Konhaber Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 29 Mayıs 2012 - 17:16:06
'Mükellef bilgi bildiriminde süre uzatılsın'
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, Mükellef Bilgileri Bildirimi son verilme tarihini 31 Mayıs 2012’den daha ileri bir tarihe uzatılması gerektiğini söyledi.

'Mükellef bilgi bildiriminde süre uzatılsın'

Konya SMMMO Başkanı Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanlığı tarafından 20 Ocak 2012 tarih ve 28179 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olan “413 sıra nolu vergi usul kanunu genel tebliği” ile 1 Nisan tarihi itibariyle faal olan (tasfiye işlemi devam edenler dahil) tüm Kurumlar Vergisi, ticari kazanç (kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), zirai kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükelleflerine, merkez ve her bir şube için ayrı ayrı elektronik ortamda ‘Mükellef Bilgileri Bildirimi’ verme zorunluluğu getirilmiştir. Mükellef Bilgileri Bildiriminin her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarih aralığında mutlaka elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. Bunun yapılmaması halinde 2012 yılı için birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında bin 170 TL, ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçilere 580 TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Mükellef bilgilerinin meslektaşlarım tarafından daha sağlıklı ve doğru şekilde verilebilmesi için son tarih olan 31 Mayıs 2012’nin daha ileri bir tarihe uzatılması gerekmektedir.

Meslektaşlarım hem büro işlerindeki yoğunluk, hem de cari dönem yoğunluğu sebebiyle Mükellef Bilgileri Bildirimlerinde zorluk yaşamaktadırlar. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığının Mükellef Bilgileri Bildirimi ile ilgili son verilme tarihi konusunda daha duyarlı olacağına inanıyorum” dedi.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 867 defa okundu.
YORUMLAR
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
TÜRKONFED 11. Olağan Genel Kurulu TÜRKONFED 11. Olağan Genel Kurulu

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Onatça: "7 Haziran seçimlerinden sonra toplumsal uzlaşma, hukuk devleti ve demokratikleşme konusunda Kopenhag kriterlerine bağlı siyasi reformlar hayata geçirilmelidir" "Görevimi onurla tamamlamış olmanın gururunu yaşıyorum"

TÜRKONFED 11. Olağan Genel Kurulu TÜRKONFED 11. Olağan Genel Kurulu

Maliye Bakanı Şimşek: "Ülkemizde belli başlı gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek ikinci asgari ücret söz konusu iken, bunu bir çırpıda yüzde 50 artırmak taahhüdüne iş dünyasından en ufak bir ses çıkmıyor. Demek ki memnunsunuz" "Seçim arifesinde Türkiye'nin önündeki en büyük tehdit popülizm. Şu anda ciddi popülist söylemlerle karşı karşıyız"

Dünya KOBİ Forumu Dünya KOBİ Forumu

Başbakan Yardımcısı Babacan: "Bundan 5 sene önce adını hiç duymadığımız otomobil markası Tesla, Almanya'nın en büyük otomobil firmasından bir tanesinin piyasa değerini yakalamış durumda. İşte KOBİ'ler bu kadar önemli. Eğer gelecek diyorsak, eğer değer üretmek diyorsak, KOBİ'lere çok dikkat etmemiz gerekiyor" "Bankalarımız KOBİ'lerimize kredi vermek için özel reklamlar hazırladı. Her bankanın bir KOBİ şarkısı var artık. Bu iyi bir gelişme"

"Havalar iyi oldukça sebze ve meyve fiyatları düşecek" "Havalar iyi oldukça sebze ve meyve fiyatları düşecek"

-TÜMESKOM Yönetim Kurulu Başkanı Er: "Patatesin hal çıkış fiyatı 23 Nisan'da 2-2,5 lira arasındaydı, şu anda ise 1,5-1,7 lira arasında. Hava şartları elverdiği müddetçe, sebze ve meyve fiyatlarında git gide düşme olacak"

Dünya KOBİ Forumu Dünya KOBİ Forumu

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Türkiye bugün, küresel ölçekte sorunu ortaya koyuyor, çözümü öneriyor, konsensüs sağlıyor ve hayata geçiriyor" "Dünya KOBİ Forumu'nun ilk yapacağı iş dünya çapında politika belirlenen platformlarda KOBİ'lerin görüşlerini dile getirmek olacak. İkinci faaliyet alanımız teknik yardım, üçüncü ise gelişen bilgi işlem teknolojilerinin KOBİ'ler için kullanımı olacak"

İstanbul Ev Tekstili Fuarı İstanbul Ev Tekstili Fuarı

Takvime göre, 2015-2016 eğitim öğretim yılı, 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak ve ilk yarı yıl 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim