Son Dakika Haberler

Zehra Betül Şişman

Zehra Betül Şişman

​Barış koridorunda oftrikort meseleler

08 Ağustos 2019
Savaşın yavaş yavaş son bulması ile geri göç, güvenli bölge ve ABD tarafından korunan PKK ve YPG’nin bölgesel pazarlıkları hareketlenmeye başladı bile.

Türkiye her şeye rağmen milli savunma sistemleri ve menfi çıkarlarını gözetme konusunda cesur davranarak ABD-TÜRKİYE denkleminde yine su terazisi dengesinde kıvamında bir karar aldı.

BOP Büyük ortadoğu planı kapsamında dilediğince haraket edemeyerek devamlı İran ve Türkiye engeline takılan Amerika yine de perde arkasında ince ve sinsi bir şekilde planlarını elbette yapmaya devam ediyor.

Genel çerçeveye bakıldığında, mutabakat S-400 dahil bir dizi konuda gerilim yaşayan ABD ve Türkiye açısından zaman kazanmaya dönük bir zemin sunuyor. PKK bu zeminde Münbic’deki gibi daha çok patinaj yapar. 

ABD de ne Kürtlerden ne Kürtler üzerinden Suriye stratejisinden ne de NATO müttefikinden vazgeçmek niyetinde olmadığını gösterdi. O yüzden krizi öteleyen bir ara formül ya da kurulacak mekanizma iki müttefik güç için itibarlı bir manevra sayılabilir. Fakat bu durum ‘yok edici’ bir müdahaleyi ötelemiş olsalar da örgütü‘ kaybederek var olma’ denkleminden vazgeçildiğini göstermiyor.

Tabi ki bölgede yaşayan ve örgütün baskısından bunalmış olan karma Kürt-Arap halkının barış koridorundaki ferahı ve Türkiye’nin sınır güvenliği için her an taze bir b planı elbette TSK’nın cebinde  duruyor.

Kürtler olası müdahaleyi özerklik projesinin tamamen çökertilmesi olarak gördükleri için tüm güçlerini ABD ile ortak operasyonların sürdüğü güney cephelerinden kuzeye Rojova’ya çekmek durumunda kalacaktır. Bu boşluğu ya Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) dolduracaktır ya da Suriye ordusu. Birinci seçenek ABD’nin “IŞİD’i yendik” efsanesinin sonu, ikincisi Fırat’ın doğusunda kurguladığı oyunun iflası olur. Suriye bir süreden beri İran’ın milis güçleriyle, Rusya’nın stratejik unsurlarıyla verdiği destekle Deyr el Zor’ın güney yakasında pozisyon alıyor. Dengeler değiştiği an 2017’de Münbic’de olduğu gibi Suriye ordusunun intikali uzun sürmez. ABD’nin, Fırat’ın doğusunu hem Suriye’nin geleceğini şekillendirmede hem bölgesel hedeflerinde güçlü bir kart olarak gördüğü sır değil. Bunu eski Dışişleri Bakanı Rex 
Tillerson çok çarpıcı bir şekilde dile getirmişti. Kuzey Suriye’deki unsurlarla Türkiye’nin savaşa tutuştuğu bir seçenekte ABD’nin bütün stratejik denklemi dağılabilir. Bu da Suriye defterini kapatıp gitmesini gerektirir. 

***

Ankara’daki masa trajik restleşmelerin gölgesinde kuruldu. İmralı’da terörist başı  Abdullah Öcalan’la avukatlarının görüştürülmesi de bir tarafta Türkiye, diğer tarafta ABD ve beri tarafta İmralı/Kandil-Rojava’nın olduğu bir müzakere masasında al-ver durumunun oluştuğu 
anlaşılıyor.

Neticede herkes bayramdan sonra savaşı beklerken Ankara’da Amerikalı askeri yetkililerle iki gün süren görüşme maratonunun ardından üç maddelik bir mutabakat açıklandı.

Dün Amerikan ve Türk tarafının eş zamanlı duyurduğu ortak metne göre;

– İlk aşamada Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek tedbirler bir an önce uygulanacak.

– Güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekât merkezi en kısa zamanda kurulacak.

– Müteakiben bölgenin barış koridoru olması ve Suriyelilerin dönmeleri için her türlü ilave tedbir alınacak.

Mamafih;

Artçı dip dalgalar olarak değerlendirebileceğimiz bu gelişmelere BOP kapsamında bakarsak Türkiye tam olarak dalga kıran vazifesi oynamakta.

Ortadoğu planı yeni Dünya haritası ve düzeni konusunda ikini çeyreğe geçen NATO ve ABD yıpranma ve risklere rağmen hem savaş mağdurlarını ortada bırakmayarak  hem de  iç-dış güvenliğini koruyarak milli savunmasını stratejik olarak yapan Türkiye ile daha çok uğraşır.

Bakarsınız  bir gün petrol ve yerel kaynaklar konusunda  Afrika-Ortadoğu bölüşümü yıllar önce yapan yeni Roma krallıkları İngiltere ve ABD’de  bir gün Roma krallığı gibi bir Fatih’in eli ile yıkılır.

Güvenli bölgenin sonu nereye gider derseniz?

Önce geri göç ve illegal göçmenlerin sınır dışı edilme işlemleri tamamlanır 

‘tabi ki bu birkaç yıl vakit  alacak daha sonrasında ABD harita çizim çalışmalara hız verir.

Oftrikort; yazan çizen Kürt entel provokatörlerin yayınlarından anladığım üzere paçaları tutuşmuş durumda, bu sürecin sonunda ABD‘nin özerk bölge Kürdistan konusunda elini eteğini çekip tek adres olarak kuzey bölge Rojova’yı göstermesinden, gerilla Kürtlerin kullanılmış ve çaresiz olarak ortada bırakılmasından bir hayli tedirginler.

E hani tedirgin olmakta haksızda değiller ne diyelim?

Haber kaynakları;
Ahval,duvar gazate,BBC world

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • muhammed

    seçim öncesi O. Öcalanı tv de konuşturanlara ne demeli, bir çift lafınız olsaydı bari. O.Öcalandan medet umanlara ne demeli. yazıklar olsun.

    • Cevapla
    • Begen (0)
    • Begenme (0)
Kapat X