Son Dakika Haberler

Firdevs SAk

Firdevs SAk

​Su tüketiminin artırmanın yolları

15 Ocak 2021
Sağlığımız söz konusu olduğu zaman yediden yetmişe hepimizin yaptığı ortak hata gereken özeni göstermememiz. Eşimize, dostumuza, çocuğumuza gösterdiğimiz özeni ve dikkati kendimiz için göstermemiz gerektiğini düşünüyoruz ama maalesef bu düşünceyi eyleme geçir(e)miyoruz. Eyleme geçebilmek için kendimizce 1 hafta, 10 gün, 21 gün gibi süre belirleyip bu süre bitince de eski normalimize geri dönüyoruz ve bu bir döngü halini alıyor. Tabii bu döngü her ne kadar ‘iyileştirme' amacı ile yapılsa da ters etki de gösterebiliyor. Yine de kendimize zaman zaman gösterdiğimiz bu özen, hala içimizde kendimiz için harekete geçme isteği olduğunu kanıtlar nitelikte.

Temennim; ‘zaman zaman' olan bu özenin ‘her daim' gerçekleştirilmesi olsa da bu konuda mükemmeliyetçi davranmak da işleri tersine döndürebilir veya hiç başlamamamıza sebep olabilir. Kişisel fikrim bir yerden başlanması gerektiğini yönünde olması sebebiyle ve bu konuda başlanması gereken ilk madde su tüketimi olduğu için bu hafta size su tüketimini 3 maddede artırmanın yollarından bahsedeceğim:

Öncelikle; su içebilmemiz için suyu görmemiz gerekiyor. Yani gün içerisinde koşuşturma ve telaşımız çok fazla olduğu için su içmeyi unutabiliyoruz. Gün sonunda çok yorulup dinlenmek için fırsat bulduğumuzda gün içerisinde hiç su tüketmediğimizi fark ediyoruz. Bunun için yapmamız gereken yanımızda cam bir şişede su bulundurmak. Eğer masa başı iş yapıyorsanız masada sürahi bulundurmak sürekli biten suyu doldurma sorununu ortadan kaldırabilir. Ayrıca gün içerisinde su içmeyi hatırlatan aplikasyonlar da mevcut. Bu aplikasyonlar sayesinde de su tüketimimizi artırabiliriz. Su içmek istemememizin bir diğer sebebi de suyu tatsız bulmamız. Buna çözüm olarak suyun içine mevsim meyveleri ekleyebiliriz. Mevsimine göre çilek, salatalık, nane, portakal eklemek suya farklı bir aroma katacaktır.

Son olarak; bu hafta susuz kaldığınızı düşünerek su tüketimini artırmanın yollarından bahsettim. Gün içerisinde ne kadar su içmeniz gerektiği kişiden kişiye göre değişirken günlük 2,5 litre su içmeniz gerektiğini düşünüp kendinizi kalıba sokmamanız gerektiğini düşünüyorum. Vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu -tabii bir uzman eşliğinde olması daha iyi- 17.12.2020 tarihli yazımı okuyarak anlayabilirsiniz. Danışmanlık ve merak ettiğiniz konular için firdevssak92@gmail.com mail adresimden iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • Emrah

    Başlığı da düzgün yazabilselermiş iyi olacakmış.

    • Cevapla
    • Begen (0)
    • Begenme (0)
Kapat x
Türkçe العربية English