DOLAR
18.980
19.001
EURO
20.586
20.644
GRAM ALTIN
1177.1368
1184.2734
ÇEYREK ALTIN
1920.845
1980.000
YARIM ALTIN
3846.6900
3960.0000

Son Dakika Haberler

Bu haberi daha sonra okumak için kaydedebilir ve sağ üst köşedeki butona basarak haberi okuyabilirsiniz!

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Medresetü'n Nüvvab'ın 100. Yıl Sempozyumu'nda konuştu:

"Müslümanlar ilmin bizatihi kendisini büyük bir değer ve imkan kabul ederek kısa süre içerisinde din, matematik, tıp, felsefe, fizik, kimya, astronomi gibi ilmin bütün dallarında büyük bir müktesebat oluşturmuşlar, binlerce eser telif etmişler ve buluşlar gerçekleştirmişlerdir"

Anadolu Ajansı haberine göre;

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Müslümanların ilmin kendisini büyük bir değer ve imkan kabul ederek, kısa süre içerisinde din, matematik, tıp, felsefe, fizik, kimya, astronomi gibi ilmin bütün dallarında büyük bir müktesebat oluşturduklarını, binlerce eseri telif ettiklerini ve buluşlar gerçekleştirdiklerini belirtti.


Erbaş, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü ve Şumnu Episkop Konstantin Preslavski Üniversitesince Bulgaristan'ın Şumnu kentinde düzenlenen "Medresetü'n Nüvvab'ın 100. Yıl Sempozyum Açılış Programı'na katıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunmasının ardından konuşan Erbaş, İslam medeniyetinin bir ilim medeniyeti olduğunu söyledi.


Erbaş, Kur'an-ı Kerim'de akletme, tefekkür, tedebbür ve tezekkürü vurgulayarak, tabiatı araştırmaya, evreni tefekküre yönelten ve yaratılışa dikkati çeken pek çok ayet olduğunu ifade etti.


Müslümanların bilimin bütün alanlarında insanlığın ufkunu aydınlattığını belirten Erbaş, "Müslümanlar ilmin bizatihi kendisini büyük bir değer ve imkan kabul ederek kısa süre içerisinde din, matematik, tıp, felsefe, fizik, kimya, astronomi gibi ilmin bütün dallarında büyük bir müktesebat oluşturmuşlar, binlerce eser telif etmişler ve buluşlar gerçekleştirmişlerdir." diye konuştu.


Erbaş, İslam medeniyetinde çağını iyi tanıyan, bugünü imar ve geleceği inşa edecek nesillere ve bu nesli yetiştirecek, ufuk, müfredat ve müesseselere ihtiyaç olduğunu belirtti.


- "İnsan kendini bilmezse Rabb'ini de bilmez"


İslam'da bilginin nihai amacının insanın kendini ve Rabb'ini bilmesi olduğunu aktaran Erbaş, "Bilginin ahlakla irtibatı yok sayılamayacağı gibi sorumlulukla ilişkisi de görmezden gelinemez. Ahlaksız bilgi zararlıdır. O yüzden Peygamber Efendimizin en çok yaptığı dualardan biri, 'Allah'ım senden faydalı ilim isteriz. Faydasız ilimden sana sığınırım ya Rabbi' diye dua etmiştir." ifadelerini kullandı.


Erbaş, İslami ilimde hep tartışma ortamı oluştuğunu, eleştirel düşünceden kaçan birey ve toplumların kendilerini tekrar etme sürecine girerek bir kısır döngüye hapsolduklarını belirterek, şunları kaydetti:


"İslam, insanın dünya ve ahiret huzurunu temin eden ilahi bir nizam. Bütün insanlar için can, mal, akıl, nesil ve din özgürlüğünü temin eden barış ve merhamet dinidir. Allah'ın son ve evrensel mesajı Kur'an-ı Kerim, dünyada huzur ve barışın en büyük teminatı olarak adaleti, temel hak ve hürriyetlerin dokunulmazlığını, çevre ve toplumla ilişkilerde şefkat ve merhameti emretmektedir."


Erbaş, Nüvvab medreseleri geleneğinin, Sofya İslam Enstitüsünün varlığının, imam hatip liselerinin ve din eğitimi veren müesseselerinin herkes için hayati bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, "İslam düşüncesinin temel ilkeleri ve dinamikleri ışığında çağın ihtiyaçlarına göre bilginin yeniden üretilmesi, varlık tasavvurundan sanata, evren tasavvurundan ahlaka kadar her alanda İslam'ın perspektifini en açık ve güçlü şekilde, evrensel düzeyde ortaya koyacak çalışmalar yapılması bakımından vazgeçilemez bir değere sahiptir. Dolayısıyla bu müesseseleri her açıdan en güçlü ve donanımlı hale getirmenin gayreti içerisinde olmalıyız." dedi.


Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şumnu Tiyatro Salonu'nun fuaye alanında sergilenen "100. Yıl Nüvvab" adlı belgesel sergisini gezerek, sergi hakkında yetkililerden bilgi aldı


Yasal Uyarı:

Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Mirajans Medya İletişim Reklam Haber ve Prodüksiyon A.Ş.’ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü veya bir kısmı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Begendim
 • Kalp
 • Begenmedim
 • Gülen Surat
 • Kalpli Göz
 • Kızgın
 • Şokta
 • Üzgün

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English