Son Dakika Haberler

Ahmet Dur

Ahmet Dur

​Eurovision ve skandalları

14 Mayıs 2024

Uluslararası organizasyonlarla ahlak dışı yönelimlere ve hukuksuz eylemlerine meşruiyet kazandırmak istediği bilinen şer şebekeleri yine Eurovision’da boy gösterdi. Yarışma ahlak dışı görüntüler ve soykırımcı İsrail şovu gölgesinde gerçekleştirildi. Türkiye bu skandallar yüzünden yıllardır protesto ederek organizasyona katılmıyor. Ülkemizin haklılığı yıllardır kanıtlandığı gibi son organizasyonda yaşananlar rezilliği ayyuka çıkarmış oldu.


Pembe etek ve tüylü ceket giydirilip bol makyaj yapılan erkek şarkıcı Nemo, birinci yapılıp dünyaya rol model olarak sunuldu. Nemo’nun şarkısında LGBT temaları Finlandiya temsilcisi “Windows95man” şarkıcı sahnede ten rengi iç çamaşırı ile müstehcen hareketler yaptı. 
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan şarkıcı alınmayan Eurovision’da, soykırımcı İsrail’e ise kapılar ardına kadar açıldı.


İsrailli Eden Golan, şarkısını söylerken yuhalandı. Avrupa Yayın Birliği, İsrailli şarkıcıya yönelik yuhalama seslerini ekrana yansıtmayıp montajla alkış ve kutlama sesi ekledi. Türkiye’nin katılım sağlamadığı yarışmada Sertap Erener sahne alması ülke içinden tepkilere sebep oldu. Sertap Erener şarkısını seslendirdiği esnada Avrupa Yayın Birliği, ekrana iki kez İsrail bayraklarını yansıttı. Filistin bayrakları ise yasaklanarak salona alınmadı.


Küresel Tehditler Karşısında Aile Sempozyumu
Gaziantep’te bir birinden çok farklı ülkelerden onlarca akademisyen ve katılımcının yer aldığı "Küresel Tehditler Karşısında Aile" başlıklı örnek bir sempozyum yapıldı. İstanbul Aile Vakfının aile değerlerini koruma ve geliştirme misyonuyla Gaziantep Aile Akademisinin, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlen sempozyumda "Küresel Tehditler Karşısında Aile" ne yapmalı? Sorusunun cevabı arandı. Ailenin önemi kalın çizgilerle vurgulandı.

 

Gazze Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 7 dilde Gazze Çalıştayı düzenledi. Çalıştayın sonuç bildirgesini Genel Başkan Musa Kazım Arıcan basın toplantısıyla açıkladı. Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusya, Çince, İspanyolca ve İbranice yayımlanan Gazze Çalıştayı'nın sonuç bildirisini açıkladı.
TYB Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Gazze'de tarihin en büyük katliamlarından birinin yaşandığını vurguladı ve bu katliamların dünyanın gözü önünde olmasına rağmen emperyalist devletlerin İsrail'in yanında saf tuttuğunu bir kez daha hatırlattı.


Kutsal Yolculuk: Hicret belgeseli 

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) içtiği pınardan su içip yediği yemekler yenildi. 8 günlük kutsal yolculukta Peygamber Efendimiz ‘in ayak izinden tüm gerçekliği ile yeniden yürüyerek anlatıldı. Fatih Karaboğa anlatımıyla Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ayak izlerinden Kutsal Yolculuk: Hicret belgeseli için 480 Km’lik yol gidildi. Efendimizin yediği yemeklerin aynısı yenilerek su içtiği pınardan su içildi.


 
Kutsal Yolculuk: Hicret belgeseli için Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) Sevr Mağarası’ndan başlayarak çıktığı yolculuğu tüm zorluklarıyla yeniden yapıldı. Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) o günün şartlarına göre yediği yemeklerin aynısı belgesel ekibi tarafından yenildi. Süt, erak (Misvak) ağacının acı meyvesi, kuru et ve ezilmiş hurma yiyen belgesel ekibi 8 günlük yolculu tüm zorluklarıyla tamamladı. 8 günlük kutsal yolculukta Peygamber Efendimiz ‘in ayak izinden tüm gerçekliği ile yeniden yürüyerek anlatan Fatih Karaboğa ve belgesel ekibi, yaşadıkları zorluğa rağmen yolculuğu tamamladı. 480 Km’lik yolculuğun büyük kısmını yayan yapan ekip, Peygamber Efendimiz ‘in (S.A.V.) su içtiği Ahya pınardan su içerek çekim yaptı. Sevr Mağarası’ndan başlayıp Kuba’da son bulan 480 km’lik bir yol, Rasulullah Efendimizle beraber 4 kişi olan bir grup tarafından tamamlandı.  Yolun yarısı tamamıyla çöllerle kaplı olduğu için açık alandaki tehlikelerle baş ettiler. Geriye kalan bölüm ise derin vadiler, sarp geçitlerle doğaya karşı bir mücadele gerçekleştirdiler. Tüm bu koşulların yanı sıra Ümmü Hub, Zî-selem, Mecâh, Rakûbe gibi yerlerden geçip ilerlemek ise çok güçtü. Kutsal Yolculuk: Hicret belgeselinde “Hicret güzergahı, ibn-i İshak, ibn-i Hibbân, Taberî, ibn-i Kesir, Bilâdî, İdrisî, Ensârî gibi ünlü siyer tarihçilerinin eserlerinden yola çıkarak yer isimleri belli olup müşterek zikredilen 41 yeri ihtiva etmektedir”.

 

Yazar-Şair Mehmet Kurtoğlu’nun Konya Sevgisi
Yazar Şair segili ağabeyim Mehmet Kurtoğlu Konya sevgisini ve seyehatini şu şekilde aktarıyor sosyal medyasında: “Cumartesi günü Konya'daydım. Konya ruhaniyetli ve bereketli şehir. En çok gidip geldiğim şehirlerden biri. İstanbul'dan sonra başkentlik asabiyetini en çok gösteren şehir. Tanpınar'ın dediği gibi her zaman konuşuyor. Türkiye'de şehirliliğini en çok koruyan ilimiz. Birçok kadim şehrimiz göçlere köylülüğe teslim olurken Konya kendini koruyabilmiş müstesna bir şehir. Gelene benzemiyor geleni kendine benzetiyor. Ne olursan ol gel diyor ama gelene benzemiyor. Geleni kendi boyasıyla boyuyor. Mevlana'nın ruhaniyetini üflüyor. Kültürde, sanatta, ekonomide ve siyasette başarılı. Birçok şehirde kitabevi yokken burada birçok kitabevi var. Bir çok yayıncı var. Konya'da olunca dostlarla görüşmek TYB ye gitmemek olmazdı. TYB de kadim dostum Başkan Ahmet Köseoğlu ve Necmettin Turinay abi ile görüştüm.  Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezinde yapılan ve Atilla Yaramış’ın düzenlediği, “Türkiye’de Eğitim Sanki Bir Ağlama Duvarı” konferansında eğitimci Dr. Necmettin Türinay'ı dinledim. Yayıncım Ömer Arlı'yı ziyaret ettim. Bu yıl içinde yayınlayacağım kitaplarımı konuştuk . Bu arada bir çok dostla görüşüp sohbet ettik. Yine uzun süredir görüşemediğim kıymetli kardeşim yazar Ali Sözer ile Çizgi yayınlarında buluştuk. Çok bereketli bir gün geçirdim.”

Merhum Yazar Dursun Ali Taşçı için dua programı ile anıldı
Merhum eğitimci ve Haber7 Yazarı Dursun Ali Taşçı Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde hatim ve dua programı ile anıldı. Programda Taşçı'nın küçük kızı Cahide'nin kendisine yazdığı mektupları ve buna Taççı'nın cevabının okunması duygu dolu anlar yaşattı.

Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan için vefa programı düzenlendi
Türk Edebiyat Vakfında düzenlenen Ustalara Saygı programında Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan hoca konuşuldu.  Telif Hakları Derneği Başkanı Cafer Vayni'nin yönetiminde gerçekleşen programda Prof. Dr. Ali Osman Öncel, Dr. Hasan Taşcı, Dr. Hüseyin Yorulmaz  ve Şehir ve Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kamil Berse konuşmacı olarak yer aldılar. Konuşmaların ardından salonda bulunan ve hocayı iyi tanıyan konuklarda üçer dakikalık kısa konuşmalar yaptılar.
Dört ülke bir sergi
Şam Güzel Sanatlar Topluluğu 2024 yılında altıncı sergisini Sultanahmet’te İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Galeri Salonunda farklı uluslardan 25 sanatçının katılımıyla açtı. Sergi;  Suriye, Irak, Yemen ve Türkiye’den 25 ressamın katılımıyla yapıldı. Seçkin eserlerin görücüye çıktığı sergi 7-10 Mayıs tarihlerinde ziyaretçilere açık kaldı.  Sergide yağlı soya, akrilik eserler ve ışık fotoğrafçılığı da dahil olmak üzere 50 sanat eseri yer aldı. 


İlhami Atalay ve öğrencilerinden yeni sergi 
Ressam İlhami Atalay ve öğrencilerinden oluşan "Yeni Dinamizm" grubunun yeni sergisi "Resimler Seyahatler 4", Birlik Vakfı'nın Çemberlitaş'taki merkezinde açıldı. İlhami Atalay yaptığı açıklamada, her insanda gizli bir kabiliyetin olduğuna inanıyorum diyerek, “biz kurslarda kabiliyet ve yetenekleri açığa çıkartıyoruz. İstanbul Tasarım Merkezinde ki kursumuzda ciddi eğitimden geçiyorlar. Üniversite seviyesinde eğitim alıyorlar. Disiplinden ödün verilmiyor. Eserleri sergilenen öğrencilerimiz diğer sanat dallarının olduğu gibi resim sanatını da kutsal noktadan halka inmesini istiyorlar. Halkın içinde sanatı herkesin yapabileceği bir ortam hazırlıyoruz. İnsan olarak herkeste üretici bir gücün olduğuna inanıyorum." Diye konuştu. Bu tür sanat kurslarının çok önemli olduğunu ifade eden Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Dertlerini tasalarını unutuyorlar. Sadece yaptıkları işe motive oluyorlar.  Böyle mutlu oluyorlar, ilk defa büyük bir tabloyla çalışan öğrencilerim, rahatladım diyorlar. Onlara terapi gibi geliyor.” 

Bir Denizkestanesinin Anıları 
Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), ‘İyi Bak Dünyana’ hareketiyle kadın sanatçıların seramik dünyasındaki değerli katkılarına vurgu yapmaya ve onların varlığını güçlendirmeye devam ediyor. ‘İyi Bak Dünyana’ hareketiyle dünyanın sanatla daha iyi bir yer olacağını vurgulayan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Türkiye’nin değerli kadın seramik sanatçılarını desteklemeyi sürdürüyor. KTSM iş birliğinde Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ve Ankara Galeri Nev ortak çalışmasıyla gerçekleşen “Bir Denizkestanesinin Anıları-Melike Abasıyanık Kurtiç” sergisi, Erimtan Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi uzatıldı
İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher’de, beş yüzyıllık bir zaman diliminden İstanbul temsillerinin yer aldığı Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisi ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle sürüyor. İstanbul’un siluetine bir uçtan bir uca bakmaya davet eden serginin 29 Eylül’e kadar uzatıldığı duyuruldu.


Sergideki eserlerin üreticileri de büyük çeşitlilik gösteriyor. Gemi kaptanından seyyahlara, askerlerden elçilere, yazar, ressam ve fotoğrafçılardan mimar ve şehir plancılarına kadar Batılılar tarafından bazen politik veya askeri bazen estetik amaçlarla üretilen eserlerde farklı teknikler öne çıkıyor. Yapıldıkları dönemin diplomatik ilişkilerine, şehrin geçirdiği dönüşümlere, çok kültürlü yapısına ve sosyal yaşamına ait izler bulunduran görüntülere yazılı kaynaklardan alıntılar eşlik ediyor.

Macar sinemasının 120 yılına bakış!
Macar Kültür Merkezi, Macaristan Ulusal Film Enstitüsü’nün hazırladığı ve Macar sinemasının 120 yılını anlatan “Geniş Açı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide, sessiz ve sesli sinema dönemi, Macar sinemasının altın çağları, ödüllü çağdaş filmler ve birçok önemli festivalde kazanılan ödüllere dair dikkat çekici bilgiler paylaşılıyor. Ayrıca tarihsel bir perspektiften, başta Hollywood’da olmak üzere uluslararası kariyere sahip Macar sinemacılar, Macar kökenli Oscar ödüllü ve Macaristan'da çalışan film yapımcılarına da yer veriliyor. 

İyilik sergisi
İllüstrasyon sanatçısı Halime Nur Sevim'in ilk sergisi "Yıldızlı Düşler", Balat İcabet Sanat Kafe'de açmanın mutluluğunu yaşadı. Sergide Nur Karaarslan, Emin Bilir, Ahmet Hamo, Şeyda Bal, Eyyüp Sağlam, Meryem Döğer, Serkan Aydın, Ömer Faruk Kahraman, Osman Boyacı, Yunus Tuğ, Burak Al, Enes Tekeşin, Hüsnü Ertaşlar ve Samet Karagöz'ün fotoğraf kareleri üzerine yapılmış 21 illüstrasyon yer aldı. Sosyal medya hesaplarında paylaştığı çizimlerini bir amaç uğruna sergilemek istediğini aktaran Sevim, gelirin Gazze ile Doğu Türkistan’daki çocuklar için bağışlandı. 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English