Son Dakika Haberler

Şeydâ’nın Köşesi - Gülsüm Özkan

Şeydâ’nın Köşesi - Gülsüm Özkan

​Berceste şehir...

23 Mayıs 2022
İnsan hep bir yolda olandır. Mesafe alan, adım atan, gönül heybesine kendini berceste edecek haller biriktiren...Dünyaya çok da sevdalanmamak için hep bavulu hazır edasında davranmak. Yolcu olan yolda gördüğü canının istediği her şeyi almaz fazla yük yorar diye...Sağındaki, solundaki ile laf telaşına girmez, geldim gidiyorum diye. Adam çok günah işlemişti; sordu bir alime: ne yapayım da bu günahlarımı affettireyim? Alim dedi: Yer değiştir. Çevren, arkadaşların günahlarına zemin hazırlıyor. İyilerin arasına git de, sen de onlardan, haniflerden olasın. 

Vatanın her karışı canfes ama bazı şehirlerin süslenmiş, havasına sinmiş bir güler yüzü var .Bursa onlardan biri; yemyeşil bir hanif diyarı…Osman gazi, Orhan gazi, Murat Hüdavendigar , Yıldırım Bayezid, Emir Sultan, Şehzade Mustafa ve daha niceleri…. Padişahların kapısını beklediği gönül sultanı Üftade hazretleri. Kulağına okunan ismi Muhammed, lakâbı Muhyiddin.. Küçük yaşta babasını kaybettiği için ailesinin tüm geçimini üstüne alan Muhammet Muhittin; hem çalışıp hem de ilim öğrenmek için çaba sarf eder. Alimlerin kapılarında bekler . Bugün yaşları 25-30 arası olduğu halde hâla baba parasını kafelerde tüketip, "okulu bitirmeyi bekliyorum” diyen bir kısım gençlerimize örnek olacak bir hayat.

Pek çok camide müezzinlik ve imamlık yaparken rüyasında Emir Buhari hazretlerini görür. Hazret” gel bizim ulu cami de yap mürzzinliği” deyince; gecenin sabahında orada müezzinlik ve sohbetlere başlar .Kendisine takdim edilen küçük bir maaşı kabul edince rüyasında hocası” sen Üftade oldun; değerini, mertebeni düşürdün” der . Uyanır uyanmaz artık eski işi ipek işçiliğini yapar ve camideki İrşat faaliyetlerinden ücret almaz. Nefsini terbiye eden bu lakabı şiirlerinde mahlas olarak kullanır. Halk bu hitabı o kadar benimser ki isminden çok mahlası ile anılır Üftade hazretleri. Ulu Camiye duası var:" Ey alim ve evliyanın toplandığı yer; seni gece gündüz ziyaret edene olsun müjdeler!”Sabah namazı Ulu Cami'de, alnımız secdede yalvardık Mevlaya:” bizi de bu duadan nasipdâr eyle”…

​Ulu caminin her taşının, her hat levhasının bir hikayesi, bir sırrı var. Sayfalarca yazsak bitmez gibi… İllâ ki gidilmesi, Üftade hazretlerinin diliyle edep ile girilip, lütufla çıkılması” gerekir.Peygamberimizin soyundan geldiği için Emir Buhari ; gönüller feth ettiği için Emir Sultan diye hitap edilen Hazretin ilk ismi yine Muhammet. Ulu cami de gezerken minderde Somuncu baba Hamidüddin hazretleri, bir tarafta Emirsultan, arkasında Bayezid han, minarede Üftade hazretleri, buluşmuşlar gibi geliyor. Hangi sırra kulak versem teslimiyeti ile el açıp” bir damla rahmete muhtaç, geldim kapına” diyorsun…Bursa bitmeyecek. Yolda olanların yol eylediği güzel şehir. Gönlümüze düşürdüklerin devam edecek. 

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. KONHABER yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
Türkçe العربية English