Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Terör, Orman Yangınları ve Çocuk Militanizmi Üzerine Bir Analiz

14 Ekim 2020
Günümüzdeki terörizm çalışmaları teröristlerin kimlik, motivasyon, kullandığı yöntem ve silahlara daha fazla odaklanmakta, hedefler ise bu konuların kısmen gerisinde kalmaktadır. Terörizm konusunda yaşanan gelişmeler özellikle doğal kaynakların da çatışmanın sebebi olabileceğini ortaya koymuş, doğal kaynaklar hem çatışmaların araçları hem de hedefleri haline gelmiştir. Tıpkı gezi olaylarında olduğu gibi. Bu kapsamda çevresel unsurların da terör örgütlerinin öncelikli hedeflerinden birisi haline geldiği görülmektedir. Terör tartışmaları ekseninde “eko-terörizm “çevre terörizmi” “ateş terörizmi” gibi kavramlar ortaya atılmış ve özellikle ormanlara yönelik gerçekleştirilen sabotajlar “terör yöntemi” ya da “terörizmin yeni yüzü” olarak akademik tartışmaların içinde yer almaya başlamıştır. Bu kavramların açıklığa kavuşturulması PKK’nın son dönem orman sabotajlarının mahiyeti ve terör yöntemi olarak kullanılmasının amacının anlaşılması açısından tamamlayıcı olacaktır.

Neden eko-terör?
İlk önce belirtmekte fayda var ki PKK’nın bu tip bir faaliyete gitmesi sahada ki mevcut gücünü kaybetmesinden ötürü başvurduğu bir görünürlük ve kendini hatırlatma faaliyetidir.  Diğer başat faktörlerden bahsetmek gerekirse; Normal terör yöntemlerinde hedef devletlerdeki sivillerin öldürülmesi ve toplu zayiatlar gerçekleştirme terör örgütlerinin birincil amaçları olmamasına rağmen çevre terörizminde bu tür ölümler “tamamlayıcı hasar” olarak nitelendirilmektedir. Materyal hedeflerin imhası. Bu tür terör eylemleri maddi ve ekonomik hasar gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Hedeflerin arasında ormanlar, tarım arazileri, diğer ekonomik hedefler, spesifik olmayan binalar bulunmaktadır. Bu tür saldırılar genellikle düşük maliyet, düşük planlama ve sınırlı hazırlık gerektirir. Failin akıbeti bu tür saldırılarda sorumluluğu üstlenme gibi bir talep olmayacağından failler yakalanmadan kaçma şansına sahip olmakta, bu da bu tarz eylemlerin özel karakteristiğini oluşturmaktadır.

TARİHSEL SÜREÇTE PKK’NIN ORMAN SABOTAJLARI
PKK’nın son dönemde yapmış olduğu eylemlere örnek olarak; 2019’un Temmuz başında İstanbul-Kartal’da, Muğla-Dalaman ve Milas’ta gerçekleşen orman yangınları gösterilebilir. Bu yangınlar PKK’ya bağlı “Halkların Birleşik İntikam Milisleri” (HBİM) tarafından PKK’nın haber ajansı ANF’de yayımlanmış olan bir bildiriyle örgüt tarafından açıkça üstlenilmiştir. Antalya’da üç gün süren orman yangınlarında 350 hektarlık alan yanmış ve orman yakınlarındaki otuz dört ev boşaltılmıştır. Terör örgütünün bu orman sabotajlarıyla mesaj verilmeye çalışılan hedef kitle turistler ve siyasi irade olmuştur. AK Parti iktidarının “turizmden beslendiği” ve bu sebeple de turistlerin tatil için Türkiye’yi tercih etmemeleri çağrısında bulunan PKK “Faşist blokun gelir merkezleri haline gelen bölgey gelmeyin” mesajını açıkça vermiştir.


ATEŞİN ÇOCUKLARI İNİSİYATİFİ TARAFINDAN ÜSTLENİLEN ORMAN YANGINLARI
(TEMMUZ-AĞUSTOS 2019)
TARİH GERÇEKLEŞTİRİLEN SALDIRI

24 Ağustos- Kütahya’nın Gediz ilçesinde 8 hektarlık ormanlık alan yakıldı.
24 Ağustos -Mersin’in Tarsus ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
24 Ağustos- Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
24 Ağustos -Uşak’ın Banaz ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
22 Ağustos- Balıkesir’in Edremit ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
22 Ağustos- Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
19 Ağustos- Muğla’nın Marmaris ilçesi Beldibi bölgesinde ormanlık alan yakıldı.
18 Ağustos --İzmir’in Karabağlar ilçesinde 500 hektarlık alan yakıldı.
18 Ağustos -İzmir’in Bornova ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
18 Ağustos- İzmir’in Urla ilçesinin Yağcılar ve Demircili mahalleleri arasındaki bölge yakıldı.
18 Ağustos İzmir’in Menderes ilçesinin Gümüldür mahallesinde ormanlık alan yakıldı.
17 Ağustos -İzmir’in Selçuk ilçesinde ormanlık büyük bir alan yakıldı.
12 Ağustos-Balıkesir Marmara ilçesinde ormanlık alan ve polis lojmanları yakıldı.
11 Ağustos-İstanbul Pendik’te bulunan Göçbeyli köyü etrafındaki ormanlık alan yakıldı.
11 Ağustos -Mersin’in Bozyazı ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
11 Ağustos -Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesi Deliktaş mevkiinde ormanlık alan yakıldı.
11 Ağustos -Antalya’nın Kumluca ilçesi Papaz koyunda 10 hektarlık ormanlık alan yakıldı.
11 Ağustos -Bursa’nın İznik ilçesi Hisardere Mahallesi Doruk mevkiinde geniş bir ormanlık alan yakıldı.
10 Ağustos- Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 100 hektarlık ormanlık alan yakıldı.
7 Ağustos- Muğla’nın Bodrum ilçesi ve Mumcular mevkiinde ormanlık alan yakıldı.
4 Ağustos -İzmir’in Foça ilçesinde 4 hektarlık ormanlık alan yakıldı.
24 Temmuz- Manisa’nın Soma ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
23 Temmuz -Antalya’nın Manavgat ilçesinde kaymakamlık konutunun da içerisinde olduğu alan yakıldı.
22 Temmuz -Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
22 Temmuz -İstanbul’un Şile ilçesinde ormanlık alan yakıldı.
21 Temmuz -Aydın’ın Nazilli ilçesinde 6 hektarlık ormanlık alan yakıldı.
11 Temmuz- Muğla’nın Fethiye ilçesinde ormanlık alan yakıldı.

Son olarak ise malum Hatay ve Trabzon yangınları...
Özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara’da ya¬pılan bu sabotajlarda da 90’lar ve 2000’lerde ol-duğu gibi turistik bölgelerin hedef alındığı göz¬lemlenmektedir. Ateşin Çocukları İnisiyatifi bu sabotajlara yönelik “Eylemlerimiz özgür özerk Kürdistan statüsü resmi olarak tanındığı güne ka¬dar kesintisiz devam edecektir” açıklamasında bulunarak orman katliamlarının devam edeceği konusunda da tehditte bulunmuştur. Özellikle PKK’nın gerçekleştirmiş olduğu eylemleri sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalışması, terör örgütüne müzahir ajans ve internet sitelerinde orman sabotajlarına yönelik haberler yapılma¬sı sabotajların yalnızca Türkiye’nin yerel/ulusal ekonomisini olumsuz etkilemeyi amaçlamadığı¬nı aynı zamanda toplum nezdinde korku oluş¬turarak –Robert Arthur Baird’in çalışmalarında altını çizdiği– “psikolojik maliyet” oluşturmayı da amaçladığını göstermektedir. Ez Cümle; Çocukları kullanarak kendi maliyetini düşüren, toplumu tedirgin ederek ise psikolojik maliyetini arttıran PKK bu işten kendince karlı çıksa da eminim ki bedelini çok ağır şekilde ödeyecektir. En azından öyle ümit ediyorum…

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x