Son Dakika Haberler

Ahmet Dur

Ahmet Dur

​Yunus Emre ve Üsküdar Sempozyumu

17 Ekim 2021
Ekim ayı, kültür sanat faaliyetleri açısından İstanbul’da bereketli geçiyor. Belediyeler tarafından birbirinden güzel etkinlikler peş peşe düzenlenmeye başlandı.
Bu yıl, üç değerli ecdadımıza ithaf edilmişti biliyorsunuz. Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli ve Ahi Evren.
Pandemi koşullarından dolayı üç manevi büyüğümüz, gereğince konuşulamadan yıl bitecek derken, Ekim ayının ilk haftasında Eyüpsultan Belediyesi, içeriği dolu dolu ‘Gelin tanış olalım’ sloganıyla ‘Yunus Emre Sempozyumu’ yapacağını duyurunca içimiz rahatladı.
Sözleri, ilâhileri, şiirleri birçoğumuzun dilinden düşmeyen Yunus Emre, vefatının 700’üncü yılında bile hâlâ güncelliğini koruyor.  

Eyüpsultan Belediyesi, UNESCO işbirliğiyle düzenlenen sempozyumda, alanında uzman konuşmacılar büyük âşığı anlattılar.
“Gelin Tanış Olalım” sloganıyla başlayan sempozyum iki gün sürdü. Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, açılışta yaptığı konuşmada önemli bir söz söyledi, “Eser bırakırsak bizi de anarlar.”
Köken şöyle devam etti, “Yunus Emre sözünün merkezine insanı, insan sevgisini koymuştur. Anadolu’da doğmuş, Anadolu’da eser üretmiş ve Anadolu’da ölmüş nadir büyüklerden birisidir. Değerli şahsiyetlerin eserleri kaybolmaz. Nesilden nesile aktarılacak olan şeyler güzelliklerdir. Güzelliklerin yayılması sünnettir. Yunus Emre’nin bu güne gelmesinin sebebi de o dur”
Sempozyum kapsamında Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’in kaleme aldığı ‘Bizim Yunus’ isimli kitabı yayınlandı. Ayrıca 11 şiir, 11 ilahi ve 11 türküden oluşan bir de albüm çıkarıldı. Sempozyumun son gününde Eyüp Musiki Vakfı’nda düzenlenen konserde, İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından Yunus Emre’nin eserleri seslendirildi.

Üsküdar Sempozyumu
2003 yılından beri farklı periyotlarda düzenlenen 11’inci Üsküdar Sempozyumu 15-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Üsküdar, birçok yönüyle İstanbul’un nadide ilçelerinden biridir. İstanbul ile Anadolu arasında, Anadolu ile Avrupa arasında tarihsel bir köprüdür. Tarihi dokusu, camileri, türbeleri ve birçok varlıklarıyla Üsküdar, her daim akademisyenlerin ilgi odağı olmuştur. Bunun için sempozyumları devam etmektedir.  
Bu yıl 150 bilim insanının katkılarıyla hazırlanan, Üsküdar’ın tarihinden mimarisine, doğasından sanatına pek çok yönünün ele alındığı Üsküdar Uluslararası Sempozyumu üç gün sürdü.
Bir ilçede 11’inci kez sempozyum düzenlemek ve bini aşkın tebliğ sunmak gerçekten azimli bir çalışmanın ürünü. Geçmişteki ve günümüz Üsküdar Belediyesi yöneticileri ve bu işe emek veren herkesi kutluyorum. 

Bağcılar Belediyesi 13 Çifti Evlendirdi

Üsküdar belediyesi 11’inci kez sempozyum yaparken, Bağcılar Belediyesi de 26’ncı kez toplu düğün yaparak, durumu iyi olmayan gençlerin evlenmelerine vesile oluyor. İki belediyeyi yürekten kutlamak gerek.
Bağcılar Belediyesi’nin efsane başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın başlattığı bu güzel ve hayırlı etkinliği, şimdiki başkan Lokman Çağırıcı devam ettiriyor. Bu yıl da maddi durumları iyi olmayan 13 çiftin nikâhları kıyıldı.
Bir hayırsever tarafından çiftlerin her birine bin 600’er lira da düğün hediyesi takdim edildi. Çiftlerin gelinlik, damatlık, beyaz eşya ve mobilyasına kadar tüm eşyaları hayırsever iş adamları aracılığıyla karşılanıyor.  
Nikâh töreninin ardından damat ve gelinler Aslı Hünel ile Sami Çelik’in şarkı ve türküleriyle dans ettiler, çiftetelli oynadılar. Tüm çiftlere mutluluklar diliyorum.

6’ncı Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı

Basın Yayın Birliği, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından düzenlenen 6’ncı Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı düzenlendi.
Türkiye’de gerçekleşen en kapsamlı Arapça kitap ve kültür etkinliği olarak kabul edilen fuar, İstanbul’a Arap coğrafyasından yoğun olarak gelen turist kitle ile İstanbul’da sayıları bir milyona yaklaşan Arap göçmen topluluğunun ve Arapçaya ilgisi olan herkesin ilgisini çekiyor.

7’nci Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali

Türkiye ve yurt dışında lisans düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin katıldığı 7’nci Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali sona erdi. Üç gün süren festival boyunca önemli oturumlar ve atölye çalışmaları da yapıldı.
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, kentin tarım ve sanayinin yanı sıra eğitim şehri olduğunu söylerken festivalin, şehre önemli bir renk kattığını vurguladı.
Festivale 117 ülkeden 2 bin 774 başvuru gelmiş. Bu önemli bir rakam. Yerel yöneticiler bunu mutlaka görmeli ve el birliğiyle daha nasıl geliştirilir, büyütülür diye daha çok mesai harcamalıdır. Festivaller artık şehirlerin tanımında büyük öneme sahiptirler.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Türkçe العربية English