Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Sosyalizm konuşur AK Parti yapar- Kapitalizm yapar AK Parti bozar! 'Tanzim Satış'

13 Şubat 2019
Sebze meyve fiyatlarındaki düşüşü sağlamak için uygulanan tanzim satış uygulaması pek bir gündemde bu hafta, vatandaş haklı olarak twitter’da durmadan patlıcan domates muhabbeti yapıyor.

AK Parti yönetimi yine tam bir sosyal devlet çerçevesi çizerek kendine yakışanı yaptı, tüm vatandaşlarımız adına da hükümetimize teşekkür ediyoruz. 

Kimileri konuyu makul çerçevede yorumluyor, kimileri  kabzımal ciddiyetinde finansal, kimileri kelalaka 80’lerdeki yağ-şeker kuyrukları ile kıyaslıyor, kimileri de konuyu kapitalist düzene kadar dayandırıyor…

Kapitalist düzen demişken üzerinde biraz durmak isterim, bir buçuk asır önce dünyayı tüm eşitsizliklerden kurtarma vaadi ile kasıp kavuran marksisit görüş nasıl oldu da tam tersine işledi. Güya işçi sınıfını koruyan bu düzen dünya ekonomisini ve tüm eşitsizlikleri ortadan kaldıracaktı, peki kominizmi ve marksisit yönetim tarzını tercih eden Çin dünyanın en büyük ekonomisi iken; Çin’deki işçi intiharları ve halkın arasındaki orta sınıfın kaybolması neciydi?

Sosyalist –kominist sistem aslında şunu vadetmişti:

TÜM İNSANLAR EŞİTTİR
Fakat vaad şu şekilde gerçekleşti,
TÜM İNSANLAR EŞİTTİR AMA BAZILARI DAHA EŞİTTİR.
Evet görüyoruz ki tanzim satış politikası ile eşitlikçe ve halk adaletine uygun devlet modeli çizen, enflasyona vatandaşını ezdirmeyen ve duruma acil el atan devlet yönetimine AK PARTİ deniyormuş…
Eeee ne diyelim Marksistler söyler AK PARTİ yapar.

Gelin birazda KARL MARX amcayı anlatalım;
KARL MARX hepimizin duyduğu, bildiği ama pek sevmediği şu koca sakallı filozof devrimci…
Kapitalizme karşı mücadele verip kominist sistemi kuran  işçilerden başlayan ve toplumu üst refah seviyesine taşıyacağını idda eden hatta dünya düzenini  bununla değiştireceğini uman adamdır kendileri.
Marx 5 Mayıs 1818'de Almanya'nın batısında, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi, kendisi ateizmi tercih etti.
Avukat olan babasının yolundan giden Marx, Bonn kentinde hukuk eğitimi aldı.

Hayatı boyunca kapitalist sisteme kafa tutan Karl, sosyal -marksisit devlet modelini oluşturdu, Lenin ve Stalin kendilerini onun bir talebesi gibi adlederlerdi .

Marx kapitalizme karşı komünizmi öneriyordu. Burjuvazinin işçiler tarafından devrilmesinin ardından işçi sınıfının "diktatörlüğü" kurulması gerektiğini söyleyen Marx, işçilerin demokratik yönetimi olacak bu sistemde üretimin kâr amacıyla değil ihtiyaca göre yapılmasını öneriyordu.

Marx komünizmin, insanların "sabahları avlanıp, öğleden sonraları balık tutup, akşamları hayvan besleyip, akşam yemeğinden sonra felsefe yapabileceği" bir düzen olması gerektiğini söylüyordu. Komünist toplum üretimi düzenleyeceği için insanlar avcı, balıkçı, çoban ya da felsefeci olmasa da bunları yapma imkanına sahip olacaktı. İlerleyen teknoloji sayesinde insanlar daha az çalışarak daha çok şey üretebilecekti.

Bu popülatif söylemlere değin Marx’ın damadına yazdığı bir mektupta da şöyle diyordu.
Kızım Laura ile olan ilişkinizi onaylamam için önce ekonomik refah durumunuzu bilmem gerek bay Lafargue…

Bu ne yaman çelişki Karl amca işçi sınıfı diyorsun eşitlikçi satın alma gücü diyorsun, kendi kızına gelince neredeyse Güneydoğu'daki aşiret ağaları gibi altın kemer istiyorsun.
Tamam tamam, sende biraz bizim KİRLİ İTTİFAKÇILARA benziyorsun…
Devletin battığını söyleyen, açız diye haykıran, sarı yeşil kırmızı yapraklı ağacın dalına tutunan, altı ok siyaseti ve saadet kelimesini bedbaht eden yüzde 0,99'luk kesim şu şöyle biline ki eylemleri ile söylemleri tutmayan hiçbir ideoloji dünyada kök salamamıştır, baki olamamıştır.
Ezcümle
Sosyalizim söyler, AK Parti yapar
Kapitalizm yapar, AK Parti bozar
Muhalefete gelince, zaten kendi kuyusunu kendi kazar…HAFTANIN İNCE  KİNAYESİ;
KARL MARX hayatta olsa idi, cebindeki kalan son parası ile tanzim satışta hangi sebzeyi alırdı?
a-Patlıcan
b-Kuru soğan
C-Hepsi

CEVAP:C

TANZİM SATIŞI GÖREN GÖREN MARX, HEM SOĞAN HEM PATLICAN ALIR 
HATTA SOSYAL DEVLET BUDUR DİYEREK ‘ADAM YAPTI ‘DER VE AK PARTİ'YE ŞAPKA ÇIKARIR.

KAYNAKÇA VE TAVSİYELER
*Karl Marx’ın damadına mektubu-tarih arşivi-google

 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • SUYA HASRET ÇÖLLERDE BU HEP BÖYLE GEÇERMİ

    YÜRÜYEREK AYDINLIĞA KARANLIĞI BOĞAN ADAMADA RECEP TAYYİP ERDOĞAN DENİR.

    • Cevapla
    • Begen (0)
    • Begenme (0)
Kapat X