Reklam
Reklam
konhaber.com » EKONOMI » Haber 29 Mayıs 2012 - 17:16:06
'Mükellef bilgi bildiriminde süre uzatılsın'
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, Mükellef Bilgileri Bildirimi son verilme tarihini 31 Mayıs 2012’den daha ileri bir tarihe uzatılması gerektiğini söyledi.

'Mükellef bilgi bildiriminde süre uzatılsın'

Konya SMMMO Başkanı Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanlığı tarafından 20 Ocak 2012 tarih ve 28179 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olan “413 sıra nolu vergi usul kanunu genel tebliği” ile 1 Nisan tarihi itibariyle faal olan (tasfiye işlemi devam edenler dahil) tüm Kurumlar Vergisi, ticari kazanç (kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), zirai kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükelleflerine, merkez ve her bir şube için ayrı ayrı elektronik ortamda ‘Mükellef Bilgileri Bildirimi’ verme zorunluluğu getirilmiştir. Mükellef Bilgileri Bildiriminin her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarih aralığında mutlaka elektronik ortamda gönderilmesi zorunludur. Bunun yapılmaması halinde 2012 yılı için birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında bin 170 TL, ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçilere 580 TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Mükellef bilgilerinin meslektaşlarım tarafından daha sağlıklı ve doğru şekilde verilebilmesi için son tarih olan 31 Mayıs 2012’nin daha ileri bir tarihe uzatılması gerekmektedir.

Meslektaşlarım hem büro işlerindeki yoğunluk, hem de cari dönem yoğunluğu sebebiyle Mükellef Bilgileri Bildirimlerinde zorluk yaşamaktadırlar. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığının Mükellef Bilgileri Bildirimi ile ilgili son verilme tarihi konusunda daha duyarlı olacağına inanıyorum” dedi.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 874 defa okundu.
EKONOMI KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
SPK haftalık bülteni SPK haftalık bülteni

-SPK, Türkiye Vakıflar Bankası'nın 12 milyar lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı Kurul, Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi AŞ, Euro Yatırım Holding AŞ ve Verusa Holding AŞ pay piyasasında brüt takas uygulanmasına karar verdi

IMF'den Türkiye değerlendirmesi IMF'den Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin sermaye çıkışlarına karşı kırılganlığının sürdüğünü belirterek, kırılganlıkların hafifletilmesi için cari açığın azaltılmaya devam edilmesi, reel faizlerin pozitifte tutulması ve döviz rezervlerinin artırılması tavsiyelerinde bulundu.

IMF'den Türkiye değerlendirmesi IMF'den Türkiye değerlendirmesi

IMF: " Yüksek dış finansman ihtiyacı, Türkiye'nin ters sermaye akımlarına karşı kırılganlığının sürmesine neden oluyor" "(Türkiye'nin) Uluslararası Net Yatırım Pozisyonu, cari açık yeterli derecede azaltılmadığı sürece kötüleşmeye devam edecek" "Cari açığın daha fazla azaltılması kırılganlıkların hafifletilmesi için gerekli. Para politikası, reel faiz oranlarını kesin olarak pozitif alanda tutulmalı"

Piyasalarda gün sonu Piyasalarda gün sonu

Borsa günlük bazda yüzde 0,87 değer kazandı Borsa İstanbul Altın Piyasası endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti, altının kilogram fiyatı 96 bin 700 lira oldu

Borsada endekslerin değişimi Borsada endekslerin değişimi

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yaklaşık 584,1 milyar lira oldu

Untitled Document
HAVA DURUMU
KONYA icin Hava Durumu
SICAK
32,2
SICAK
Nem:%22
Ruzgar:3 km/sa
Basinc:1002,4 hPa
Sesli Makale
NAMAZ VAKiTLERi
28 Temmuz 2015, Salı - Konya
imsak Gunes Ogle Ikindi Aksam Yatsi 04:01 05:42 13:04 16:52 20:13 21:45
© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim