ANASAYFA Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji

İçişleri'nden "özel çocuklar" için yeni genelge

09.04.2020 15:21:00
İçişleri Bakanlığı, 81 İl valiliklerine yeni bir genelge gönderdi. 20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş çocuk ve gençlerin belli kurallar doğrultusunda dışarı çıkmasına izin verilecek.
İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valilerine “Özel Gereksinimi” olan çocuklar ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi.

Sosyal mesefe, maske, hijyen şartıyla
Buna göre 20 yaş altındaki otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilecek.

Rapor bulundurmaları zorunlu
Bu çocuk ve gençlerin ebeveyn ya da bakıcılarının, muhakkak rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurması zorunlu olacak.

Kapalı kalmaları sağlıklarını olumsuz etkiliyor
Genelgede, özel bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceğine dikkat çekildi.

Aileler mağdur edilmeyecek
Ayrıca, valilik ve kaymakamlıklardan uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi çocuk ve gençler ile ailelerinin herhangi bir şekilde mağduriyetlerine mahal verilmemesi istendi.

DİĞER HABERLER