Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Soylu'dan HDP'li vekillere: "PKK'nın Allah belasını versin" deyin

2021 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Bakan Soylu ile HDP'li milletvekilleri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bakan Soylu HDP'lilere seslenerek "PKK'nın Allah belasını versin deyin" dedi.

Soylu’dan HDP’li vekillere: “PKK’nın Allah belasını versin“ deyin
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Bakan Soylu, terörle mücadeleye ilişkin sıcak bilgiyi paylaştı. 7 bombalı saldırı girişiminin önlendiğini söyledi.

"7 bombalı saldırı önlendi"
Bakan Soylu, millete gece gündüz hizmet etmek için çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Son 20 günde sınırdan geçen 7 tane bombalı eylem yapmak isteyeni yakaladık. Haberiniz var mı? Sadece sınırdan geçen. Milletimizin bu konuda bize, hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza ve Cumhur İttifakına itimadı var. Biz bu itimat için gece gündüz çalışıyoruz. Bizim ışığımız, o gece Anayasa Mahkemesinin ışığını yaktığı gece yanmadı. Bizim ışıklarımız her gece yanar, yanmak zorunda."

Bakan Soylu HDP'lilere seslendi
HDP'li vekillerin kendisine sürekli bazı laflar söylediğini belirten Soylu, "Bir tek cümle söyleyeceksiniz, bu PKK'nın Allah belasını versin diyeceksiniz. Haydi bir deyin bitiyor mu bitmiyor mu? Kandile arkadaşlarınız gittiğinde hangi muamele gördüklerini biliyoruz, canlarıyla tehdit edildiklerini biliyoruz" dedi.
İşçilerin yürüyüşlerine izin verilmemesi
Sendikaların Ermenek, Soma ve Gebze'deki yürüyüşleriyle ilgili soru üzerine Soylu, Anayasa'nın, idarenin inisiyatifine bıraktığı yetkiler olduğunu kaydetti.

Gösteri ve yürüyüşlerle ilgili valinin, İller İdaresi Genel Müdürlüğünün ve yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle İl Hıfzıssıhha kurullarının karar aldığını dile getiren Soylu, konuyla ilgili kendilerine ait sorumluluklar olduğunu da ifade etti.

Soma'daki insanların haksızlığa uğradığını gördüklerini belirten Soylu, konuyla ilgili iki sendikanın yöneticileri ve iş verenle görüştüğünü, sorunun çözümüne ilişkin yapılacaklar için 2 ay süre istediğini hatırlattı.

Ermenek ve Gebze'de yürüyüş yapmak isteyen işçilerin, Vali'nin "Konuyu değerlendiriyoruz, biraz sabredin" demesine rağmen yürümekte ısrarcı olduğunu anlatan Soylu, salgın nedeniyle yürüyüşlere izin verilmediğini söyledi.

Kanal İstanbul projesi
İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım paralarına el konulduğuna ilişkin iddialara da yanıt vererek, ilgili kanunlarda yardım ve bağışın ayrı şeyler olduğuna işaret etti.

Kanunlarda Cumhurbaşkanlığının izin verdiği kamu kurum ve kuruluşları ile valinin izin verdiği derneklerin yardım toplayabileceğine ilişkin hükümleri anımsatan Soylu, İstanbul, İzmir ve Ankara büyükşehir belediyelerinin yaptığı şeyin düzensizliğe, yolsuzluğa ve usulsüzlüğe dönebileceğinin açıkça ortada olduğunu dile getirdi.

Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, karşı olduğu Kanal İstanbul projesini eleştirme hakkının olduğunu ancak projeyi, kamu kaynağı kullanarak "israf düzeni" şeklinde yansıtmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Eylem ve etkinliklerin yasaklandığına ilişkin iddialara cevap veren Soylu, "Ülke genelinde 2018'de 31 milyon 36 bin 329 kişinin katılımıyla düzenlenen 46 bin 389 eylem ve etkinliğin sadece binde 8'ine, 2019'da 32 milyon 166 bin 244 kişinin katılımıyla düzenlenen 51 bin 525 eylem ve etkinliğin binde 7'sine ve şu tarihe kadar da 31 bin 190 eylemin sadece binde 8'ine müdahale edildi" diye konuştu.

"Korumaları azaltmaya çalışıyorum"
Suriyelilerin karıştığı olayların sayısal verisiyle ilgili soruya Soylu, "Türkiye'de vatandaşlarımızın karıştığı asayiş olaylarının toplamı yüzde 1,5'dur. Suriyelilerin 0,7'dir. Yaklaşık 9 yıl geçti. Birlerden başladı binde 7'lere geldi. Binde 7'nin de bir veya iki puanı kendi aralarındaki darplaşmalardan kaynaklanıyor." cevabını verdi.

Bu yıl şu ana kadar İçişleri Bakanlığından farklı sebeplerden 482 kişinin ihraç edildiğini belirten Soylu, bu rakamın 2019'da 628, 2018'de 332 ve 2017'de 198 olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığının disiplin teşkilatı olduğunu ifade eden Soylu, "Her ne olursa olsun kimsenin kendi başına hareket etme kabiliyeti söz konusu değildir. Bizim buna müsaade etmemiz mümkün değildir. Bunu bizim bütün teşkilatlarımız bilmelidir. Onun için sürekli eğitim veriyoruz" diye konuştu.
"Şu anda 5 binin altında"
İçişleri Bakanı olduğu gün 15 bin korumanın tahsis edildiğini gördüğünü aktaran Soylu, "Şu anda 5 binin altında. Bunu ısrarla aşağıya çekmeye çalışıyorum" dedi.

Kendisinin korumalarını azalttığı kişiler tarafından eleştirildiğine dikkati çeken Soylu, şu bilgileri verdi: "Bazı iş adamlarına korumalar veriliyor. Bir tane polis var yanında, 6 adam lokantaya giriyorlar. Herkes ayağa kalkıyor. Biz buna katlanamayız. 'Çekin kardeşim bunların hepsini' dedim. Herhangi bir terör tehdidi veya başka bir yerden tehdit olmadan koruma alabilmesi mümkün değildir. Bu kadar açık ve net. Resmi olmayan iş adamı ve şahıslara verilen koruma sayısı 175 kişiye yakın. 87 kişiye çağrı üzerine koruma, 17 kişiye de özel koruma yapılmaktadır. Bunların önemli bir bölümü Doğu ve Güneydoğu'da iş yapanlar veya kişisel husumetten dolayı bizim korumak durumunda olduğumuz kişiler."

"Kırmızı bülten çıkarıyoruz, kabul etmiyorlar"
FETÖ ile mücadelede Interpol ile yaşanan sorunlara değinen Soylu, "Kızdık olmadı, bağırdık olmadı, mücadele ettik olmadı. Kırmızı bülten çıkarıyoruz, kabul etmiyorlar. Askıya alıyorlar, düşürüyorlar. Bir dertle karşı karşıyayız. Bu coğrafyayı yok edeceklerdi. Zekeriya Öz'ü de istiyoruz, Adil Öksüz'ü de istiyoruz. Hepsini istiyoruz ama kale almıyorlar. Geçen gün Cezayir'den getirdik. İstedik, iki taneydi, biri daha önce kaçmış, öteki oranın sorumlularından bir tanesiydi. Aldık, getirdik." dedi.

Selefi derneklerin durumuyla ilgili soruya İçişleri Bakanı Soylu, "Bu yıl 86 selefi dernekle ilgili soruşturma yapıldı. 61'ini savcılığa tevdi ettik. Bazen bunların kayıt, para ve farklı kanuna uymayan meseleleri olur, bazıları da ideolojik, kanuna uygun olmayan birtakım meseleleri olur. Devletimiz bu işin peşinde. Hiç merak etmeyin, adım adım her şeyi takip ediyoruz. Milletimiz bize güvensin" diye konuştu.

Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • B
  Bakan
  208 gün önce

  Soylu şov yapmayı çok seviyorsun. Sen devletin yok et pkk itlerini bırak sonra kim ne derse desin. Kolaycılık yapmayın. Farzet ki dediler yada demediler bu senin işini yapmana engel mi? Sen öyle olacaksın ki eğer HDP de PKK dan korkan varsa onları da koruyacaksın. Yada koruyan varsa onları da alacaksın içeri. Kapatın madem neden korkuyorsunuz. HDP yi kapatmamak işinizemi geliyor.

  • Cevapla
  • Begen (1)
  • Begenme (0)
 • K
  Konyalı
  208 gün önce

  İnşallah AKP bitiyor, AKP'nin sandığa çakıldığı günleri görmemize az kaldı. Allah'tan ümit kesilmez. Seher vakitlerinde yaptığımız dualar, Allah katında boş çıkmayacaktır. Dileğimiz Konyalıların biran önce AKP'yi iyi tanımaları. İyi tanıyabilirlerse artık oy vermeleri mümkün olmaz. Ama tanıyamazlarsa böyle oy vermeye devam ederler. Millet, AKP hakkında bir şey yazamıyor yazınca hemen içeri atıyorlar, konyalılar da bu yazılamama sebebiyle AKP'yi tanıyamıyor.

  • Cevapla
  • Begen (5)
  • Begenme (0)
 • A
  Adalet
  208 gün önce

  HDP lilerin kendisi terörist nasıl o cümleyi kursunlar sayin bakanım.. kendi kendine beddua edermi kansizlar..bizler bol bol beddua edeceğiz Memlekete ihanet edenlere..cuma vakti yüzü suyu hürmetine memlekete hainlik edenlerin Allah belasını versin tüm kinleri, dalavereleri oyunları kendi başına gelsin inşallah

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (4)
 • V
  Vatandaş
  208 gün önce

  Hukukun, adaletin olmadığı ülkede terör olur. Adalet doğru işlerse, hukuk olursa o ülkede terör de olmaz, olsa da tutunamaz.

  • Cevapla
  • Begen (5)
  • Begenme (0)
 • 1
  12345
  208 gün önce

  Hdp nin savunduğu terör yüzünden ülke kaynakları bunlara kurşuna mermiye gidiyor biz terörle mücadele için harcadığımız kaynagı üretim istihdam yapsak işsizlik biter işsizliğin sorumlusu Hdp dir

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (5)
 • 1
  12345
  208 gün önce

  Endonozya denizin ortasında ülkede ne törör var ne ülkeye saldıran ekonomode ilerideler biz bulunduğumuz konum çok stratejik gelen giden saldırıyor adını bildiğimiz bilmediğiz bir sürü terör örgütü buda bizi savunmaya mecbur kılıyor terörle mücadeleye milyardolarlarca ödenek ayırmalıyız en iyi en teknolojik savunma silah fuze gibi makinelere sahip olmak zorundayız yoksa gelen saldırır giden saldırır Hdp ye bakıyom bize saldıranlara sesini çıkarmıyor hatta bize saldıranları etkisiz hale getirsek elimize ayağımıza dolanıyor bize çöllme takıyor teröre kalkan oluyor Hdp yüzünden terör bitmiyor düşünelim hdp destek alamadı terör zayıflar terörle mücadele için harcanan emek sermaye yeni yatırım ve istihtam olur gençlik işsiz kalıyorsa bunun suçlusu Hdp dir Hdp biterse ekonomik rahatlık gelir

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (5)
Kapat x
Türkçe العربية English