Son Dakika Haberler

Cemil Paslı

Cemil Paslı

​Süleymanlar Ayakta Ölür

08 Temmuz 2024

Kur’an-ı Kerim’deki kıssalar insanlar ve cinler için sınırsız hisseler içermektedir.
Hz. Süleyman (a.s.) kıssası özellikle devlet yönetimi, insanın gücü/kabiliyeti/derinliği, bilim ve teknoloji etkisi ve insan-cin ilişkileri üzerine muhteşem veriler sunmaktadır.
Biz bu yazımızda “kıssadan hisse” nevinde üç misal vereceğiz.
Birincisi; edindiği ilim üzerine yönetimini tesis eden bilge insanların emri altına Allah Teâlâ çok şeyi hatta cinleri dahi vermektedir.
İkincisi, kendisini bilgi ve teknoloji ile donatmış insan, cinlerden üstün olup, onları da istihdam edebilir. Belkıs’ın tahtının Yemen’den Şam’a getirilmesi kıssasında cinleri en üstünü ifritin “sen yerinden kalkıncaya kadar tahtı getiririm” önerisine; kendisine ilim verilmiş bir insanın “göz açıp kapayıncaya kadar getiririm” teklifi insanın ilimle Miraç’ta “kab-ı kavseyn” olayında olduğu üzere cinleri ve melekleri geçebileceğine onlara üstünlük kurabileceğine işaret etmektedir.
Üçüncüsü, yönetimini gelişen ve değişen bilgi teknolojileri üzerine kuran lider insanların son nefese kadar süren işleri ve onları sürdürecek manevi otoriteleri ve enerjileri vardır.
Onların maddi iktidarlarına ilaveten ondan daha önemli olan manevi otoriteleri vardır.
Öyle maddi iktidar, manevi otorite ki; Hz. Süleyman (a.s.) misalinde olduğu gibi öldükten sonra dahi devam eder.
O maddi iktidar manevi otorite sahipleri yatakta değil ayakta ölürler ve öldükten sonra da kıyamete kadar devam eden bir manevi otorite bırakırlar.
Bir kıssadan çıkarmaya çalıştığımız üç hisseden sonra kendimize dönebiliriz.
Başta nefsimiz, sonra ailemiz, yakın çevremiz, uzak çevremiz ve tüm insanlar ve cinler üzerinde maddi iktidar ve manevi otoritemiz ne durumda???
O maddi iktidar ve manevi otoriteyi tesis edecek ilim, amel, ihlâs ve samimiyete sahip miyiz?
Ayakta ölecek bir maddi iktidar, manevi otorite, sağlık, sıhhat, zihin, beyin v.b. kapasitemiz var mı?

Kur’an her harfi/kelime/ayetiyle bir hayat kitabıdır ve kendisine samimiyet ile yönelenlere ab-ı hayatı cömertçe sunar.
Rabbim bizleri ayakta ölen Süleymanlardan olma dilek ve duasıyla o ab-ı hayattan hissesi bol olanlardan eylesin.

 

 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”