Son Dakika Haberler

Cemil Paslı

Cemil Paslı

​Bir Tel Kopar…

06 Haziran 2022
İmtihan için bütün eczalarından süzülüp geldiğimiz kâinatta, her şeyle bizi bağlayan görünmeyen teller var hayatımızın merkezinde.
İnsan her şeyle alakadar, her şeye ilgili, her şeyden etkilen, her şeyi etkileyen bir halife…
Etrafında yakın/uzak her şeye görünmez tellerle bağlı insan…
Cennette yaratılan ve genlerinde cennetin kodlarıyla, cennetten daha aşağı anlamındaki dünyaya gönderilen insan hiç bitmeyen bir gerilime doğuyor. Bu gerilimin sebebini Kur’an’da Rabbimiz “gıl” tabiri ile açıklıyor:
“Gönüllerindeki “gıl”i (kini/hasedi/öfkeyi) ta kökünden söküp attık onların; onlar mutluluk divanları üzerinde, karşı karşıya oturan kardeşler gibi olacaklar.” Hicr, 15/47.
Bir tarafta cennet kodları, ona özlem (konfor), diğer tarafta ondan çok çok uzak “gıl”in bir kulunç gibi her an insanı taciz ettiği zor bir dünya hayatı.
Kamışlıktan kesilerek ayrılan, içi boşaltılan, kurutulan ve neticede inleyen ney gibi insan…
Binlerce teli olan kanun gibi ahenkle çalıp müzik çıkarmaya çalışıyor
Bu sebepten imtihan için kâinata bağlandığımız tellerin akordu çok önemli.
Sabah namazı ile akorda başladığımız teller bizi yatağımıza yatana kadar götürebilmeli.
Kafirun suresi ile kalbi ve aklı putlardan temizleyip; ihlas suresi ile has tevhidi doldurarak sabah namazının sünnetiyle başlıyoruz akort yapmaya;
Ve Kur’an’dan okuduğumuz ayetlerle akordu tamamlıyoruz.
Hayatı bir sanatçı titizliğiyle yaşamamız lazım. 
İyi bir sanatçı enstrümanının akordunu yapmadan sanatı icra etmez.
Aklı ve kalbi uyanık bir müminde sabah namazı kalkıp hayat tellerine akort yapmadan o günün parçasını çalmaya başlamaz.
Başlarsa ya müzik bozuk çıkar çevreyi rahatsız eder ya da tel kopar.
Aman dikkat!!!
Tel koparsa ahenk sona erer, hayat kopar:
“Her rind bu bezmin nedir encâmı bilir,
Dünyamızı nâgâh zalâm örtebilir,
Bir bitmeyecek şevk verirken beste,
Bir tel kopar âhenk ebediyyen kesilir.
(Yahya Kemal Beyatlı)

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English