Son Dakika Haberler

Ali Günaydın

Ali Günaydın

​NİCE YENİ DÖNEMLERE

29 Mayıs 2015

1949 Yılından beri, her yılın 1 Haziranı “Yeni Konya Gazetesi” nin kuruluş yıldömümü olarak kutlanmaktadır.

Basın hayatında 66 yıllık bir zaman süreci, uzun bir aşarı öyküsü olarak değerlendirilebilir.

Nice gazeteler çok büyük propoğandalarla kurulup, birkaç yıl sonra da kapılarına kilit vurmak zorunda kalmışlardır. Bunda en büyük etken, halkın duygularına hitap edememek ve vatandaşı doğru bilgilendirememektir. Neticede büyük gürültülerle, âlâ’yı vâlâ’larla kurulan gazeteler sessiz sadâsız basın hayatından çekilmek zorunda kalmışlardır. Mesela “Tercüman Gazetesi” gibi. İsim değiştirerek tekrar gündeme oturmaya çalışmışlarsa da silinip gitmişlerdir.

Kuruluşundan itibaren “Yeni Konya Gazetesi” her alanda tarafsızlığını koruyarak ve halkı doğru bilgilendirmeyi ilke edinmiş olması hasebiyle hep gelişip güçlenerek bu günlere gelmiştir.

Basın hayatında derin kökler salan “Yeni Konya Gazetesi” bir “Anadolu Medya Grubu (ANMEG) kuruluşudur. Bu kuruluş geçen yıl (2014) Ülkemizin en modern tesislerle mücehhez olan merkez binasına taşınmıştır. Merkez binasının açılışı ise Başbakan başta olmak üzere, devletin ileri gelenleri tarafından yapılmıştır. Merkez bina, modern donanımıyla bir anda basın dünyasının ilk sırasına yerleşmiştir. Bu başarıda yönetim kurulu başkanı Av. Ahmet ÖZER Bey başta olmak üzere yakın çalışma arkadaşlarının insanüstü gayretlerini mutlaka zikretmemiz gerekir.

Kesintisiz 66 yıl, büyük bir başarı hikâyesidir. Bu başarının sonucu olarak da “Yeni Konya Gazetesi” yerel gazete olmaktan çıkıp bölge gazetesi olmuştur. Temennimiz en yakın gelecekte ulusal gazete olmasıdır. Gerçi internet üzerinden zaten dünyanın her yerinden takip edilebilmekte olduğu için, kısmen ulusal gazete olmayı çoktan hak etmiştir diye düşünüyoruz.

Halkı doğru bilgilendirmek, tarafsız olmak çok zor bir iştir. Her işinde “Dosdoğru” olmak zaten bir insanın belini bükmeye yeterlidir. Her kişinin değil, er kişinin işidir. Bu zorluğa binâen olacak ki Âlemlere Rahmet Peygamberi (SAV) “Beni HÛD Sûresi âyetleri ihtiyarlattı” buyurmuştur. Çünkü ilgili Sûrenin bir âyeti şu meâldedir.

“Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Beraberindeki tevbe edenler de dosdoğru olsunlar. Hak ve adalet ölçülerini aşmayın. Şüphesiz O yaptıklarınızı hakkıyla görür.” (Hûd, 11/112)

Fert olsun, toplum olsun insanı yücelten en büyük değer doğruluktur. Habercilikte ise doğruluk, güvenilir olmanın ana unsurudur.

İç ve dış düşmanların amansız gayretleriyle yok edilmeye çalışılan bu cennet vatanımızda sürekli dönen dolap ve entrikalarla bırakın günde, saatte yeni gündemler oluşmaktadır. At izinin it izine karıştığı art arda gelen karmaşalarda, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmek imkansız hale gelmektedir. Vatandaş da haklı olarak neye inanıp güveneceğini şaşırmaktadır.

Kültür seviyesi düşük, çıkar peşinde koşan, menfaati için her şeyi mübah gören, bukalemun gibi sürekli renk değiştiren, sîreti ve sureti farklı olanların işbirliği ederek; ülkenin kalkınmasına, milletin refah düzeyinin yükselmesine engel olmak için sürekli sûnî gündem oluşturma gayretleri karşısında dik durmak, erdemli insanların göstereceği bir yüceliktir.

İnsanları yönlendirmede medyanın rolü çok büyüktür. Hatta en büyük payeye sahiptir. Yalan haberlerle vatandaşı aldatanlar, sahte gündem oluşturanlar hep olagelmiştir. Bunların devlet ve millet üzerinde çok büyük tahribatlar yaptıkları da âşikârdır. Bir asırdan beri muâsır medeniyet seviyesine çıkamayışımız bu gerçeğin ta kendisidir.

Yeni Konya Gazetesi bütün olumsuz şartlara rağmen, vatandaşı doğru bilgilendirmeyi prensip edindiği için sürekli büyüyerek bu günlere gelmiştir. Yerine göre o yazmıştır, vatandaş konuşmuştur. Vatandaş konuşmuştur, o yazmıştır.

“Yeni Konya Gazetesi” hep vatandaşın yanında olduğu için, vatandaşla kenetlendiği için sürekli kendini yenilemiş ve büyümüştür. Böyle olduğu müddetçe de büyümeye devam edecektir.

İlkelerinden taviz vermeyen doğruluğu ile Yeni Konya Gazetesi basın dünyasının da yüz akı olmayı hak etmektedir.

Daha nice başarı dolu yıllarda buluşmak üzere bütün gazete çalışanlarına başarılar diliyorum.

Geleceğiniz, geçmişinizden daima hayırlı olsun.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English