Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Ortadoğu’da yer alan terör örgütleri-DDSA’lar ve çocuk askerler

21 Şubat 2020
Devlet dışı silahlı aktörler DDSA’lar sistemli şiddet eylemleri gerçekleştiren düzensiz silahlı kuruluşların tamamını kapsayan bir terimdir. 

Özellikle Arap baharına müteakiben çoğalan ve güçlenme fırsatı bulan bu terör örgütleri istemli veya istemsiz olarak Büyük Ortadoğu projesine güçlü bir zemin oluşturmaktadır. Bir nevi demografi mühendisliği görevini üstlenen ve çoğu zaman dış devletler tarafından desteklenen bu guruplar bölgeye hakim olmak isteyen üst güçlerin işgal planlarını kolaylaştırmaktadır. 

Ortadoğu’nun parçalanan jeopolitik ortamında stratejik önemi olan bölgeleri şiddet, baskı, korku gibi soyut asimetrik yollarla ele geçirerek hedef gösterilen alanları insansızlaştırma operasyonlarını gerçekleştirmektedirler. DDSA’ların taşeron işgal ajanları olarak kullanılması yeni nesil savaş stratejilerinin BOP büyük Ortadoğu planı kapsamında uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Genel olarak ele alındığı zaman güçsüz devlet yapılarında kurgulanmış şekilde ortaya çıkarlar. 

Stratejik olarak yerli ve yabancı kitleyi eş zamanlı militarize ederler. Kendi düzensiz askeri yapılanmalarını ise bu şekilde güçlendirirler. Özellikle PKK , PYJ’nin ve işbirliği yapan Esed rejimi kadınlar ve çocukları örgüt yapılarına dahil etmekteki ki faktörleri incelenecek olursa bu konuda bir çok sosyolojik değişken vardır. Kadın ve çocuk militanların örgüte dahil edilmesi zayıf halka olarak görülen bu gurup için eşitlik, özgürlük, saygı ve birey olarak bulundukları sosyo-kültürel baskı ortamından bir kurtuluş ve var oluş sahası olmaktadır. Etnik ve dini olarak ait olma duygusu yine sosyolojik olarak terör örgütlerine dahil olma sebeplerinden birisidir. 

Ortadoğu’da aktifleşen terör örgütlerinin genel ve örgütsel yapıları militan devşirme yöntemleri, eylem kapsamları ve finansmanları ile ilgili olarak değinilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu konu başlıklarının değerlendirilmesi bölgedeki devlet dışı yapılanmaların politik-sembolik-stratejik olarak siyasi röntgenlerini çekilmesi anlamına gelmektedir.

Birinci analiz bölgede aktif olan aktörlerin kendi devletlerini kurma amacı gütmesidir. Bu amaç örgüt yapılanmasını motivasyonel ve revizyonist bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. İkinci analiz ise dış devletlerle olan ilişkilerinin fazlası ile sıkı olmasıdır. Teknoloji ve finansman anlamında kaçakçılık ve insan ticareti yapan bu örgütler bunun yanı sıra silah ve mühimmat olarak kullandıkları birçok doneyi terör örgütü olarak listelenmelerine rağmen ADB ve Rusya’dan elde etmektedirler. 

Bu durum örgütlerin meşru sayılmalarını, dış politika şablonu oluşturmalarını sağlamaktadır. PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD günümüzde Avrupa ülkelerinde temsilcilikler açmakta devlet başkanları ile masaya oturmaktadır. Bu basit ama anlaşılır analizler terör örgütlerinin Ortadoğu’da nasıl mobilize edildikleri sorusuna fazlası ile cevap vermektedir.

Taliban, El-Kaide, El-Nusra, Hizbullah, Deaş, PKK, PYD bölgede aktif olan başlıca terör örgütleridir. Bu terör örgütlerinin içerisinde farklı oranlarda sayısı tam belli olmayan oranda çocuk militan bulunmaktadır. Günümüzde Ortadoğu bölgesinde 250,000’in üzerinde çocuğun silâh altında olduğu ve/veya çeşitli silahlı birimlerde savaştıkları bildirilmektedir. 

Bu çocukların yaklaşık %40’ı ise kızdır ve genellikle seks kölesi olmaktadır veya intihar, suikast eylemlerinde kullanılmaktadır. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre tespit edilen en küçük çocuk asker ise sekiz yaşın altındadır. Bugün bölgede TSK ile çatışan güçlerin Esed askerleri ve örgüt karmasından oluştuğunu biliyoruz. Bu bağlamda bölgenin temizlenmesi hem sınırlarımızı korumak hem savaşmak zorunda bırakılan alıkonulan çocuk militanlar hem de açlık sınırında yaşayan mülteciler için büyük bir insanlık borcudur.
Mamafih;
 
Türkiye Ortadoğu bataklığına batıyor korkusu yaşayanlar şimdi size soruyorum?
Ülkenizin sınıra dayanmış savaşı ve stratejik savunmayı bir dakikalığına askıya alalım ve düşünelim. Terör ve savaşın kucağında kalan yada kaçırılan binlerce çocuktan biri sizin çocuğunuz olsa ne yapardınız?
Bu yazımda geleneği bozuyorum ve ezcümle demiyorum, diyemiyorum çünkü bu konu hakkında hiçbir zaman son bir cümlenin son noktayı koyabileceğini düşünmüyorum…

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • A.K

    Şundaki planları Büyük İsrail Devleti ve Kürt Devleti kurulmasına zemin hazırlamak...

    • Cevapla
    • Begen (0)
    • Begenme (0)
Kapat x
Türkçe العربية English