Konhaber Reklam
Reklam
Reklam
konhaber.com » SIYASET » Haber 22 Mart 2012 - 17:07:41
''Denetimli serbestlik' tasarısı kabul edildi
TBMM Adalet Komisyonu, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlülerin, cezalarının bir kısmını dışarıda geçirebilmesine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti.

''Denetimli serbestlik' tasarısı kabul edildi

TBMM Adalet Komisyonu, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlülerin, cezalarının bir kısmını dışarıda geçirebilmesine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.

Açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının 5'te birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verilebilecek.



Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.

Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek.

Kapalı ceza infaz kurumuna gönderilme şartları

Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek.

Hükümlünün soruşturma sonunda beraat etmesi, davasının reddi veya düşmesi halinde cezasının infazına, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam edilebilecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebilecek.

8 bin 60 kadro

Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine, en az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar arasından yazılı ve mülakat sınav sonucuna göre denetimli serbestlik müdür yardımcısı atanacak.

Adalet Bakanlığının boş memur kadrolarından 3 bin 490'ına 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmadan atama yapılabilecek.

Tasarıyla 8 bin 60 kadro ihdas, 140 kadro iptal ediliyor.

AA

.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu haber toplam 2202 defa okundu.
YORUMLAR
SIYASET KATEGORİSİNDEN DİĞER HABERLER
'Yavru vatan söyleminden kimse gocunmamalı' 'Yavru vatan söyleminden kimse gocunmamalı'

Başbakan Yardımcısı Arınç, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Akıncı'nın sözlerine dair "Yavru vatan söylemi samimiyetimizi gösterir, kimse gocunmamalı" dedi.

Davutoğlu'ndan Bakanlar Kurulu'na yemek Davutoğlu'ndan Bakanlar Kurulu'na yemek

Başbakan Davutoğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri ve eşleriyle yemekte bir araya geldi

Bakanlar Kurulu Toplantısı Bakanlar Kurulu Toplantısı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç (4): "(1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda yapılan açıklamalar) Gerçekler bu tür açıklamalarla üstü örtülemez ve gerçek olmaktan çıkmaz. Biz de dünya durdukça, Türkiye'nin soykırım fiilini işlemediğini, böyle bir şenaate ortaklık etmediğini her zeminde konuşacağız, sonunda herhalde dünya, 'Türkiye'nin dedikleri doğruymuş' noktasına gelecek" "Belki beklediğimizden daha sivri cümleler ifade eden açıklamalar yapıldı. Bunların karşılığı mutlaka Dışişleri Bakanlığımız tarafından değerlendirilecek ve hükümetimiz, atacağı adımları bundan sonrası için en güzel şekilde gerçekleştirecetir. Bunları yapan ülkeler bir de 24 Nisan'da Çanakkale'de, 'Savaştan Barışa' temasının da işlendiği bu etkinlikleri görseydi veya mutlaka görmüştür, değerlendirseydi, Türkiye'nin bu konularda daha avantajlı olduğunu görebilecekti" "Suriye'deki muhalif grupların özellikle Türkmen'lere yönelik saldırıları da öncelikle def etmeleri konusunda kendilerine çok önemli telkinlerimiz de bulunmaktadır"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

"Biz çiftçiye mazotu 1.5 liradan vereceğiz, kimse zarar etmeyecek, herkes kazanacak. Her benzin istasyonu vergi dairesi gibi çalışmayacak" "Bize sorulan kaynağı vallahi de bulacağım billahi de bulacağım. Ben kaçak sarayda oturmayacağım, benim çocuklarımın yatak odalarında para kasaları olmayacak, benim evimde dolarlar, milyarlar olmayacak, benim evimde vatandaş olacak onu da ben baş tacı edeceğim"

Bakanlar Kurulu Toplantısı Bakanlar Kurulu Toplantısı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç (3): "Kuzey Kıbrıs'la Türkiye'nin ilişkilerini 'ana vatan, yavru vatan' benzetmesi ile bugüne kadar değerlendirenler olmuştur. Bu, 'analık-yavruluk meselesi' değildir, bu, aramızdaki ilişkilerin özelliğini göstermesi bakımından daha derin, daha samimi ilişkiler içinde bulunduğumuzu ispat eden bir tanımlamadır. Bundan da kimsenin gocunmaması gerekir" "Sayın Akıncı da çok olumlu bir açıklama yapmıştır. Esasen seçimleri takiben Kıbrıs'ta yaptığı açıklamalar da fevkalade güzeldir. Halka verdiği güven duygusu da fevkalade güzeldir. Belki yeni bir yola, cumhurbaşkanlığında devam edilecektir ama bu Türkiye ile ilişkilerimizi daha güçlendirecek bir zemin olacaktır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan:

"Onurlu ülkelerin vatandaşları gibi 6,5 milyon işsizin, işsizlik probleminden kurtulup, alnı ak, başı dik gezdiği, yaşanacak bir Türkiye istiyoruz"

Untitled Document
Kontv Milletin Kanalı
HAVA DURUMU
KONYA icin Hava Durumu
AZ BULUTLU
AZ BULUTLU
Nem:%95
Ruzgar:7 km/sa
Basinc:1019,9 hPa
NAMAZ VAKiTLERi
28 Nisan 2015, Salı - Konya
imsak Gunes Ogle Ikindi Aksam Yatsi 04:19 05:52 12:55 16:38 19:46 21:10
© 2006-2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Tel: 444 0 155 | Faks: (0332) 350 43 04
konhaber.com bir anmeg kuruluşudur.
sanalbasin.com üyesidir     Tasarim ve programlama : Temel Bilişim