkıyla, insanlığın kurtuluşu ve İslam kardeşliği için çalışmayı nasip eylesin. Birlik-beraberliğimizi sağlamlaştırarak, huzur-mutluluk içinde yaşayanlardan olup, ırkçılık hastalığından uzak duranlardan olmamız duası ile sıhhat ve afiyetler dilerim.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English