Anasayfa Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji Bunları Biliyor musunuz?

Polis Arama Kurtarma ekipleri göreve hazır

27.02.2021 12:38:00
Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire ve Özel Harekat Başkanlığı bünyesinde afetlerde can kurtarmak için kurulan Polis Arama Kurtarma (PAK) ekipleri, 8 haftalık eğitimin ardından Konya'nın da aralarında bulunduğu 12 ilde göreve başladı. Toplam 1080 polis, deprem, sel gibi afetlerde etkin şekilde görev yapacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire ve Özel Harekat Başkanlığı bünyesinde afetlerde can kurtarmak için kurulan Polis Arama Kurtarma (PAK) ekipleri deprem, sel gibi afetlerde etkin şekilde görev yapacak.
Güvenlik Daire ve Özel Harekat Başkanlığı'nca 17 Aralık 2020 tarihinde kurulan PAK ekiplerinin tanıtımı, 22 Ocak'ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapıldı.

PAK ekiplerinde görev almak için gönüllü olan polis teşkilatı mensubu 1080 kişi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca (AFAD) 8 hafta boyunca eğitime tabi tutuldu.
Afetlerde can kurtarmak için hazır hale gelen ekipler, daha sonra Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon, Elazığ, Erzurum ve Van'da kurulan PAK Birimlerinde göreve başladı. 1200 polis daha PAK birimlerinde görev almak için sırada bekliyor.
Deprem, sel gibi afetlerde arama kurtarma çalışmalarına katılacak olan polis arama kurtarma ekipleri, haftalık zorlu eğitimlerinin yanında tatbikat da gerçekleştiriyor.

DİĞER HABERLER