Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

"Sonbaharda aşılama 12 yaşa inebilir"

04.07.2021 12:34:00
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, aşılamanın 12 yaşa kadar inebileceğini söyleyerek, “Sonbahar gibi ortaokul ve lise öğrencilerine aşı yapmaya başlayabiliriz” dedi.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 18 yaş grubunun çok hareketli bir nüfus olduğunu söyledi.

Bu yaş grubunun aşı konusunda tereddütlerinin olduğunu gözlemlediğini ifade eden Prof. Dr. Akın, "Gençlerin aşı konusunda tereddütleri olduğunu gözlemliyorum. Bu grupta gerçekten sağlık okur yazarlığı iyi olanlar gidip aşılarını oluyor. Eylül ya da ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz. Hem öğrenci hem de öğretmen açısından çevrim içi eğitimler çok kolay değil. O zaman yüz yüze eğitime geçerek hem sosyalleşiyorsunuz hem de dersler daha verimli geçmeye başlıyor. Düşünüldüğü gibi yan etkiler yok. Onlar bir şekilde abartılan şeyler" diye konuştu.
 
 "Gençlerin aşıya teşvik edilmesi gerekiyor"

Salgından dolayı Türkiye'de 50 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Prof. Dr. Akın, şunları söyledi:

"Bunların bir kısmı da genç. Gençlerin de muhakkak aşıya teşvik edilmesi lazım. Aşılarını olsunlar ki, eylül-ekimde üniversiteler yüz yüze eğitime başlasın. Onlar rahatlıkla sokaklarda istedikleri gibi dolaşabilsinler. Kafelere gidebilsinler, belirli yerlerde eğlenebilsinler, sosyal alanlara girebilsinler. Bu yüzden gençlerin aşılanması çok büyük önem taşıyor.

"Aşılama 12 yaşa kadar inebilir"

Özellikle mRNA aşılarının 12 yaş grubu için acil kullanım onayı aldığına değinen Prof. Akın, yeteri kadar aşı tedariki olduğu takdirde Türkiye'de eylül ayına doğru aşılamanın 12 yaşa kadar inebileceğini söyledi: 

"Böylece ortaokul, liseler için de aşıyla güvence temin edilmiş olur. 12-18 yaş grubuyla ilgili olarak çeşitli ülkelerde ABD de dahil olmak üzere aşılamanın nasıl gittiğini, aşıya ait hangi reaksiyonların ortaya çıktığını, ne kadar koruyuculuk olduğunu, aşıyı mevcut dozuyla mı yoksa düşük dozla yapılacağına dair çalışmaları takip ediyoruz. Sonbahar gibi ortaokul ve lise öğrencilerine aşı yapmaya başlayabiliriz. O yüzden 12 yaş grubuna kadar aşılama inebilir."

DİĞER HABERLER