Son Dakika Haberler

Mehmet Akif TEKİN

Mehmet Akif TEKİN

​Kalite Farkı

29 Ağustos 2017
Sevgili Yılmaz Vural Hoca’nın çok sevdiğim bir sözüyle başlamak istiyorum. ‘’ Barcelona ile aynı mantaliteye sahibiz tek fark onlar şampiyonluğa oynuyor biz ise küme düşmemeye... ’’ Bunu söylemek istedim çünkü dün oynanan maçta iki takımda aynı mantalitede sahaya çktı. Tek fark vardı oyuncu kalitesi...

Maç başladığında kime sorsanız karşılıklı hızlı hucümlar şeklinde geçecek bir maç olacağı söylenirdi. Her iki takımda kanat oyunlarıyla rakibinin üsüne giden aldığı veya kaptığı toplarla direkt olarak hucümü düşünen bir yapıya sahipti. Başakşehir takımı son 2 yıldır böyle iken Konyaspor bu kimliğe henüz bu sene bürünmeye başladı. Maç hızlıda başladı kanatlar Elıa, Visca, Fofona ve Ömer Ali olunca bir hayli gel gitli bir maç oldu.
Konyaspor bunu yaparken orta sahada rakibini sadece Mehdi ve birazda Musa ile rahatsız ederken Başakşehir Mahmut ve Mossora ikilisi bunlara yardımcı kanatlarda gelince orta sahada tamamen daha kollektif bir yapı aldı ve ikinci bölgede net bir şekilde Konyaspor’a üstünlük kurdu. Haliyle bunları yaparken Emre gibi ayağı düzgünde bir oyuncunuz olunca Konyaspor için şartlar daha da zorlaştı. Ancak ilk yarının sadece 10 dakikalık bir bölümünde bunu yapan Başakşehir golü bulamadı ve devreye eştlikle gidildi.

İkinci yarıya tamamen saldırgan ve takım olarak önde baskı ile başlayan Başakşehir yine önce orta sahada üstünlüğü ele aldı daha sonra oyunu kanatları açtı ve sonunda Konyaspor defansını hataya sürükleyerek golü buldu. Bu dakikadan sonra yapılan oyuncu değişiklikleri Konyaspor adına bence tamamen yanlıştı. Milosevic ve Fofona yerine Musa ve Ali çıkmış olsa belki daha farklı olabilirdi. Ama Başakşehir Konyaspor’unda gol aradığı dakikalarda gene Konyaspor’un hatasıyla veya hatalarıyla bir serbest vuruş kazandı ve Emre kalitesini bir kez daha açtığı orta ile göstererek farkın ikiye çıkmasını sağladı. Keşke futbol kalitesi kadar saha içindeki davranışlarıda kaliteli olmuş olsaydı. Bu pozisyonda Moke’nin bilinçsizce faul yapmasınıda eklemek isterim. Yapılmaması gereken, belkide alt yapılarda ilk söylenen şeydir oralarda faul yapılmaması gerektiği ancak Moke fizik kalitesini kullanarak alt edebileceği bir oyuncuyu bilinçsizce düşürdü ve Konyaspor kalesinde golü gördü.

Geriye baktığımızda Konyaspor için 3 haftalık periyotta Mehdi’nin çok başarılı bir transfer olduğu Moke’nin istenilen seviyede olmadığı Musa’nın gelişime açık olduğunu Ferhat’ın da Douglas’ın yerini doldurğunu görmüş olduk. Diğer yeni gelen oyuncular için ise bişey söylemek için henüz çok erken.

Oyun umut vadediyor ve takım gün geçdikçe daha iyi olacak bunu hissettiriyor. Bu sene bunlar olacak çünkü açık oynayan bir Konyaspor var artık ve oyunda taraflı tarafsız herkes tarafından beğeniliyor. Ancak aklımda ki tek soru işareti forvet oyuncularını göstereceği performans. Eğerki transferler geçikmemiş olsaydı belki bu soru işaretinide aklımızdan atmış olurduk. Son olarak giren ve çkan oyuncular arasında ki farkı söylemeden geçmek istemiyorum. Adebayor çıkıyor Mevlüt Erdinç giriyor. 3 haftalık performansa bakıldığında belki en kötüsü buydu ama bence geçer not alan bir takım seyrettik geride kalan haftalarda. Daha iyilerini görmek dileğiyle...
 
 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.