Son Dakika Haberler

Ahmet Dur

Ahmet Dur

​ Kültür Sanat Alanında Güzel Faaliyetler Var

30 Mayıs 2022
Çok şükür uzun süren salgından sonra normal hayata dönmeye başladık. Normalde kültür sanat etkinliklerinin sona erdiği bir dönemde, yoğun faaliyetler içerisindeyiz. Özlemişiz de doğrusu. Etkinlikler ilgiyle takip ediliyor. Kitap fuarları güzel geçiyor. Salon programları coşkulu. Bu aydan itibaren meydan etkinlikleri başlar artık. Kültür sanat camiasına kolaylıklar diliyorum. Altta birkaç başlık altında güzel haberler vermeye çalıştım.

TYB Ödülleri Verildi
Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) 2021 Yılının "Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödül Töreni" İstanbul Fatih Yedikule  Hisarı’nda yapıldı. Törene; ödül alanların yanı sıra kültür sanat, siyaset ve edebiyat camiasından önemli isimler katıldı. Ödül töreninde konuşan TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, 41. kez verilen bu ödülleri yılın yazarlarını, fikir adamları ve sanatçılarının değerlendirilmesi olarak gördüğünü söyledi.Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan da TYB gibi Türkiye'nin köklü kültür kurumlarından birini Fatih'te ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Fatih ilçesinin birçok sanatçıya ilham verdiğini ve sanatçılar için önemli bir yer olduğunu söyledi. TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ise, TYB'nin ödül törenin 41 yıldır istikrarla devam ettiğini belirtti.

Ödül alanlar: Hikâye dalında "Aynı Yağmur" kitabıyla Selma Aksoy Türköz, şiir dalında "Mangan Mangan Gün Batarken Gün Doğumu" kitabıyla Adem Turan, roman dalında "Kumru ve Gölge" eseriyle İlknur Demirci, deneme dalında "Arınma Zamanlarına" kitabıyla Selvigül Kandoğmuş Şahin, araştırma dalında "İslâm Düşüncesinin Tarih Yapıcı Rolü" eseriyle Sait Mermer, fikir dalında "Kaybetmenin Halet-i Ruhiyesi" eseriyle Murat Erol, inceleme dalında "Osmanlı İlmiye Sınıfının Kıyafet Normu ve Giysileri" eseriyle Murat Çelik, hatıra dalında "Ben de Öğretmendim" eseriyle Mehmet Kahraman, gezi dalında "Bir Rüyayı Hatırlar Gibi & Savaştan Önce Suriye" kitabıyla Taha Kılınç, edebi tenkit dalında "Akıp Gidenin Cazibesi" kitabıyla Yılmaz Daşcıoğlu, tercüme dalında Edith Wharton'ın "Kısa Öykü ve Roman Sanatı İçin Klasik Bir Rehber Kurgu Sanatı" eserindeki tercümesiyle Ayşe Işın Kirenci, biyografi dalında "Ensar Ruhlu Muhacir" kitabıyla Rıfat Yörük, dil alanında "Osmanlı Şiiri Kılavuzu" eseriyle Ahmet Atilla Şentürk, şehir kitapları alanında "Zaman İçinde Mekân" eseriyle Bilal Can, çocuk yayınlarında "Duvarın Ardı - Dünyanın Son İnsanları" eserleriyle Tuğba Coşkuner bu yılın ödül alan isimleri oldu.

Basın alanında da "Basın Fıkra" kategorisinde Takvim gazetesinden Ergün Diler, dergi yayıncılığında Post Öykü, Türk Müziği'nde "Dest-i Kevser" albümüyle Ender Doğan, Halk Kültürü dalında "Kültürümüzde Dini ve Cengi Hikâyeler" eseriyle Doğan Kaya, Klasik Sanatlar alanında "Türk Hat Sanatında Tasavvuf Önderleri" eseriyle Fatih Özkafa, sinema alanında "Komşuluk Halleri" filmiyle Danis Tanoviç, TV Belgesel dalında "Tarihin Efsaneleri" belgeseliyle TRT, TV Dizi dalında TRT 1'de yayınlanan "Kıbrıs: Zafere Doğru", Radyo Programı dalında "Doğru Söze Ne Denir?" programıyla Semerkand Radyo'ya verildi.

Kamu Yayıncılığı kategorisinde TBMM Yayınları, Özel yayıncılık kategorisinde Fecr Yayınları, Yayıncılık Özel ödülünü "Büyük Felsefe Lügatı" eseriyle Recep Alpyağıl, Elektronik Yayıncılık kategorisinde de "http://www.kitaphaber.com.tr" ödül aldı. Üstün hizmet ödüllerine ise Yavuz Bülent Bakiler, Beşir Ayvazoğlu ve Necmettin Turinay layık görüldü.
 
Türk Mutfağı Haftası
Türk Mutfağı Haftasında dolu dolu programlar yapıldı. Mutfağımızın seçkin geleneksel tatları, ülkemizde dünyanın birçok ülkesinde ve ünlü şehirlerinde tanıtıldı.İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Türk Yemekleri Haftası için yoğun bir program hazırladı. Oturumlar yapıldı. Ünlü şefler ve yemek uzmanları konuştu. Gazeteci ve şef Recep İncecik ve Adanalı Hasan Usta Türk İslâm Eserleri Müzesi’ndeki programda kebap ve şerbetler hakkında bilgiler verdiler. Konuklara şerbet ve kebap ikram ettiler.   Yurtdışında Büyükelçiliklerde tatlı bir heyecan yaşandı. Bir birinden güzel Türk yemekleri yapılarak davetlilere sunumu yapıldı.
 
Eyüpsultan 6. Haliç Genç Edebiyat Günleri
Eyüpsultan Belediyesi tarafından, edebiyatımızın önemli isimlerini, tecrübeli kalemlerini, edebiyat dünyasından genç yazar ve yazar adaylarını okuyucularla bir araya getirdi. Gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmak, geliştirmek; okumaya ve yazmaya teşvik etmek amacıyla Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nde düzenlenen etkinlik verimli geçti. Etkinliğin onur konuğu Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan, gençlerin edebiyatla alâkasını devam ettirmek için böyle faaliyetlere büyük ihtiyaç olduğunu vurguladı. “Edebiyatsız bir hayat kuru bir hayat olur” diyen Doğan şöyle devam etti, “Gençlik çağlarında eğer edebiyatla ilgimizi iyi kurarsak sonraki dönemlerde de bu güçlenerek devam eder. Bu faaliyetin bu anlamda büyük bir faydası olacağı kanaatindeyim.” 25 - 28 Mayıs tarihleri arasında yapılan etkinlik kapsamında; hikâye, roman, şiir ve deneme dalında uzman konuşmacıların katılımıyla oturumlar yapıldı. Oturumlar ilgiyle takip edildi.Hikâye oturumunda Yıldız Ramazanoğlu, Ümit Köksal, Hümeyra Yabar ve Erhan Genç; şiir oturumunda Ahmet Murat, Tuba Kaplan, Güven Adıgüzel ve Aykağan Yüce; deneme oturumunda Osman Bayraktar, Zeynep Merdan, Dursune Isra Çınar ve Dursun Çiçek yer alacak. Ayrıca 28 Mayıs Cumartesi günü Eyüpsultan Belediyesi Yazı Akademisi ve Okuma Atölyesi yıl sonu kapanış programı da gerçekleştirilecek.
 
Şimdi Yandık
Yönetmenliğini Onur Aldoğan’ın yaptığı, Ersin Korkut, Murat Akkoyunlu, İrfan Kangı, Orçun Kaptan, Uğur Serhan, Esra Sönmezer, Seda Demir, Sinan Taşkan, Efe Alkan, Tarık Papuççuoğlu ve Nazlı Tosunoğlu’nun rol aldığı “Şimdi Yandık” filmi, tam bir kahkaha bombası.
Uzun süren bir salgın sonrası bu film güzel gelecek. Basın toplantısında filmin oyuncu kadrosuyla bir araya gelerek sohbet ettik. Komedi türündeki "Şimdi Yandık" filminin tanıtımında, çok güzel ve hoş sohbetler gerçekleşti. 3 Haziran’da vizyona girecek olan filmin, seyirciyi gülmekten kırıp geçireceğe benziyor. Aynı apartmanda yaşayanların mizahi anlarının aktarıldığı film, pandemi sonrası güzel gidecek.
 
Kültür sanat camiasında bir kadın başkan var artık
Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurulda oy birliğiyle listesi kabul edilen Fatma Ersem Yargıcı başkan seçildi. Seçimden hemen sonra Babıali Gazeteciler Yazarlar ve Yayıncılar Derneği Başkanı Zakir Barutçu ve Başkan Yardımcısı olarak bendeniz tebriklerimizi ilettik, başarılar diledik. Yolları açık olsun.Derneğin önceki başkanları Mehmet Nuri Yardım ve Şerif Aydemir Denetleme Kurulu’nda yer alarak destek vermeye devam edecekler. 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English