Son Dakika Haberler

Mehmet Yıldırım

Mehmet Yıldırım

​Beraberlik Tesellisi

04 Mart 2021
Şaşırtıcı şekilde geçen sezonun şampiyonu Başakşehir’in alt sıralarda kaldığı ve istediği sonuçları alamadığı sezonu yaşıyoruz. Başakşehir için önemi daha fazla olan maçta Konyaspor alacağı bir galibiyetle fazlasıyla rahatlama fırsatı yakalayacaktı. Her türlü sonuca açık olan bir maçtı.

Bu maç için son üç maçta aldığı 7 puanla puan sıralamasında alt sıralardan az da olsa uzaklaşma fırsatı yakalaması ile elde ettiği kazanamasan da kaybetme düşüncesi bu maç için Konyaspor’un işlerini bu daha kolaylaştırıyordu. 

Maç başladığında maçın orta sahaya sıkışacağı, orta sahada üst noktada mücadelenin olacağı, rakibe rahat geçiş oyunlarının oynanmasına izin verilmeyeceği bir mücadele şekli ortaya çıkıyordu.  Her iki takımda bir birinin oyununu bozma gayretleri ile rahat oyun kurma imkanı tanımaması başarılı hareketlerin çabuk kesilmesine ve top kayıplarının fazla olmasına neden oldu.

Bu sıkışan oyunda boş alandaki arkadaşlarına atılabilecek toplar etkili olacak gözüküyordu. Bunun en etkili örneğini Crivelli’nin topla buluştuğu ve hakemin penaltı çaldığı pozisyonun oluşmasında gördük. Verilen penaltı kararı net bir şekilde hatalıydı ve VAR’ın müdahalesiyle iptal edildi…

Penaltının iptalinden sonra oyunun hakimi Başakşehir olmaya başlasa da etkili pozisyonlar üretemedi. İlk yarının sonlarında ise Konyaspor etkili oynamaya başladı. İlk yarının en tehlikeli pozisyonları uzatmanın da son dakikasında önce Konyaspor adına sonra Başakşehir adına gerçekleşti.

İkinci yarıya daha çok puan ihtiyacı olan Başakşehir daha etkili başladı.Oyun Konyaspor yarı sahasında oynanırken Konyaspor kalesini gole kapatmaya çalışıyor Başakşehir takımı da etkili şutlar atamıyordu. Konyaspor’un bu kadar baskıda kalmasının nedeni biraz da kendisiydi. Kaptıkları topları olumlu kullansa kontra ataklarla tehlikeli ataklar  oluşturma fırsatı varken sakin kalamayıp doğru paslaşmalar yapılamadı ve genellikle top rakibe verildi. Kimi pozisyonlarda ise toplar öylesine uzaklaştırıldı.

Bu baskıda ilerleyen dakikalarda oldukça net pozisyonlarda Crivelli’nin şutu Eray’ın ayaklarından dönerken Ponck’un kafası dışarı gitti. Bir de uygun pozisyonlara rağmen çok kötü şut kullanan Başakşehirli futbolcular Konyaspor kalesinde gol oluşmamasının bir başka nedeniydi.

Oyun içinde kalesinde gol görmeyen Konyaspor için oluşacak golü gizliyordu. Kapılacak topla Başakşehir’i dengesiz yakalayıp doğru paslaşmalar yapan Konyaspor golü atabilirdi. Konyaspor ikinci yarıda ilk etkili çıkışını maçın sonları yaklaşırken yakaladı. Doğru paslaşmalarla ilk rakip kaleye etkili gidişindeki organizasyon Bytyqi’nin soldan görerek ve ölçerek yaptığı orta ile arka direkte boş buluşan Cikalleshi iyi bir kafa vuruşu ile sonlandı ve Konyaspor öne geçti.

Baskı altında oynarken beraberliğe razı görüntü veren Konyaspor maçı kazanmak için büyük fırsat yakalamıştı. Bunun için kalan kısa süreyi gol yemeden tamamlaması gerekiyordu. Fakat çok geçmeden bunu bozan kullanılan kornerde rahat bir şekilde kafa vuran Demba Ba oldu.

Maç berabere biterken kötü oynanan maçta galibiyeti kaçırmanın burukluğu vardı Konyaspor’da… Beraberlik ve alınan bir puan tesellisiyle yetinmek zorunda kaldı.

Bu maçın işleyişini ve sonucunu tayin eden en önemli faktörlerden biri de her iki takımında puan tablosunda bulunduğu konumdu. Öyle ki mevcut şartlar Konyaspor için beraberlik de yeterli görülebilecekken Başakşehir için kazanma mecburiyeti olan maçtı. Belki de bu mecburiyetin getirdiği stres ve sağlıklı düşünememe uygun pozisyonlarda kötü vuruş yapmalarına neden oldu.

Düşme puanları ile ilgili tahmin yapacak olursam ligde kalmak için en az 38 puan gerekli olduğunu düşünüyorum. 38 puan altında kalan takım düşer. Olası alt sıralardaki takımların beklenmedik galibiyetler alması durumunda tavan puan ise 46 puan olacağını düşünüyorum. 46 puanı bulan takım ligde kalır. Konyaspor’un ligde kaldım diyebilmesi için 14 puana daha ihtiyaç var. 46 puanı buluncaya kadar gevşeme olmamalı ve o zamana kadar hedef ligde kalmak olmalıdır.

Selam ve dua ile…

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Türkçe العربية English