Çocuklar İçin Yeni Bir İfade Biçimi; Oyun Terapisi - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
Çocuklar İçin Yeni Bir İfade Biçimi; Oyun Terapisi
Çocuklar İçin Yeni Bir İfade Biçimi; Oyun Terapisi
 Çocuklar İçin Yeni Bir İfade Biçimi; Oyun Terapisi
Eklenme :17 Ağustos 2017 16:57

 

Oyun terapisi, çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri adına gerçekleştirilen bir terapi türüdür. Yetişkinler sıkıntılarını, kusurlarını, korkularını veya sevinçlerini daha doğru ve kolay bir biçimde dile getirebilirler fakat çocuklar doğru kelimeleri seçemeyebilir, olayı anlatamayabilir veya karşı taraftan çekinebilirler.

Biz de oyun terapisi esnasında ona, kafasını karıştıracak binlerce kelime değil her zaman oynadığı oyuncakları veriyoruz. Bu esnada oyuncaklar onun yansıması haline geliyor. Çocuk, terapi esnasında oyuncaklar yardımı ile korkularını, başından geçenleri veya anlatmak istediği şeyleri karşı tarafa yani pedagoga göstermiş oluyor. Bu esnada da olayı tekrar canlandırdığı için kendi başına üstesinden gelme fırsatı buluyor. Özgüveni için de oldukça faydalı olan bu terapi sonucunda çocuk, olayı tekrar yaşayıp kendi istediği şekilde sonlandırabiliyor.

Bütüncül Psikoterapi Nedir?

Adından da belli olduğu üzere bütüncül psikoterapi, danışan kişiyi tüm yönleri ile ele alır ve terapi sürecine başlatır. Dünya üzerinde birçok terapi seçeneği mevcut ve hangi insanın hangi terapiye ne tepkiler vereceği ise çoğu zaman değişiklik gösteriyor.

Bütüncül yaklaşımda tek bir ekole odaklanılmaz ve birçok ihtimal danışan için göz önünde bulundurulur. Böylelikle danışanın problemi daha doğru bir şekilde tespit edilir ve çözüme ulaşılır.

Boşanma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boşanma sürecinden çocuğun en az şekilde etkilenmesi için anne ve babanın oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Yetişkinlerin birçoğu çocukların tartışmaları, gerginliği anlamadığını düşünse de çocuklar genel olarak bu negatif ortamdan kalıcı bir şekilde etkilenirler.

Öncelikle yapılması gereken şey, hiç ertelemeden çocuğa bu durumun izah edilmesidir. Eğer süreci uzatırsanız çocuk bu kararınızı başka bireylerden öğrenebilir ve ebeveynlerine olan güvenini, inancını yitirir.

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, boşanma halinden kendini sorumlu tutabilirler, durumun böyle olmadığını ona hem anlatmalı hem de hissettirmelisiniz. Çocuğun aklındaki tüm soru işaretlerini bir an önce aklından silmenizde fayda var. Örneğin gelecekte hayatının nasıl olacağı ve kimde kalacağı gibi. Bu esnada bir çocuk psikoloğu ile iletişime geçmenizde de fayda olacaktır.

YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:32

Güneş

05:21

Öğle

12:58

İkindi

16:50

Akşam

20:22

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X