Son Dakika Haberler

Ali Ayvat

Ali Ayvat

​Tatil merkezlerine, eğlence merkezlerine, lüks otel, restoran ve kafelere bakarak ekonomik kriz yok diyebilir miyiz?

13 Haziran 2024

Restoranlar dolu, kafeler dolu, alışveriş merkezleri dolu, tatil merkezleri dolu, oteller tıklım tıklım dolu diyen bazı vatandaşların “bu ülkede ekonomik kriz yok diyerek” yaptıkları serzenişler ekonomik bir gerçeklik üzerine oturmuyor. Temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan gelir piramidinin en alt grubunu oluşturan milyonlarca insan açısından bu tartışmaların hiçbir anlamı yoktur. Öncelikle krizleri görmezden gelmekle krizler yok olmuyor. Günlük yaşamda karşılaştığımız sosyal hadiselerden dolayı bu memlekette ekonomik kriz yoktur demek;yaşadığımız bazı duyguların dışa vurum halinden ibarettir.


Neredeyse cumhuriyetin kuruluşundan bu yana; Cari açık, bütçe açığı ve yüksek enflasyon gibi yapısal sorunlardan dolayı gelir grupları arsındaki makasın gittikçe açılması, pandemi süreciyle birlikte ekonomik sorunların çarpan etkisiyle daha da büyümesi; gelir piramidinin en altıyla en üstü arasındaki bağı tamamen koparmıştır.


Daha da önemlisi deprem felaketinin getirdiği ekonomik yıkımlar, fiziki yıkımlar ve beşeri yıkımlardan dolayı 100 milyar doların üzerinde yıllara sari olarak ödenmesi gereken faturalar ortadayken ekonomik kriz var yada yok tartışması absürt bir tartışmadır. Kısaca gelir piramidinin en üstündeki 40 milyona yakın kişinin tatil merkezlerindeki, eğlence merkezlerindeki ve lüks otellerdeki harcama davranışlarına bakarak; toplumun geneline yönelik çıkarsamalar yapmak gerçekçi bir değerlendirme değildir. Üst gelir grubundaki bu insanların bir kısmının krizden dolayı hiçbir kaybı yoktur. Zaten Türkiye’nin GSYH’nın yarısını bunlar kontrol ediyor. Diğer bir kısmı ise; krizden etkilenmelerine rağmen kayıpları sadece konfor kaybıdır. Çok harcayan kesimlerden dolayı bu ülkede ekonomik kriz yok diyerek sarf edilen cümleler ekonomik zorluklar içinde mücadele eden insanlarımıza karşı haksızlıktır.


Mevcut ekonomi yönetimin ekonomik sorunlarımıza yönelik tespitlerinin rasyonel bir zemin üzerine oturtmuş olması oldukça değerlidir. Çözüm yöntemlerinde eleştirilecek mevzular olsa da “kurala dayalı ” ekonomi; bütçe disiplini harcama verimliliği ve kaynakların etkin kullanımı açısından önemlidir. Sonuç olarak gelir gurupları arasındaki makası daralmak için; zenginlerden fakirlere doğru akacak servet transferlerinin bir yolunu bulmak zorundayız. Meselenin çözümüne dolaylı vergileri azaltıp, DOĞRUDAN VERGİLERİ artırmakla başlayabiliriz.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”