Büyüme ağrısı mı, romatizmal veya başka bir hastalık ağrısı mı? - Konhaber Türkiye’nin İnternet Gazetesi - Konya Haberleri,Son Dakika Haberler
Konhaber Türkiye'nin İnternet Gazetesi
Konhaber Reklam
Konhaber
Konhaber Reklam

Büyüme ağrısı mı, romatizmal veya başka bir hastalık ağrısı mı?

Dr. Mevlüt Dalkıran
  • Dr. Mevlüt Dalkıran

  • 23.05.2019 12:29

Çocuklarda özellikle 3-14 yaş grubunda en sık görülen şikayetlerden birisi de kol ve bacak ağrılarıdır. Peki bu ağrılar masum büyüme ağrıları mı yoksa bir hastalık belirtisi midir? Bu ayrımı yapmak çok önemlidir, çünkü büyüme ağrısı ise sadece takip yeterli iken romatizmal veya başka bir hastalığa bağlı bir ağrıda geniş bir tahlil ve tetkik sonrası belki de uzun süren tedaviler gerekecektir.

Gelin anneler ve babalar bu ayrımı nasıl yapabileceğimiz üzerinde duralım. Öncelikle büyüme ağrıları büyük kemiklerde olur yani kolda, özellikle ön bacak dediğimiz diz altında kramp tarzında olur. Büyüme ağrısı geceleri sık görülür ve ağrı kesici veya ovalama ile rahatlar. Birkaç saat sürer, aylarca sürmez. Spor yapan ve gün içinde aşırı hareketli olan çocuklarda sıklığı daha fazladır. Genellikle muayeneleri normaldir, röntgen çektirmeye ve kan tetkikleri yaptırmaya gerek yoktur.

Büyüme ağrısının dışında eklemi ve kemiği tutan diğer hastalıklarda çoğu zaman ek bulgular vardır. Çocuğunuzun 1.5-2 ay süren eklem ağrıları varsa (diz, el ve ayak bileği, omuz eklemi gibi küçük eklem tutulumu ön planda ise) sabah kalktığında eklem hareketlerinde tutukluk ve kısıtlılık oluyor ve gün içinde bu şikayeti kayboluyorsa romatizmal hastalıklar aklımıza gelmelidir. Büyüme ağrısında ateş, eklem şişliği ve kızarıklığı, ağız içi yaralar ve döküntü olmaz iken romatizmal ve eklemi tutan diğer hastalıklarda bu bulgular çoğu zaman eşlik eder.

Ağrıya ateş eşlik ediyorsa; kan hastalıkları (lösemi, lenfoma), kemik tümörleri, Brucella ve Salmonella gibi enfeksiyon hastalıkları, FMF gibi hastalıklar altta yatıyor olabilir.

Ağrıya yürüme güçlüğü eşlik ediyorsa; kas hastalıkları, kası ve eklemi tutan iltihabi hastalıklar akla gelmelidir.

Kalpte delik veya üfürüm öyküsü var ve ateşle birlikte ağrılar oluyorsa kalbi tutan romatizmal kalp hastalıkları ve kalp tutulumunun ön planda olduğu enfeksiyon hastalıkları akla gelmelidir.

Burada en önemli ve en çok dikkat etmemiz gereken çocuğumuzu ciddiye almak ve ona inanmaktır. Çünkü hiçbir çocuk sebepsiz yere küçük eklemlerini (diz, el ve ayak bileğini) ağrıyor diye göstermez. Unutmayalım ki büyüme harici kas ve kemik ağrıları önemli bir hastalığın belirtisi olabilir ve ne kadar erken tanı konulursa tedavimizde o kadar zamanında ve başarılı olacaktır.

YORUMLAR

NAMAZ VAKİTLERİ
Konya için Namaz Vakitleri

İmsak

04:32

Güneş

06:01

Öğle

12:59

İkindi

16:43

Akşam

19:46

Yatsı

21:10

Öne Çıkan Haberler!X