Son Dakika Haberler

Cemil Paslı

Cemil Paslı

​Acı Bir Tebessümle Kayan Yıldızlar

21 Kasım 2022
“Bütün genç insanlar gibi ben de dahi olmak için yola çıktım, ama acı bir tebessüm engelledi” der Lawrence George Durrell.
İnsanın dünya imtihanında başına gelen en güzel şey “iyi bir anne ve iyi bir ilkokul öğretmeni” dir.
İnsanların her biri aslında kendi özgün kulvarında birer dâhidir, eşsizdir, çok değerlidir.
İnsanın bu değeri hissetmesini sağlayan en önemli iki ayna:
1.İyi bir anne
2. İyi bir ilkokul öğretmeni
Devlet ileride iyi bir vatandaşa sahip olmak istiyorsa; anne karnından itibaren gebe takiplerinden başlayarak 0-12 yaşta kişilerle yakından ilgilenecek bir kaçağı olmayan bir sistem kurmalıdır.
0-3’de anne yakınlığı duygusal gelişim için,
3-6’da baba yakınlığı zekâ gelişimi için,
7-12’de iyi bir ilkokul öğretmeni sağlık ve akademik gelişim için takip sisteminin yapı taşları olmalıdır.
Devlet kurduğu sistemle 0-12 yaşta çocuğun serpilip gelişmesine, kendini ifade etmesine, kendini gerçekleştirmesi çabalarına “acı bir tebessüm” le karşılık verecek bütün çakıl taşlarını sistemden ayıklamalıdır.
Bütçesini, bütün imkanlarını seferber edip toplumun en değerlilerinden oluşan bir kadroyu  0-12 yaşta çocukla muhatap ederek birlikte yürütmelidir.
Dünyanın gelmiş geçmiş tarihine baktığımızda şu kanunu görürüz.
Petrole, elmasa, altına sahip olan değil; iyi bir eğitim sistemine sahip olan milletler en güçlü milletlerdir.
Eğitimin temeli de ev de anne, okulda ilkokul öğretmendir.
Ve buralarda “acı bir tebessüm” e asla müsaade edilmemelidir.
Zira; acı bir tebessümle kayan ve asla geri gelmeye yıldızlar aydınlık geleceğimiz için en büyük kaybımızdır.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English