Grip ve nezleyi ayıralım - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam

Grip ve nezleyi ayıralım

Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 26.12.2018 16:48

Grip veya gribal enfeksiyon 'influenza' virüsüne bağlı özellikle kış aylarında sık görülen ve yılda bir-iki defa salgınlar yapabilen viral bir hastalık tablosudur. Okul çağı çocuklarında (anasınıfı, kreş, ilkokul) sık görülür. Yakın temas, öpüşmek, tokalaşmak ile bulaşır. Çocukları halsiz bırakan ve yatağa düşüren, yüksek ateş yapabilen (39 -40 dereceye kadar çıkabilir) yıpratıcı bir hastalıktır. Yoğun balgam, burun tıkanıklığı, burun akıntısı yapar ve 10-15 günden önce tam olarak çocuklar iyileşemez. 

100 çocuktan 2-3’ünde hastaneye yatışı gerektirecek kadar ağır seyredebilir. Ateşle birlikte nefes darlığı, solunum sıkıntısı, hırıltı, huzursuzluk, morarma varsa biran önce doktora başvurulmalı ve etkin tedavi başlamalıdır. Kalp hastalığı olan, kronik hastalığı olan, bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve çocuklar daha çok risk altındadır.

Bu konuda en sık yöneltilen sorular "Anne sütüyle bulaşır mı? Evdeki diğer çocuklara bulaşır mı?" olmaktadır. Hayır anne sütü ile bulaşmaz, çünkü anne sütünde bulunan Ig A maddesi bebeği korur ancak yakın temastan dolayı bebeğe ve diğer çocuklara bu hastalık bulaşabilir.

Peki nasıl korunalım? Öncelikli olarak istirahat edelim, düzenli beslenelim, odaları sık sık havalandırılalım. El hijyenine ve kişisel temizlik malzemelerine dikkat edelim. Bulaşmayı önlemek için gerekirse maske kullandıralım. Bol sıvı tüketelim (su, ayran, taze meyve suyu, nane-limon, ıhlamur, adaçayı, zencefil-zerdeçal-bal karışımı (1 yaş altı pekmezle karıştırılabilir). Bebeklerin özellikle burnunu açık tutalım ve kalabalıktan, hasta çocuklarla temastan koruyalım. İnternet bilgilerine ve etraftan verilen tavsiyelere önem vermeyelim ki çocuklarımız zarar görmesin. 

Nezle ise gribal enfeksiyonlara göre daha sık görülen viral bir hastalıktır. Yıl içinde defalarca geçirilebilir. Genel durum daha iyidir, ayakta atlatılır. Çocuklar keyiflidirler, ateş hafiftir ve kısa sürer. Burun akıntısı ve burun çekme ön plandadır. 3-4 günde kendiliğinden iyileşir. Tedavi yaklaşımımız ve korunma yollarımız gribal enfeksiyon ile aynıdır. Burada unutulmaması gereken bu iki hastalığın da antibiyotikle tedavisi mümkün değildir, hatta gereksiz antibiyotik kullanımında hastalık süresi daha da uzamaktadır. Çocuklarımız hastalık boyunca iştahsız, halsiz ve ateşli olabilirler. Yemek yemekten çok sıvı almalarını sağlayalım ve destek tedavileri uygulayalım. Böylece daha güçlü, daha az hasta olan ve daha çabuk iyileşen çocuklar olmalarının önünü açmış oluruz. Sağlıklı ve mutlu günler temennisiyle… 
 

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

03:34

Güneş

05:22

Öğle

12:58

İkindi

16:51

Akşam

20:23

Yatsı

22:03

Öne Çıkan Haberler!X