DOLAR
18.985
19.220
EURO
20.456
20.738
GRAM ALTIN
1145.0192
1172.7169
ÇEYREK ALTIN
1868.388
1950.000
YARIM ALTIN
3741.7767
3900.0000

Son Dakika Haberler

Cemil Paslı

Cemil Paslı

​Sağlıklı Birey-Mutlu Aile-Huzurlu Toplum

05 Aralık 2022
2015 yılında vereceğim “Sağlıklı Birey-Mutlu Aile ve Huzurlu Toplum” başlıklı konferansım için aldığım notlar bu yazımın konusu olacak.
Sağlık birey ve huzurlu toplum için “mutlu aile” kilit taşı ya da mihenk taşı.
Sağlıklı birey için;
0-3 yaşta annenin yakın ilgi ve alakası ile gelişen duygusal zekâ,
0-5 yaşta babanın yakın ilgi ve alakası ile gelişen sözel ve sayısal zekâ,
0-7 yaşta anne-babanın birlikte yakın ilgi ve alakası ile oluşturdukları çok yönlü ve aktif iletişimle gelişen zeka, muhakeme, hafıza, dikkat, oryantasyon, idrak, teessür ve irade.
Mutlu aile için 9 S;
1.Sohbet Birliği: Anne-baba-Çocuklar arasında tatlı, etkili, içten kesintisiz bir iletişim.
2.Sofra Birliği En az yarım saatin ayrıldığı, herkesin katkı verdiği, helal lokmalarla zengin, Güleryüz ve muhabbetle çeşitlenmiş bir sofra en tesirli eğitim kurumudur.
3.Seyahat Birliği: 
“Sırattan incedir sevda köprüsü, 
Beraber geçelim tut ellerimden
Niyet ak güvercin vuslat gökyüzü
Beraber uçalım tut ellerimden” (Abdurrahim Karakoç)
Nikâhla ellerinden tuttuğumuz ebedi yol arkadaşımız eşimiz ve yoldaşlarımız çocuklarımızın ellerini hiç bırakmayarak dünyada geçilen sırat köprüsünü birlikte yürümek…
4.Seccade Birliği: Seccade de secde ettiğimiz aşkın varlığımız Rabbimize gerçekten iman etmek, bu imanı bütün davranışlarımıza yansıtmak ve eşimiz, çocuklarımız ve çevremizi üzerimizde huzur ve saadete davet etmek.
5.Sevgi Birliği: “Sevgi emektir” ilkesiyle sevdiklerimize “seyyid” olmak için onlara hizmet hususunda daha çok rol alarak bu hususta onlarla yarışmak. Kendisiyle sekinet bulduğumuz eşimizle çocuklarımız ve yakınlarımızdan başlayarak ürettiğimiz meveddet ve muhabbeti paylaşmak.
6.Sayfa Birliği: Üç okumak, iki dinlemek, bir yazmak, bazen konuşmak ve ara sıra paylaşmak ve öğrendiklerimizi her daim yaşayarak;
Her insan-kitap-kainattan ayetlerden aldığımız nektarlarla çoğunlukla kendi kovanımıza çekilip özgün balımızı yapıp yaratıcımız ve yaratılanların dikkatine sunmak.
7.Samimiyet Birliği: “Din nasihattir (samimiyettir)” hadis-i şerifinin emri çerçevesinde içimiz dışımız bir, Allah’ın her bildiğini kullardan saklamayan şeffaf, hesap verilebilir temiz bir hayata yaşamak. Maske takmanın münafıklık olduğu inancıyla Allah’ın en çok isminin tecelli ettiği orijinal yüzümüzün üzerinde onu gizleyecek ve esmayı öretecek bir maske takmamak.
8.Sistem Birliği: Günlük yaşam rotası, gelişim görevleri, yetenek analizi ve 9 S gibi bilimsel verileri kullanarak aileyi disiplinli bir sistem üzerine kurmak ve yürütmeye çalışmak.
9.Sabır Birliği: “Rabbin için sabret!” (Müddessir,74/7) ayeti çerçevesinde dünyanın kimyasının sabır olduğu bilinciyle aceleden uzak teenni ve sükunetin hâkim olduğu dingin bir ömür sürmek.
Huzurlu toplum için;
Devlet, yerel yönetim ve STK’lar; “eğitim ailede başlar” ilkesiyle 0- 7 yaşta çocuğu olan aileleri destekleyerek yukarıda saydığımız ilke ve değerler çerçevesinde yetiştirilmesi için anne-babaya, özellikle anneye her türlü desteği verirse;
Sağlıklı birey ve mutlu aileyi el birliğiyle oluşturabilirsek huzurlu toplum kendiliğinden oluşacaktır.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English