Son Dakika Haberler

-Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Kamu-özel sektör ortaklığı gibi etkili araçları kullanarak yüklü altyapı yatırımlarını hayata geçirilebiliriz" "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içerisinde ticareti artırmanın yanında İİT içi yatırımları da teşvik edecek adımlar atmak zorundayız"

İSTANBUL (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kamu-özel sektör ortaklığı gibi etkili araçları kullanarak yüklü altyapı yatırımlarının hayata geçirilebileceğini söyledi.


Yılmaz, açılışı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 31. Toplantısı'nın kapanış oturumunda, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içerisinde ticareti artırmanın yanında İİT içi yatırımları da teşvik edecek adımlar atmak zorunda olduklarını kaydetti.


Kalkınmanın, ekonomik büyümenin, istihdam oluşturmanın ve yoksulluğu azaltmanın lokomotifi olan yatırımın herkes için çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu nedenle yatırım ortamını iyileştirecek, ilgili kamu ve özel kurumların verimliliğini artıracak ve doğrudan yabancı sermayeyi çekip yatırım verimliliğini yükseltecek adımların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.


Yılmaz, kamu-özel sektör ortaklığı gibi etkili araçları kullanarak yüklü altyapı yatırımlarının hayata geçirilebileceğinin altını çizdi.


İSEDAK stratejisinin iş birliği çabalarına dinamizm kattığını vurgulayan Yılmaz, İSEDAK proje fonlama mekanizmasının artan bir şekilde üye ülkeler tarafından kullanıldığını görmenin kendisini mutlu ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi:


"İlk iki uygulama yılında 22 proje başarılı bir şekilde hayata geçirildi. Bu mekanizma sayesinde şimdi elimizde kurumsal ve beşeri kapasitemizi iyileştirecek iyi bir fırsat var. Bu, ortak projeleri ülkelerimiz tarafından ve İİT'ye bağlı kuruluşlar tarafından gerçekleştirebilmek için iş birliği kültürümüzü de derinleştirecektir. İlgili tartışma alanlarında politika tavsiyeleri geliştirmek için düzenlenen oturumlar önemli sonuçlar veriyor."


 


- "Müreffeh toplumlar için kararlılıkla yoksullukla mücadele etmeliyiz"


 


Bakan Yılmaz, Türkiye olarak her zaman üye ülkelerle birlikte öğrenme ruhu içerisinde deneyim paylaşmaya hazır olduklarını belirterek, "Kapasitelerimizi sürdürülebilir kılmak ve kalkınma sıkıntılarımızı aşabilmek için iş birliğine ihtiyacımız var" dedi.


Yoksulluğun İslam ülkelerinin önemli problemlerinden biri olmayı sürdürdüğünü aktaran Yılmaz, İslam ülkelerinin yoksulluk ve cehaletle savaşmayı sürdüreceğini söyledi. 


Eğitim faaliyetlerindeki artışın kalkınmayı da beraberinde getireceğini kaydeden Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:


"Müreffeh toplumlar için kararlılıkla yoksullukla mücadele etmeliyiz. Çünkü yoksulluk, içerisinde kötülükler, okur-yazar olmama, cahillik, verimsizlik, işsizlik ve diğer sosyal problemlerin de olduğu birçok mahrumiyete neden olmaktadır. Küresel kalkınma gündemimiz, bu problemleri hiçbir zaman unutmadan 2030'a yönelik yeni bir şekil alıyor. Burada sürdürülebilir kalkınma hedeflerini uygulamak gibi yeni bir misyon var önümüzde."


 


- "Halkın bilincini artırmalıyız"


 


Yılmaz, İSEDAK'ta sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin kabulünden sonra 2015 sonrası kalkınma gündemini tema olarak belirlediklerini anımsattı.


Gelecek döneme ilişkin sağlam önlemler alınması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, "Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin başarılı bir şekilde uygulanması için her şeyden önce sağlam bir şekilde sahiplenilmesi gerekir. Uygulama döneminde milletlerimizin, STK'lar ve bürokrasi de dahil, halkın bilincini artırmalıyız" ifadelerini kullandı.


İletişim teknolojilerindeki gelişime dikkati çeken Yılmaz, üye ülkelere "İletişim araçlarını etkin kullanın" çağrısında bulundu.


Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:


"İİT ülkelerinde yetişkinlerde okur-yazar oranımız yüzde 81, bu rakam bazı en az gelişmiş ülkelerimizde yüzde 25-30'a kadar geriliyor. Bu nedenle, eğitim sistemlerimizi ve vatandaşlarımızın eğitim sistemine ulaşma oranını artırmalıyız." 


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sıradaki Haber

Kapat x
Türkçe العربية English