Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNİN VEFA SAYFASI BİLİM ŞEHİTLERİ

03 Ocak 2020
2019'un ilk günlerinde New York Times gazetesinde bir haber yayınlandı. Habere göre 2017'de 250 binden fazla Türk başka bir ülkeye göç etmişti. Gazete Türkiye'den göçün ana nedenleri olarak siyasi görüşleri yüzünden cezalandırılma korkusu, terör, yargıya güvenin yitirilmesi ve hukukun üstünlüğünün hiçe sayılması olduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi haberin doğru olmadığını, belirtilen sayı içinde yabancı uyrukluların da yer aldığını açıkladı. Yurtdışına göçen Türklerin sayısınınsa 113 bin 326 kişi olduğu ifade edildi. Bu haberle 2019'a beyin göçü tartışmalarıyla girildi. Ancak konuşulan 113 bin 326 kişinin değil birkaç yüz mühendisin yurtdışına gitmesi oldu. Onlar herhangi bir şirkette değil ASELSAN, ROKETSAN gibi kritik savunma sanayii şirketlerinde çalışan mühendislerdi.

Kimileri çalıştıkları projeler ve şirketler nedeniyle yine çok gizli bilgilere sahipti. 10-15 sene önce intihar eden mühendislerin ardından peki şimdide ani  istifalar ve beyin göçleri neden başladı.

Bu konu en az ilk yazımızda bahsettiğimiz Aselsan intiharları-cinayetleri kadar kritik ve önemli bir mesele. Milli tekneloji hamlesinin gönlümüzü fethettiği son günlerde tabi ki aklımızdan şu sorular geçiyor;
1-Bu güne kadar defalarca teşebbüs edildiği ve elimizde mühendislik cevherleri bulunduğu halde neden her seferinde yarıda kaldık?

2-Hiç sebep yokken bir anda milli projelerde çalışan genç mühendisler kimlerdi nasıl intihar ettiler?

3-Beyin göçleri ve intiharlar milli savunma ve teknoloji hamlesini önlemek için mi planlandı?
 
SEKİZ  ŞÜPHELİ İNTİHAR  YENİDEN  ARAŞTIRILACAK, TAKİPSİZLİKTEN DÜŞEN DOSYALAR YENİDEN SORUŞTURULACAK…

- Hüseyin Başbilen:
31 yaşındayken, 4 Ağustos 2006'da özel aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. Yürüttüğü önemli projelere ilişkin sunum yapmasına bir gün kala ölü bulundu. Projelerin flash belleği bulunamadı.

- Ali Ünal:
30 yaşındaki mühendis 17 Ocak 2007'de kafasına isabet eden kurşunla yaşamıhı yitirdi. F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol, şifreleme sistemleri üzerinde çalışıyordu.

- Evrim Yançeken:
26 ocak 2007'de oturduğu binanın 6'ncı katından düşürek öldü. Başbilen askeri projeler üzerinde çalışıyordu.

- Burhanettin Volkan:
7 Ekim 2007'de Ankara Bando Okulları Komutanlığı'nda nöbetçi subay odasında ölü bulundu. Vizör marka silahla intihar ettiği söylendi.

- Zafer Oluk:
10 Mayıs 2008'de askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Yazılım mühendisiydi.

- Hakan Öksüz:
25 Ocak 2012'de Eskişehir yolu üzerinde geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında öldü. Mikro elektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu.

- Erdem Uğur:
16 Ocak 2015'de Ankara'daki evinde ölü bulundu. Gazdan zehirlenerek intihar ettiği açıklandı. Hortum ağzında bulundu. Manyetik alan konusunda uzman olan Uğur; F-16 savaş uçakları, İHA, tank ve savaş silahları gibi milli projelerde görev yapıyordu.

BATININ YENİ HEDEFİ BEYİN GÖÇÜ PLANI 

2018 yılında ani şekilde yurt dışın teklifleri alan 272 mühendis  en çok Hollanda ve ABD’den teklif almışlar, bu zamana kadar böyle bir beyin keşfi olmamasının sebebi  ise  bu güne kadar böyle ısrarcı bir milli teknoloji hamlesinin olamaması idi.

Türkiye dört nala koşan yılkı atları gibi yoluna devam etmekte iken olan gelişmelerden hayli rahatsız olan dış güçlerin böyle hamleler yapması tabi ki normal. Bunlar zaten bizim onlardan karşı hamle olarak beklediğimiz hareketler.

Şimdi bugünleri görmenin vefa borcu ile başta Aselsan cinayetlerine kurban giden, 2007 yılında süper proje ’Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi ‘için yola koyulan ve uçak kazasında-suikastında vefat eden  fizikçi bilim şehitlerimize ve daha nice sürgün giden  ülkesi için ağır bedeller ödeyenlere saygı ve minnet ile…

Her şeye değin milli savunma, yerli yazılım, yerli araba derken onur ve gururla Sezai Karakoç’un şu güzel mısraları ile bitiriyorum,

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır
Yenilgi yenilği büyüyen bir zafer vardır.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 • Liyakat

  Meram belediyesi çalışanından örnek yazı. Liyakat olsun yeter ama

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)
 • L,İYAKAT

  BU ÜLKEDE 271 BEYİN GÖÇER YERİNE 1271 BEYİN GELİR SİZ MERAK ETMEYİN SADECE LİYAKAT OLSUN YETER

  • Cevapla
  • Begen (0)
  • Begenme (0)