Son Dakika Haberler

Ali Saraç

Ali Saraç

​Mali Müşavirlerin Korona Maliyeti

17 Ağustos 2020
Son günlerde ülkemizde Covid19 vaka sayıları hızlı bir şekilde tekrardan yükselmeye başlamıştır.Yetkililerimizin maske,mesafe ve hijyen üçlüsüyle mücadele uyarılarına rağmen bu uyarılara çok fazla uyulmaması nedeniyle vaka sayıları da hızla artmaktadır. Ülkemizde  120.000 kayıtlı meslek mensubu sayısı bulunmaktadır.Bu meslek mensuplarının ofislerinde  istihdam edilen  personelle beraber bu sayı yaklaşık 600.000 kişiye ulaşmaktadır.

Mali müşavirler önceki yazılarımızda da  belirttiğimiz gibi,vermiş oldukları hizmetleri gereği,hem kamu ile hem de özel sektör olan mükellefler ile sürekli iletişim halindedir.120.000 meslek mensubu içinde 65 yaş üstü veya  kronik hastalığı olan meslek mensuplarının olduğu da unutulmamalıdır.Kısacası meslek mensuplarının yapmış oldukları iş gereği covid19 virüsüne için riskli meslek grupları içerisindedir. Elbette ki her mesleği covid19 a yakalanma riski var diyebilirsiniz?Ülkemizde maalesef test sonuçları pozitif çıkan hastalar  için hastanelerde ve/veya evlerinde 14 günlük karantina uygulaması vardır.Sonucu pozitif çıkan bir vatandaşımız hiç kimse ile iletişme geçmeden hastanede veya evinde karantina da kalmak zorundadır.

Peki sonucu pozitif çıkıp da ofis tek başına işletmek zorunda olan bir meslek mensubu bu durumda ne yapacaktır?Bu meslektaşımızın tüm evraklarının yazılımlarının ve programlarının ofisinde olduğunu düşünün ve karantinadan dolayı ofise gidemediğini düşünelim.Hizmet vermiş olduğu mükellefler adına vermekle yükümlü olduğu beyannameleri nasıl onaylayacaktır?Her ay verilmek zorunda olan KDV,BABS, pilot bölgelerde Muhsgk,diğer bölgelerde Muhtasar Beyannameleri ile SSK bildirimlerini nasıl onaylayacaktır.Elektronik ortamda beyanname göndermeme cezasının 2020 yılında; Birinci sınıf tüccarlar ve meslek erbabı için  2.300 TL,işletme defterlerinde ise 1.200_TL dır.Bu diğer bir ifade ile,sonucu pozitif çıkan bir meslek mensubu,Ağustos ayı içinde ssk lı işçisi bile bulunmayan bir firma için onaylaması zorunlu olan 4 beyannameyi karantinadan dolayı onaylamaması sonucu maruz kalacağı ceza  miktarı 9.200_TL olacaktır.Bu meslek mensubunun defter sayısı arttıkça bu ceza rakamı da sürekli olarak katlanacaktır.SGK bildirimleri konusunda da; belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında idari para cezası uygulanır ki bu rakamda kişi başı 588,60_TL dır.Şimdi böyle bir durumda meslek mensubu sağlığından daha çok maruz kalacağı cezayı düşünmek zorunda kalmaktadır.

Sonuç olarak yapılması gereken;çok hızlı bir şekilde test sonucu pozitif çıkan mali müşavirlerin bu durumu, 15/10/2019 tarihli ve 118 No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile düzenlemeye eklenerek korona virüs mücbir sebep sayılmalıdır.Karantinada geçen dönemlere ait olarak, beyanname/bildirim verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süre ise karantina sona ermesinin ardından takip eden ayın son gününe kadar uzatılmalıdır.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • İssiz müsavir

    İşsizim dolayısıyla kayibimda yok

    • Cevapla
    • Begen (4)
    • Begenme (0)
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English