ANASAYFA Güncel Ekonomi Spor Siyaset Eğitim Yaşam Dünya Kültür-Sanat Sağlık Teknoloji

Konya Valisi Özkan : Artan vakalarda kontrol sağlandı ama istediğimiz düzeyde değil

18.09.2020 20:43:00
Konya Valisi Vahdettin Özkan Gündem Özel programında KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy'un sorularını cevapladı. Vali Özkan: "Konya'da koronaviürse yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında kentte artan vakalarda bir kontrol sağlandı. Ama tam olarak istediğimiz düzeyde değil" dedi.
Konya Valisi Vahdettin Özkan Gündem Özel programında KONTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy'un sorularını cevapladı. 

Konya Valisi Vahdettin Özkan'ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:

Gerçekten Konya'da hizmet etmek bizim için de bir onurdur. Konya Anadolu'nun kalbi. Yine Konya güzel insanların yaşadığı ve sanayisiyle, tarımıyla, tarihiyle kültürüyle istikbal vaat eden örnek bir şehir olarak ön plana çıkıyor. 

Konya'da pandemi süreci 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında el birliğiyle hareket etmemiz lazım. Konya'da pandemiyle mücadele kapsamında bir eylem planını hayata geçirdik. Bu eylem planının en önemli ayağı tedavi kısmı. Tedavi dediğimiz zaman ise dünyada örnek teşkil edecek bir sağlık sistemine sahibiz.  Bu da bizim en büyük avantajımız. 

Pandemiyle mücadele kapsamındaki eylem planının diğer önemli yanı ise önleyici tedbirlerin etkin hale getirilmesidir. Sağlık çalışanlarımızın, hekimlerimizin rehberliğinde topyekun çok güçlü bir analiz sisteminin kurulmuş olması önemli. 

14 kişilik bir ekip oluşturarak Konya'da sanayi bölgelerinde bulunan fabrikalarda çalışanlar her bireye koronavirüs noktasında nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattık. 

Kontrollü sosyal hayat tedbirsizlik anlamına gelmemeli

Artık kontrollü sosyal hayata geçtik ama bu tedbirsizlik anlamına gelmemeli. Bu normal bir hayat, eski bir hayat değildir. Kontrollü bir şekilde kurallara uyarak işlerimizi yürütmemiz gerekiyor. 

Konya'da vaka artışı 

İl ve ilçelerde hatta mahallere kadar sağlık denetim merkezlerini kurduk. Şu anda 4 bin 500 kişi çalışıyor.  Bu çalışan 4 bin 500 kişi kurallara uyma noktasında vatandaşlarımızı uyarıyor. 

Yine filyasyon ekiplerimizin sayısını arttırdık. Ayrıca kontrolü sağlama amaçlı Konya'ya has olarak örnek bir uygulama hayata geçirdik. 

Özellikle koronavirüs yayılımını en fazla oluşturan risk grubu pozitif vakaların evde kalması gerektiği halde dışarıya çıkan kişiler oluşturuyor. Onlarla ilgili olarak da polislerden, öğretmenlerden ve başka alanlarda çalışanlardan oluşan bir ekip oluşturduk. Bu ekiplerin her birine ise 10 hastayı emanet ettik. Ekiplerimiz kendilerine emanet edilen hastaların her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor ve sorunlarını gideriyor.

Bütün bu koronavirüse yönelik çalışmalar kapsamında Konya'da artan vakalarda bir kontrol sağlandı. Ama tam olarak istediğimiz düzeyde değil. İstediğimiz düzeye gelmesi için de daha çok çalışmamız lazım. 
 
Yurda yerleştirilenler yurt ücretti ödeyecek

Yurtlara yerleştirdiğimiz iki tür pozitif vaka var. Bunlardan birincisi pozitif olduğu halde evde karantina kurallarına uymayanlardan oluşuyor. Bu durumda kurallara uymayan bu vatandaşlarımızı yurda yerleştiriyoruz. Yurt ücretini de vatandaşın kendisi ödeyecek. 

İkinci sırada ise tarım işçileri ile toplu ortamda kalmak zorunda olan pozitif vatandaşlarımız yer alıyor. Bu vatandaşlarımızı da yurtlara yerleştirerek karantinaya alıyoruz. Fakat u hastalarımızdan yurt ücreti almıyoruz.

Şuana kadar karantina kurallarını ihlal ettiği tespit edilen 7 vatandaşımız yurda yerleştirildi. Önümüzdeki günlerde bu sayının artacağını düşünüyorum. 

Pandemi danışma hattı kuruldu

Sağlık Müdürlüğü bünyesinde pandemi danışma hattını kuruldu. Bütün vatandaşlarımız koronavirüs ile ilgili 0332 310 42 42 hattını arayabilirler. 

Evde takip edilmesi gereken hastalarımız için de 100 kişilik bir ekip kurduk. Bu ekibimiz hastaları arayarak onlarla ilgileniyor. Bunun dışında 11 araçla ilaç dağıtım ekibini kurduk. 

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 324 milyon lira dağıtıldı

Ekonomik istikrar paketi çerçevesinde Sadece Konya ilimizde 124 milyon para dağıtıldı. Kısa çalışma ödeneği olarak da 200 milyon lira para dağıtıldı. 324 milyon para ihtiyacı olan vatandaşlarımıza dağıtıldı. 

DİĞER HABERLER