Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Partizan

07 Haziran 2019
Evet, kalemim keskin, sözlerim revolver, menzilim şaşmaz, sesim kısık kelimelerim avaz avaz..

Açık ve net söylemekte bir beis hissetmiyorum ki,

PARTİCİLİK DEVLETÇİLİK İLKESİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR İSE ÇOK AŞİKÂRDIR Kİ BU PARTİZANLIKTIR.

Dünyada ve ülkemde siyasetin iç ve dış tarihine baktığımız zaman partileri ve temsilcilerini tasnif edecek olursak bir bedel ödeyen ve yükü yüklenenler vardır.

Bir de ön planda tutulup son kullanma tarihi dolunca çöpe atılanlar...

Evvela yazımda hiçbir partiye ve üyesine bir hicivde bulunmadığımı lakin siyasi ayrışmanın çokça olduğu şu günlerde genel ve ilkesel olan siyasi duruşu örneklerle belirtmek ve derdimi anlatmak isterim.

Kitleler on yıl önce göklere çıkardığı bir siyasi kimliği on yıl sonra yerden yere vurabilir, güvenilir saydığı bir kişiliği bir anda güvensiz sayabilir.

Bu o kişinin değişkenleri ile ilgili değil kitlesel algı yönetimi ile alakalıdır. İnsanlar birini sevmek ya da sevmemek için onu tanımaya ya da onun çalışmalarına bakmaya uğraşmazlar peki ya ne yaparlar?

Tabi olacakları daha baskın ve manüplatif sloganik tiplerin gazına gelirler.

Kim bu tipler?

Bu tipler güçlü liderlerin yanında değil genelde yakınlarında kol gezerler, uzun vadeli olarak aynı çevrede barınamaz, sık sık farklı ortamlarda görünürler, toplu fotoğraflarda en arkadan en öne geçmeyi başarıp dahası o pozda en güçlü kimlik kim ise onun yanına kadar sıvışmayı da zaman zaman başarırlar.

Tam olarak ne iş yaptıklarını kestiremezsiniz, ekonomiden siyasete ülkenin tüm kritik konuları hakkında bilgileri vardır ve her daim ceplerinde birilerinden tartakladıkları ezbere söylemleri vardır...

Biz falanı filana yedirtmeyiz!
Biz bu yolda canımızı veririz !

Falanca toplantıdaydık, falanca ağabeyimiz şöyle dedi; bizzat kulağımla duydum!

Ankara’ya çağırdılar geçen gün filan hususu istişare için aman deyim bir sana anlatıyorum kimse duymasın!

İnanın o kulaklar bizzat hiç bir hayati meseleyi duymamıştır ve bu kulisler hiç olmamıştır bile...

Partilerin oluşum ve sancı süreçlerinde toz yutan emektar şahsiyetler mütevazi kişiler sessiz sade takılırken bir bakmışsınız yedi ceddi bedelli askerlik yapanlar devletten çok devletçi, davadan çok dava adamıdır.

Bu iğreti tipolojinin birde üst modelleri vardır onlarda yıllarca güç alıp sırt dayadıkları partilerini severken devletçilik ilkesine değil ben ilkesine sırt dayadıkları için olağan müspet münasebetleri bozulduğu anda hemen karşı cepheye geçer ya da yeni bir karşı oluşum içine girerler.

Partiler kurulur, bölünür, kapanır, kapatılır bunlar siyasi parti tarihinin olağan süreçleridir.

Baki kalan devlettir.

Bu ülke bunları geçirir, lakin bu süreçler içerisinde bireysel hırsları, kalp kırıklıkları için haraket eden, ülkenin kritik virajlarında kürsülerde çıkıp parti dava bölünüyor mu?

Sorusunu sorduran, yeni oluşumlara gitme gayreti ile olmadık zamanlarda olmadık işler yapan adamları unutmaz.

Hülasa, partiler unutulur partizanlar tarihe gömülür kimse yarım kalan siyasi kariyeri için yeni ve zamansız lidercilik oyunlarına heves etmesin deriz.

Ez cümle

​Sel gider kum kalır bu ülkede hatırlanacaksa;
Özallar, Menderesler, Muhsinler, Türkeşler, Erdoğanlar hatırlanır...

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • recep ali tayyibi

  hacı teyze sen rte yi yazmışsın ondan sonra rte ler hatırlanır diyede yazmışsın sen perhiz yaparken lahana turşusu içmişsin yazık kilo alacaksın dikkat et 17 senedir bu ülkede rte nin yaptığı partizanlığı hiç kimse yapmamıştır kpss den 95 al mülakattan 65 ondan sonra 55 alanı ata sen külahıma anlat hacı teyze

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • hacı mimed

  bence bu yazı biraz partizan olmuş....

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
Kapat X