Bel Fıtıklarında Ameliyat Gerektirmeyen Tedavi Çözümleri - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam
konhaber.com » Metinler
Bel Fıtıklarında Ameliyat Gerektirmeyen Tedavi Çözümleri
Bel Fıtıklarında Ameliyat Gerektirmeyen Tedavi Çözümleri
 Bel Fıtıklarında Ameliyat Gerektirmeyen Tedavi Çözümleri
Eklenme :10 Ocak 2018 23:06

 
Her bel fıtığı rahatsızlığında hemen ameliyat kararı verilmez. Hatta bel fıtığı hastalarının büyük bir çoğunluğunda yatak istirahati, fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanır.
Bel fıtığı rahatsızlıklarında ameliyat ile tedavi edilen hastaların oranının, cerrahi dışı metotlarla tedavi edilenlere göre nispeten daha düşük olduğunu vurgulayan Beyin, Sinir Ve omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ancak diğer tedavi yöntemlerinin faydasının görülmediği, hastaların şikayetlerinde bir azalma olmadığı ve şikayetlerin arttığı durumlarda bel fıtığı ameliyatının gerekli görülebildiğini ifade etti.
 
Hastaların büyük çoğunluğunun ilaç ve fizik tedavi ile normal hayatlarına devam edebildiklerini belirten Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel fıtığının erken safhasında çeşitli önlemleri almanın, doğru sertlikte ve özellikte yatakta yatmanın, bu yöntemlere başvurulmadan rahatsızlığın giderilmesini sağlayabileceğinin altını çizdi.
 

Bel Fıtığında Fizik Tedavi Yöntemleri

 
Fizik tedavinin, bel fıtığı rahatsızlığında en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Yıldızhan, bazı hastaların bu yöntem ile ağrı kesici ilaçlar almadan vücutlarını rahat bir şekilde kullanabildiklerini belirtti.
 
Fizik tedavide ilk olarak pasif tedavilerin uygulandığını sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Vücutta iyileşme başladıktan sonra vücudu daha çok güçlendirmek ve yaşanan ağrıyı azaltmak için aktif tedavi yöntemlerine geçilir. Bel fıtığının durumuna göre hastalara farklı fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Fizik tedavi yöntemleri arasında spinal dekompresyon, dikey traksiyon, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu gibi yöntemlerin yanında derin doku masajı, sıcak ve soğuk terapi, hidroterapi, egzersiz, ozon tedavisi ve doktor kontrolünde çekme gibi çeşitli yöntemler yer alır’’ dedi.
Hastanın hangi fizik tedavi yöntemi ile tedavi edileceğine fizik tedavi uzmanlarının karar verdiğini dile getiren Yıldızhan, uygun olan birçok hastanın fizik tedavi sayesinde ameliyat olmadan bu rahatsızlıktan kurtulabileceğini vurguladı.
 

Bel Fıtığında İlaç Tedavisi

 
Bel fıtığı rahatsızlıkları için ilaç tedavisinde, genel olarak ağrı kesici ve kas gevşetici özellikte ilaçların tercih edildiğini ifade eden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ilaç tedavisinin amacının direkt olarak bel fıtığını tedavi etmek yerine, hastanın fıtıktan mümkün olduğunca rahatsız olmamasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca, olağan yaşamına devam edebilmesine imkân tanıması yönünde etkili olabileceğinin de altını çizdi.
 
Bu yüzden ilaç tedavisinin genel olarak başlangıç aşamasındaki, istirahat ve çeşitli egzersizler ile giderilemeyen rahatsızlıklarda uygulanabildiğine dikkat çeken Yıldızhan, kas gevşetici, ağrı kesici ve anti inflamatuvar ilaçların kullanımının fayda vermediği durumlarda ise fıtığın daha ileri bir safhada olduğunun anlaşılabileceğini ve fizik tedavi yöntemlerinin düşünülebileceğini söyledi.
 
Nöroşirurji Uzmanı
Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
www.ahmetyildizhan.net
 
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Anmeg Yayıncılık İletişim A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

05:33

Güneş

06:53

Öğle

12:42

İkindi

15:47

Akşam

18:18

Yatsı

19:33

Öne Çıkan Haberler!X