DOLAR
19.012
19.221
EURO
20.479
20.719
GRAM ALTIN
1150.0291
1177.7369
ÇEYREK ALTIN
1876.571
1950.000
YARIM ALTIN
3758.1419
3900.0000

Son Dakika Haberler

Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

​Bereketli üç aylara kavuşuyoruz

16 Ocak 2023
Bereketli üç aylara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Rabbimiz bizleri ödüllendirmek için bazı gün, ay ve geceleri diğerlerinden daha faziletli, daha hayırlı kılmıştır. Unuttuğumuz kulluğumuzu gerçek anlamda hatırlayıp, tövbe ile yeniden yönelebilmemiz için, böyle müstesna zaman dilimleri verilmiştir. Cuma ve bayram günlerinin de diğer günlere göre faziletleri çoktur. Ayrıca, üç ayların diğer aylara, mevlid, reğaib, mirac, berât ve kadir gecelerinin de diğer gecelere, fazilet bakımından üstünlükleri vardır.

Zaman zaman mübarek gecelerle ilgili diğer gün ve gecelerden hiçbir farkları olmadığı, o gecelerde yapılacak ibadetlerinde bid’at olduğunu ifade edenler bulunmaktadır. Hâlbuki Allah (c.c.), bazı geceleri diğer gecelere üstün kılmıştır. Kadir Sûresinde Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu ifade buyrulmuştur. Bazı günler diğer günlerden üstün kılınmıştır. Cuma Sûresinde Cuma gününün önemi vurgulanmıştır. Cuma günü diğer günlerden üstündür. Bazı aylar, diğer aylardan üstün kılınmıştır. Kendisinde Kur’an-ı Kerîm’in indirildiği Ramazan ay’ı diğer aylardan üstündür. Bazı mekânlar diğer mekânlardan üstün kılınmıştır. Mesela: Mekke, Kâbe-i Muazzama, Medine, Ravza-i Mutahhara, Arafat, Kudüs, Mescid-i Aksa v.b. yerler, diğer yerlerden, şehirlerden, mekânlardan üstün kılınmıştır.

Bahsettiğim gerçekler, Kur’an-ı Kerimde açıkça ifade buyrulmuştur. Ayrıca, önemli gün ve gecelerle ilgili olarak hadis-i şeriflerde de bilgiler verilmektedir. Bunlar tartışılamaz dini gerçeklerdir. Okuyucularımız bu önemli gün, ay ve geceleri bu bakış açıları ile değerlendirirlerse daha isabetli davranmış olurlar diye düşünüyorum. Rabbimiz, biz günahkâr kullarını affetmek için bazı gün, gece ve ayları kurtuluşumuza vesile kılmaktadır.

İdrak edeceğimiz mübarek üç ayların hemen başında, reğaib kandili ile hayatımızı manevi anlamda güzelleştirmemize bir fırsat olduğu bilinmelidir. Reğaib, elde edilmesi arzu edilen şeylere ulaşabilmek için Allah (c.c.)’a çokça yönelme anlamına gelmektedir. Allah (c.c.)’ın rahmet, mağfiret ve bereketinin yoğunlukla hayatımıza inmesi, kulun da yaratıcısına yönelerek bunları sıklıkla istemesinden dolayı bu adı almıştır.   Bu önemli günler, geceler ve aylar, bizlere; iyilik ve güzelliklere rağbet etmeyi hatırlatmakta; hayatımızla alakalı yeni kararlar alma imkânı sunmaktadır. Mesela: Namazlarını bir türlü istediği düzene koyamamış bir Müslüman için, üç aylık zaman dilimi kaçırılmayacak bir fırsattır. Üç ay boyunca namazlarını düzenli olarak kılmaya karar verip bu disiplinden taviz vermeyen kişi, namazdan kopmama adına önemli bir adım atmış sayılır. Gerçek anlamda şuurlu bir şekilde kılınan namaz, Müslüman’ı bütün kötülüklerden alıkoyar.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) receb-i şerife, yani üç aylara girdiği zaman: “Ey Rabbim, bize Receb’i ve Şaban’ı Mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua ettiği rivayet edilmektedir. Üç ayların içerisinde önemi çok büyük olan beş mübarek geceden dördü bulunmaktadır. Bunlardan ilki Reğaib kandilidir. Recep ayının ilk Cuma gecesidir. İkincisi ise Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimizin, Allah (c.c.)’ın katına yükseldiği Mirac gecesidir. Mirac gecesi Recep ayının yirmi yedinci gecesidir. Üçüncüsü Berat gecesidir. Berat gecesi; Şaban ayının on beşinci gecesidir. Dördüncü ise; Ramazan-ı Şerifin içinde olup, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir. Kadir Gecesi; Ramazan’ın gerçek anlamda değerlendirilmesi için gizlenmiş olmakla birlikte, Âlimlerin çoğunluğunun görüşüne göre, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesidir.

Bu çok önemli gün ve geceler iyi değerlendirilmelidir. Nefis Muhasebemizi yapmamıza vesile olmalıdır. Bu önemli günlerde de ibadetlerimizi aksatmadan artırarak devam etmeye gayret göstermeliyiz. Bu güzel alışkanlıklarımızı da devamlı hale getirerek kazançlı çıkmalıyız. Her zaman yapmakla mükellef olduğumuz ibadetlerimizi bu gecelerde daha çok artırmalıyız.  Bu önemli gün ve gecelerde; Namazlar kılmalı, Oruçlar tutmalı, çokça Kuran-ı Kerim okumalı, fakir fukaraya maddi olarak yardımcı olunmalı, çocuklar sevindirilmeli, fitneden, fesattan, bütün olumsuzluklardan her alanda kaçınılmalı, birlik-beraberliklerimiz gerçek anlamda sağlanmalı, kısacası hayatımızın her alanında mükemmel ve muhteşem olumlu anlamdaki değişiklikler artarak devam ettirilmelidir.

Kamer ’i takvime göre; yılın yedinci, sekizinci ve dokuzuncu aylarından olan, recep, şaban ve ramazan aylarına verilen isim üç aylardır. 23 Ocak Pazartesi günü, üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk günüdür. 26 Ocak Perşembe gecesi de Reğaib kandilidir. İçerisinde çok önemli geceleri barındıran mübarek üç aylarımızı tebrik eder, Âlem-i İslam’ın içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtuluşuna vesile olmasını Allah (c.c.)’tan dilerim. 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • halil naci

  bankada çalışmak dogrumu hocam çalışabilirmiyiz

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (2)
 • Ali

  Riv riv riv aynı şeyler yazar diye çıkmış

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (1)
 • Abdullah TEKİN

  Amin. Allah razı olsun hocam.

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (2)
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English