Okullar açıldı, çocuklara dikkat - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam

Okullar açıldı, çocuklara dikkat

Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 03.10.2018 18:31

Okul sezonun açıldığı şu günlerde anne ve babaların en çok sorduğu soruların başında ''Okula başladık hocam, çocuğum sık sık hasta mı olacak ve ne yapabilirim?'' geliyor. Evet birçok çocuğumuz ana sınıfına ve okula başladı. Kalabalık ortamlar nedeniyle bu dönemde hayatlarında karşılaşmadıkları kadar mikropla karşılacak ve belki de hasta olacaklar. Anne koruyuculuğunun azaldığı bu dönemde özellikle elle temasla birçok mikrop vücutlarına girecek ve çocuklarımız buna bağlı sık ateşlenecekler ve sık hasta olacaklar.

Ancak bağışıklık sistemi yani immün sistemlerinin gelişmesi ilerleyen yıllarda daha güçlü bireyler olmaları için bu dönem bir fırsattır. Her zaman dediğim gibi çocuklarımız korumacı yaklaşımla değil diğer çocukların arasında ve oyun ortamında büyümelidirler. Peki okula başlayan çocuklarımızı nasıl koruyalım? Öncelikle uyku düzenlerine dikkat edelim. Erken yatmalarını sağlayalım. Uykusu düzenli ve yeterli olan çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olur. Kahvaltı yapmalarına özen gösterelim. Kahvaltı yapmadan okula giden çocuk hayata yenik başlıyor demektir. Dikkat edin başarısı düşük olan çocukların çoğu kahvaltısını yapmayan çocuklardır. Diğer dikkat etmemiz gereken hususta el temizliğidir. Birçok hastalığın elle temas sonrası buluştuğunu düşünürsek sadece el temizliğine dikkat ederek birçok hastalıktan korunmuş oluruz.

Söylemeden geçemeyeceğim diğer bir hususta çocuklarımıza abur cubur almaları için para vermek yerine gün içinde tüketecekleri incir, hurma, dut kurusu, kayısı kurusu gibi meyve kurularını ve kuruyemiş çeşitlerini ceplerine koymak en güzeli olacaktır. Böylelikle gün içinde kan şekerleri dengelemiş olur aynı zamanda sağlıklı beslenmiş olurlar. Sağlıkla ve başarıyla geçen bir yıl olması dileğiyle...

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:33

Güneş

05:22

Öğle

12:57

İkindi

16:50

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X