Dr. Mevlüt Dalkıran

Dr. Mevlüt Dalkıran

​Rotavirüs hakkında bilinmesi gerekenler

19 Ağustos 2018
Rotavirüs ilk iki yaşta sık olmakla birlikte çocuklarda ishal, kusma ve ateşle seyreden hastalık tablosu yapabilen bir virüsdür. İshal ve kusma ön planda olduğu için bebekler ve çocuklarda sıvı kaybına neden olur ve buna bağlı tehlikeli ve öldürücü olabilir. Her çocuk 5 yaşına kadar bu mikrobu kapar ve hastalığı atlatır. Peki biz nelere dikkat edelim ki çocuklarımız bu hastalığı rahat atlatabilsinler?

Özellikle dokunmayla ve yakın temasla sık bulaşır. Kalabalık ortam, çocukların oyuncakları, yiyecek ve içecekler üzerinde az miktarda bile olsa bulaşır ve ishal-kusma salgınlarına yol açar. Korunma yolu sık el yıkamaktan ve hijyen kurallarına uymaktan geçiyor. Çocuklarımızı ve bebeklerimizi kalabalıktan ve hasta olması muhtemel insanlardan korumalıyız.
 
Çocuğumuzun rota virüs kaptığını nasıl anlarız? Özellikle kış ayında daha sık olmak üzere çocuğunuzun ishal ve kusması var, ara ara ateşi yükseliyor ve beslenmesi azalmış ise akla gelmelidir. Hastanın kakasında rotavis antijeni bakıyoruz ve tanısını hemen koyuyoruz.
 
Hocam rotavirüsden korkalım mı, antibiyotiksiz geçmeyecekse antibiyotik başlayalım mı? 

Hayır korkmanıza gerek yok, çünkü her virüs gibi rotavirüs de bazen öldürücü olabilir ama bunun sebebi virüs değil ishal ve kusmanın neden olduğu sıvı kaybıdır. Sıvı kaybının giderilmesiyle çoğu hasta kısa sürede iyileşmektedir. Adı üstünde virüs, yani antibiyotikle geçmez ve kendi iyileşir, doktorunuza güvenin ve antibiyotik konusunda ısrarcı olmayın.
 
Peki bebeklerimize rotavirus aşısı yaptıralım mı? Bu konu çok tartışmalı anneler babalar, aşının artısı da var eksisi de...Yani rotavirüs aşısı yaptırısanız evet koruyucu olur ve hastalığı daha hafif atlatabilirler, ancak aşı yapılmış olsa dahi çocuklar hastalığı tekrar tekrar geçirebilirler. Ayrıca aşının yan etkilerinden dolayı bazı doktorlar aşıyı önermemektedir. Benim yaklaşımım ise çocuğun hastalığı doğal yollardan geçirerek vucudun sağlam bir immun yanıt oluşturması ve vucudun hastalığı kendisinin yenmesidir. Tabiki aşıyı yaptırmak isteyenlere de saygı duymak gerekir.
 
Biz evde ne yapalım ki hastalığı rahat atlatalım? Öncelikle bol sıvı gıda alınmalı, su, ayran ve taze meyve suyu bol tüketilmelidir. Ev yapımı yoğurt en güzel doğal probiyotiktir. Bol meyve, muz ve patates haşlaması tüketilmelidir. Yağlı yemek ve yiyecekler, yağlı süt ve bakkal gıdalarından (abur-cubur) uzak durulmalıdır. Sonuç olarak rotavirüsden korkmayalım ancak çocuğunuzun ishal ve kusması var ise doktorunuza başvurup tedavi edilmesi doğru yaklaşım olacaktır.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat X