Her boğaz ağrısına antibiyotik gerekmez - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam
Konhaber Reklam

Her boğaz ağrısına antibiyotik gerekmez

Dr. Mevlüt Dalkıran
 • Dr. Mevlüt Dalkıran

 • 20.03.2018 16:19

Polikliniğimize gelen hastaların büyük bir kısmını ateş ve boğaz ağrısı olan çocuklar oluşturuyor ve alıştığımız o cümleler ardı sıra gelmeye başlıyor: ''Hocam bu çocuk sürekli boğaz enfeksiyonu geçiriyor, sürekli antibiyotik kullanıyor, antibiyotiksiz geçmez bu...''

Peki gerçekten öyle mi? Haydi bu yazımızda bildiklerimizi gözden geçirelim ve çocuklarımızı gereksiz antibiyotik kullanımından kurtaralım.

Öncelikle 2 yaş altında boğazda reseptörler tam olarak oluşmadığı için bakteriyel enfeksiyonlar görülmeyecek kadar azdır yani antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Bebekler ve çocuklardaki boğaz enfeksiyonunun % 80-85'inin nedeni virüslerdir. Tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşecektir. Eğer bir çocuğun boğaz ağrısı ve ateşi varsa, boğazı bembeyaz olmuş ancak bunun yanında öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşuruk, göz yaşarması gibi nezle grip semptomları varsa antibiyotik kullanımından biraz daha uzaklaşmamız gerekiyor. Bu konuda doktorunuza güvenin ve antibiyotik kullanımında ısrarcı olmayın.

Peki ne zaman antibiyotik kullanmak gerekir? En önemlisi halk arasında beta mikrobu olarak bilinen ve ARA (Akut Romatizmal Ateş) hastalığı yapan bakteriyel boğaz enfeksiyonudur. Eğer çocuğumuzda boğaz ağrısıyla birlikte halsizlik, yaygın kas ağrısı, eklem ağrıları var ise ve yukarıda saydığımız viral belirtiler yoksa aklımıza gelmelidir. Boğazdan sürüntü örneği alarak kısa sürede bu bakteriyi tespit edebiliyoruz ve test (+) ise penisilin ile tedavi ediyoruz. Diğer bakteriyel etkenleri de uygun antibiyotik ile tedavi ediyoruz.

Unutmayalım ki çocuklarımızı gereksiz antibiyotik kullanımından koruyarak daha güçlü bir savunma sisteminin oluşmasına katkıda bulunmuş ve yan etkilerinden de korunmuş olacağız.
        

YORUMLAR

 • Duygu

  Duygu

  Cok faydali yazilariniz devamini bekliyoruz
 • Hatice özdemir

  Hatice özdemir

  Hocam mrb iyi günler eltimin çocuğu rota virüsüne yakalanmış hastaneye yatırdılar bunun için napilmali 15 gündür hastade ama aynı geçmedi rota vurisu kötü bişeymi napmamiz gerekiyor hastanede yatmasi dogrumudur sizce
 • mustafa

  mustafa

  Hocam bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz.Yaklaşımınız diğer bütün doktorlara da örnek olmalı.
NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:50

Güneş

05:33

Öğle

13:01

İkindi

16:53

Akşam

20:19

Yatsı

21:55

Öne Çıkan Haberler!X