Konhaber Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 29 Mayıs 2012 - 17:16:06
'Mükellef bilgi bildiriminde süre uzatılsın'
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, Mükellef Bilgileri Bildirimi son verilme tarihini 31 Mayıs 2012’den daha ileri bir tarihe uzatılması gerektiğini söyledi.

'Mükellef bilgi bildiriminde süre uzatılsın'

Konya SMMMO Başkanı Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanlığı tarafından 20 Ocak 2012 tarih ve 28179 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olan “413 sıra nolu vergi usul kanunu genel tebliği” ile 1 Nisan tarihi itibariyle faal olan (tasfiye işlemi devam edenler dahil) tüm Kurumlar Vergisi, ticari kazanç (kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), zirai kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükelleflerine, merkez ve her bir şube için ayrı ayrı elektronik ortamda ‘Mükellef Bilgileri Bildirimi’ verme zorunluluğu getirilmiştir. Mükellef Bilgileri Bildiriminin her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarih aralığında mutlaka elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. Bunun yapılmaması halinde 2012 yılı için birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında bin 170 TL, ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçilere 580 TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Mükellef bilgilerinin meslektaşlarım tarafından daha sağlıklı ve doğru şekilde verilebilmesi için son tarih olan 31 Mayıs 2012’nin daha ileri bir tarihe uzatılması gerekmektedir.

Meslektaşlarım hem büro işlerindeki yoğunluk, hem de cari dönem yoğunluğu sebebiyle Mükellef Bilgileri Bildirimlerinde zorluk yaşamaktadırlar. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığının Mükellef Bilgileri Bildirimi ile ilgili son verilme tarihi konusunda daha duyarlı olacağına inanıyorum” dedi.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 807 defa okundu.
YORUMLAR
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

"Türk havayolu şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara getirilen yasak, 24 saat daha uzatıldı" "Ankara-İstanbul YHT'nin tüm testleri yapıldı ve sistemler sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Vatandaşlar YHT'yi gönül rahatlığıyla kullanabilecek" "Dinleme sayıları çok ciddi oranda düştü. Mart 2013'te 51 bin 413 olan hedef dinleme sayısı, bu yılın Mart ayında 5 bin 114'e geriledi. Geçen yıl Ocak-Haziran döneminde 290 bin 490 dinleme hedefi varken, bu yılın ilk altı aylık döneminde söz konusu sayı 76 bin 86 oldu"

İSO temmuz ayı Meclis toplantısı İSO temmuz ayı Meclis toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Gazze'nin kadınları ve çocukları Türkiye'ye bakıyor" "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun sadece tüketiciyi korumuyor aynı zamanda üretimde kalite ve standardı önemsiyor" "(Bankaların faiz dışı gelir kalemlerine ilişkin) Herkes yaptığı hizmetin karşılığını alacak ancak hizmetle ücret arasında ölçülülük olmalı"

Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Gül: Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Gül:

"(Uydu Kontrol Merkezinde görevden almalar nedeniyle frekans geçişlerinin olmadığı) Uydu Kontrol Merkezinde hiçbir görevden alma olmadı. Uydu operasyonuyla ilgili hiçbir bir aksaklık yok"

İSO temmuz ayı Meclis Toplantısı İSO temmuz ayı Meclis Toplantısı

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan: "Gümrüklerdeki yığılmaların ve sanayicilere ödetilen fazla mesainin önüne geçmek için pastperformans uygulaması gibi 'firmalara güvene dayalı' bir sistem alternatif olabilir" "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile getirilen düzenlemelerde piyasa gözetim denetimi etkin olarak uygulanmazsa, kayıt dışı ve merdiven altı ekonomi daha da gelişecektir"

IMF ABD raporunu açıkladı IMF ABD raporunu açıkladı

IMF, ABD ekonomisinin 2014 yılı büyüme beklentisini yüzde 2'den yüzde 1,7'ye indirdi

Emeklilikte yaşa takılana değil prime takılana ikinci şans Emeklilikte prime takılana ikinci şans

Emeklilikte yaşı doldurup prim gün sayısına takılanlara ikinci bir şans için son viraja girildi. Ancak 412 bin kişi olduğu belirtilen yaşa takılan emeklilik mağdurları için, şu anda bir yasal değişiklik öngörülmüyor.

© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim