DOLAR
18.951
19.001
EURO
20.647
20.740
GRAM ALTIN
1172.9851
1183.1630
ÇEYREK ALTIN
1914.064
1975.000
YARIM ALTIN
3833.1284
3950.0000

Son Dakika Haberler

Cemil Paslı

Cemil Paslı

​Aile ve Gençlik Çalıştayı

14 Kasım 2022
Kayseri’de Cihannüma Derneği’nin düzenlediği iki günlük çalıştayda “Aile ve Gençlik” bütün yönleriyle ele alındı.
Bu iki alanda yetkin ilgililerin katıldığı verimli bir çalışma gerçekleştirildi.
Aile ve Gençliğe dair sorunlar, tespitler ve çözüm önerileri tartışıldı, raporlaştırıldı.
İlgililerin ve kamuoyunun dikkatine sunulacak…
Aileyi Destekleme Derneği Başkanı sıfatıyla biz de otuz yılı aşkın tecrübelerimizi paylaştık.
Bize düşeni ortaya koyduk; sonuçların takipçisi, destekçisi ve duacısıyız.
Ümran Yolculuğumuzda Aile ve Gençlik temel taşlarımız.
Konu her yönü ile sekiz ayrı masada ele alındığından biz işin ayrıntılarını ilgilerin yayınlanacak raporlara havale ederek, orada sunduğumuz önerilerimizi özetlemek istiyoruz:
“Pederşahiden veledşahiye, ataerkil geniş aileden çekirdek aileye dönüşen yeni durumlardan kaynaklanan sorunların giderilebilmesi için şefkat, hürmet, nezaket ve paylaşım temelinde akrabalık bağlarını güçlendirilmeli; bu bağlamda sıla-i rahim kültürünün ihyası ve nesiller arası kaynaşmanın gerçekleşmesi için STK, yerel yönetim ve kamu ortak projeler geliştirmelidir. 
Şehir planlamaları yapılırken, fiziksel ve sosyal çevrenin, aile hayatına elverişli şekilde oluşturulması hususunda resmi ve sivil kurumların ortak çalışmalar yapmalı. Gençlerimiz evliliğe bir taraftan zihinsel anlamda teşvik edilirken; diğer taraftan maddi anlamda da onların önünü açacak adımlar atılmalıdır. (İlk evlenen çiftlere kamu bankalarının faizsiz kredi vermesi, yerel yönetin ve STK’ların bu iş için özel fon tahsisi gibi.
Yeni neslin biyo-psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkileyen kitle iletişim araçlarını yönetenleri duyarlı davranmaya; aile değerlerine saygılı ve aile birliğini özendirici yayınlar hususunda ilgili kurumlar daha müteyakkız olmalıdır.
İzlenen kadın politikalarının ve kadının sosyal hayattaki rolünün, onun eşi ve çocuklarıyla ilişkisi başta olmak üzere ailedeki temel vazifelerini engellemeyecek şekilde düzenlenmelidir.
Evliliğin teşvik edilmesi, kolaylaştırılması, aile üyelerinin evlilik öncesinde ve sonrasında eğitilmesi, ailenin manevi açıdan desteklenmesi için İslam ülkeleri arasında ortak programlar geliştirilmelidir.
Çocuğun, ailenin benimsediği değerler doğrultusunda yetiştirilmesinin önündeki her türlü engelin kaldırılması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı. Aileyi yakından ilgilendiren 2005 tarihli 5395 ve 2012 tarihli 6284 sayılı kanunlar ilgili tarafların katıldığı geniş bir istişarenin sonucunda revize edilmelidir.
Boşanmanın ve yol açacağı yıkıcı etkilerin en aza indirilebilmesi için geleneksel hakemlik kurumunun canlandırılması ve boşanma öncesi danışmanlığın etkin şekilde uygulanması için resmi ve özel aile danışma merkezlerinin yaygınlaştırılmalıdır.
İslam Dünyasında ailelerin yaşadığı; dünyevileşmeye paralel olarak değerlerin kaybolması, fakirlik, işsizlik, okuryazarlık oranının düşüklüğü, cinsler arasında adaletsizlik, aile içi şiddet, savaşlar ve iç çatışmaların artması sonucunda oluşan şiddet sarmalında temel hak ve hürriyetlerin fütursuzca ihlal edilmesi gibi ağır sorunların çözümlenmesinde STK’lar daha aktif çalışmalar yapmalıdır.
Sosyal, iktisadi ve hukuki açıdan aileyi güçlendirmek yoluyla ailenin durumunu iyileştirmek için Müslüman ülkeler arasında stratejik ve somut iş birliği sözleşmeler imzalanmalıdır.
Aile kurumunu ortadan kaldırmayı amaçlayan birlikte yaşama, eşcinsel evlilik vb. fıtrata aykırı çabaların kararlılıkla reddedilmesini, insanlık ailesinin geleceğini tehdit eden bu gibi anormal davranışların olağan bir durum olarak asla kabul edilmemelidir.
İslam ülkelerinin hükümetleri cinsiyet kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi için adalet temelinde hak ve sorumluluklar dengesini gözeten politikalar geliştirmeli; bir taraftan geleneğin, öbür taraftan modernitenin mağdur ettiği kadının, fıtri özelliklerine uygun olarak ekonomik, siyasal ve sosyal alanda yer alması yönünde düzenlemeler yapmalıdır. 
İslam dünyasının şemsiye kuruluşlarından, uluslararası bilimsel toplantılar düzenleyerek, ‘Aileye İlişkin İslami Kavramlar Belgesi’ oluşturmalarını ve İslam ülkeleri hükümetleri başta olmak üzere uluslararası kuruluşların dikkatine sunmalıdır.
Modern hayatta karşılaşılan evlenme ehliyeti, çok eşlilik, velayet gibi güncel aile sorunlarına fıkıh âlimlerimizin çözümler üretmeli, hükümetler de bu çözümler doğrultusunda yasal düzenlemeler yapmalıdır. 
Çocukları bir ömür olumsuz yönde etkileyen “oral fiksasyon”  sendromunun gelişmemesi için; Kur’an-ı Kerim’de dört farklı ayette emredilen annelerin bebeklerini en az 24 ay emzirmeleri hususunda kamu, yerel yönetimler ve STK’lar iş birliği yapmalı; Osmanlı Toplumunda asırlarca bu konuda hizmet vermiş “ırzahane”ler  örnek alarak benzeri kurumlar oluşturulmalıdır.
STK’lar, aile üyelerine medya okuryazarlığı desteği vererek medya araçlarını bilinçli kullanmalarını sağlayacak projeler geliştirmelidir.“
Gayret bizden Tevfik Allah’tandır. 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English