Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​BM Komiserlikleri ve skandal tecavüz vakaları

10 Şubat 2021
Sivil toplum kuruluşu Uluslararası Af Örgütü yaptığı basın açıklamasında (AI), Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü askerlerinin dünyanın birçok ülkesinde tecavüz suçu işlediğini belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerine yönelik taciz ve tecavüz suçlamaları malum ki zaten yıllardır bitmek bilmiyor. BM askerlerinin Bosna savaşının akabinde Orta Afrika Cumhuriyeti şimdi ise Suriye’de karıştığı yeni taciz vakaları ortaya çıktı. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 2014 yılında görev yapan BM Barış Gücü askerlerinin yaklaşık 100 cinsel taciz ve tecavüz suçlaması vakasına karıştığı bilinmekte. Suriye’de gerçekleşen üstü kapalı olayların haberleri ise hala dışarıya sızdırılamıyor.  BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, konuyla ilgili yayınladığı savunma açıklamasında, iddalar karşısında şoke olduğunu söyledi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad Al Hussein iddiaları "iğrenç ve tiksindirici" olarak niteledi. Söylemler her zaman ki gibi havada kaldı ve ardı arkası kesilmeyen taciz vakaları Suriye ve Afrika’da halen devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi geçtiğimiz yıl Barış Gücü askerlerinin karıştığı cinsel istismar vakalarında daha sert cezaları öngören bir karar alacağını belirse de halen ciddi bir cezai yaptırım uygulanmamakta.  Suriye’de 11 Mart 2011 yılında başlayan ve halen devam eden savaşa acil kriz müdehalesi amacı ile komiserlik kuran BM  malesef varlığını yine çocukları ve kadınları korumaktan yana kullanmıyor. Tıpkı Srebrenisca’da insanları tampon bölgeye toplayıp binlerce kadına tecavüz ettiği sonrada kirli bir pazarlıkla binlerce insanı sırp kasabına sattığı gibi. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde ise Müslüman grupların ittifakı 'Séléka' 2013 yılının Mart ayında dönemin Devlet Başkanı François Bozizé'yi devirerek birçok olay başlatmıştı. Bunun üzerine ülkede Hırıstiyan – Müslüman çatışması patlak vermişti. Fransa, 2013 yılı sonunda eski sömürgesine askeri müdahalede bulunmuş, 2014 yılında kısaca MINUSCA adı verilen BM Barış Gücü misyonu göreve başlamıştı. Barış Gücü kapsamında ülkede 10 binden fazla asker görev yapıyor. Bölgede aktif koruma görevi ile çalışan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerine yönelik taciz ve tecavüz suçlamaları ise yine bitmek bilmiyor.

Peki korumasından korunduğumuz BM kimdir?
Kısaca geçmişe bir yolculuk yapmak gerekirse kaynaklarda geçen tanımı şu şekildedir ama siz inanmayın!
"24 Ekim 1945'te kurulmuş; dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslararasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kurulan uluslararası bir örgüttür. Birleşmiş Milletler kendini "adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği uluslararasında tüm ülkelere sağlamayı amaç edinmiş küresel bir kuruluş" olarak tanımlamaktadır. Uluslararası ilişkilerde kuvvet kullanılmasını evrensel düzeyde yasaklayan ilk antlaşma 26 Haziran 1945'te 50 ülke tarafından imzalanan Birleşmiş Milletler Antlaşması'dır. Birleşmiş Milletler fikri ilk olarak, II. Dünya Savaşı'nın bitiminde savaşın galibi ülkeler tarafından, ülkeler arasındaki anlaşmazlığı ortadan kaldırarak ileride meydana gelebilecek ve kendi güvenliklerini tehdit edebilecek bir savaşın önüne geçebilmek amacıyla kurulmuştur."

Asıl sorulması gereken soru BM bu amaç ve hedefleri doğrultusunda çalışıyor mu? Yoksa savaş bölgelerinde ki görünmez tarafların gölgesini mi temsil ediyor? Elbette ki malum beş ülkenin ABD, Rusya, Çin, Birleşik Krallık ve Fransa'nın savaş bölgelerinde ki kontrolörlüğünü sağlamakta ve asla amacı doğrultusunda çalışmamakta. Bu seferlik sadece tecavüz vakalarından bahsedebildik. Tabi ki BM’nin karanlık işleri saymakla bitmez. Bitmesin, biz de yorulmadan hepsini tek tek saymaya devam edeceğiz. Ez Cümle; İhtiyacımız olan yeni bir islam milletleri birliğinin kurmak ve BM’nin korumasından artık korunmak.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kapat x
Türkçe العربية English