Son Dakika Haberler

Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

​Altın Neslimizi Yetiştirmek İçin Çalışmalıyız

06 Temmuz 2020
Bir milletin ilerlemesinde Maddi ve Manevi güzelliklere sahip olmasındaki en etkili gücün Eğitim-Öğretinden geçtiği aşikârdır. Güzel ahlâk sahibi olarak bilgili donanımlı yetiştirilenler hem dünyevi, hem de uhrevi başarıya mutlaka ulaşırlar. Eğitim ve Öğretim bir milletin ilerlemesinde ve cehaletin giderilmesinde en etkin ve vazgeçilmez yöntemdir.

   Güzel Ülke Türkiye’miz de son yıllarda maddi ve manevi alanlarda çok güzel hizmetler yapılmıştır.  Özgürlüklerin önü açılmış,  kardeşliğin temini için adımlar atılmış,  barıştan yana uygulamalarla, insanlarımızın her birine değer verilmiş, Meslek Lisesi Mezunlarına uygulanan; Katsayı adaletsizliği  giderilmiş, Meslek Liselerinin Orta Kısımları açılmış, Hafızlık ile ilgili engeller kaldırılmış, Kesintisiz eğitim, kesintili hale dönüştürülmüş, Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler seçmeli ders olarak,  Orta Okul ve Liselere konulmuş, Yıllardır kanayan bir yaraya, neşter vurulup, Başörtüsü yasağı kaldırılarak, bütün kamu kurum ve kuruluşlarında serbest bırakılmıştır. Savunma sanayi, sağlık, ulaşım ve benzeri bir çok alanlarda yapılanları bazı kesimler inkar edip hoşlanmasa da dünyanın dört bir yanında insan olma vasfını kaybetmemiş olanlar bu hakikatleri açıkça dile getirmektedirler. Rabbimiz, güzel hizmetleri yapanlardan ebeden razı olsun.

     Altın neslimizi, Âsım’ın nesli gençliği yetiştirmemiz için, hem ebeveynler, hem öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ve toplumumuzdaki bütün duyarlı kardeşlerimize, kısacası her birimize çok büyük görevler düşmektedir. Maddi durumu müsait olan kardeşlerimiz hiç değilse en azından bir kardeşimize en baştan ilk okuldan itibaren sahip  çıkarak maddi destek sağlamalı, güzel ahlâklı yetişmesi içinde yardımcı olmalıdır. Geleceğimizin teminatı gençlerimizden şikayet ederek hiçbir yere varamayız. Benim maddi durumum iyi değil diyen kardeşlerimizden sigara için varsa, onları da öncelikle sigarayı bırakmaya, sigaraya verdiği aylık bedelin de yarısını geleceğimizin teminatı altın gençleri yetiştirmeye harcamalarını öneriyorum.

     Atasözümüzde güzelce ifade edildiği gibi; “Ağaç yaş iken eğilir.” gerçeğinden hareketle, çocuklarımıza, maddi ve manevi destek olmalıyız. Hem kendimiz, hem de okullarda dinimiz İslâm ile ilgili bilgileri öğretmemiz, güzel ahlâk sahibi olmaları için çalışmamız çok faydalı olacaktır. Edindikleri çok özlü güzel bilgiler sebebiyle, yaşamları süresince, istikametlerinin doğru ve düzgün olmasına yarayıp, yön vereceğini de unutmamamız gerekmektedir. Gençlerimize, milli, manevi ve ahlaki değerlerimize bağlı kalacakları, bununla beraber teknolojiden faydalanabilmelerine de imkân sağlanmış olup bu fırsatlar çok iyi değerlendirilmelidir. Gerek okulda, gerekse okul dışında internetten bilgiye ulaşma amaçlı faydalanma imkânları, kontrol altında ve belirli sürelerde olmalıdır. Evlâtlarımızın çok iyi eğitim almaları için uğraştığımız gibi, dürüst, ahlâklı olarak yetiştirmeye gerçek anlamda özen göstermeliyiz. Her türlü kötülükle mücadele etmeliyiz. Alkol, Uyuşturucu, Sigara, Fuhuş v. b. olumsuzluklardan evlatlarımızı uzak tutarak sorumlu kişiler olarak aydınlık yarınlara en güzel şekilde hazırlamalıyız.

     Gençlerimize öz güvenlerini vermeli, tarihimizin derinliklerinde kalan, birçok buluşa imza atan ecdadımız gibi, yarınlarda da çok değerli icatlara sahip olacak, güzel ahlâk sahibi Altın Neslimizi, Asım’ın Neslini yetiştirmek için çalışmalıyız. Her şeyi devletten beklememeli, Milletimiz adeta seferber olarak çalışmalıyız. Arzu ettiğimiz şekilde nesilleri yetiştirmeye çalışırken, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan, kötü tavır ve davranışlardan, eğitim ve öğretim yoluyla, onlarla yakından ilgilenerek uzaklaştırmalıyız. Gençlerimizi sevgi, saygı, hoşgörü, birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları ile dopdolu bir şekilde yarınlara hazırlamalıyız. Karanlığı, aydınlığın yok ettiği gibi, bizler de kötü, çirkin ve zararlı olan davranışlardan evlâtlarımızı kurtarmalıyız. Aydınlık yarınlara huzur, güven ve mutlulukla varmalıyız. Bu konuda da her birimize çok büyük görevler düşmektedir.

     İslâm; hem maddi ve hem de manevi olarak yardımlaşmayı emretmektedir. Nerede bir ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşimiz var ise onlara mutlaka maddi ve manevi destek olmalıyız. Yardımlarımızı önce en yakınımızdan başlamak suretiyle vermeliyiz. İhtiyaç sahibi kardeşlerimizin yaralarına merhem olmak için, Zekât, İnfak gibi maddi yardımları en yoğun olarak yapmalı, ayrıca dualarımızla manevi desteğimizi zirveye çıkarıp, kendimizin ve sevdiklerimizin kurtuluşlarını sağlamak için çalışmalıyız. İslâm; İnfak, Zekât, Sadaka gibi emirlerle maddi yardımları, ihtiyaç sahiplerine vermemizi emretmektedir. Yardımlaşma, kardeşlik duygularımızın kuvvetlenmesi, zenginle fakir arasındaki kaynaşmanın sağlanması, yarınlarımızın teminat altına alınması gibi çok önemli güzellikleri içinde barındırmaktadır.

    Altın Neslimizi, Âsım’ın Neslini yetiştirmek için maddi ve manevi bütün imkanlarımızı seferber edip çalışanlardan olmamız duası ile sıhhat ve âfiyetler dilerim.   omerlutfiersoz@gmail.com
 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English