Son Dakika Haberler

Ramazan Çınar

Ramazan Çınar

​2020 Yılı Değerlendirmesi

03 Ocak 2021
Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan virüs nedeniyle dünya çok zor günler geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Yaşanan bu gelişme birçok durumun önüne geçmiştir. Salgınla beraber ekonomilerde daralmalar ve bunun neticesinde birçok ülke resesyona girmiştir. Ülkeler tarafından ardı ardına teşvik paketleri çıkartılmış ve Merkez Bankları tarihin en yüksek para basımını gerçekleştirmiştir.

2020 yılında üretimde yaşanan düşüşler, maliyetlerin artması, gelirlerin azalması, hammadde fiyatlarının artması ve sosyal etkilerinin artmasında tarihin en büyük para basılması etkili olmuştur. 2020 yılında ülkemizde para arzı %37 oranında artış göstermiştir. Bu durum bütçe açığının artmasına ve cari dengenin bozulmasına neden olmuştur. Temel bir problemimiz olan cari açık ve bütçe açığında birisi her zaman düşük kalırdı fakat bu dönemde ikisi de yükselmiştir. Bu durum enflasyonu da olumsuz etkilemiştir. İşsizlik konusunda da işten çıkarmalar yasaklanmış olması rakamlara yansımamıştır fakat geniş işsizlik oranının %27 seviyesinde olması bize işsizliğin arttığını göstermektedir.

Emtia fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası bol para döneminin başlamasıyla birlikte yeni zirveler görülmeye başlanmıştır. 2021 yılında da bu yükselişin devam etmesini bekliyorum. Son yılların parlayan yıldızı dijital paralar ile bu yıl yine tarihi zirveler görmüştür ve önümüzdeki süreçte Merkez Bankalarının bu işe girmesiyle birlikte çok da yüksek seviyelere çıkacaktır. Bu durumdan dolayı portföyünüzde mutlaka az da olsa emtia ve bitcoin ya da altcoinlerden bulundurmanızı tavsiye ederim.

Tabloda değişimler yer almaktadır. Gram altın ve gram gümüş yükselmesinde hem DolarTL’nin hem de ONS yükselmesi etkili olmuştur. Yeni yılın size ve ülkemize sağlık, huzur ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum.

Saygılarımla…03.01.2021

 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English