Dr. Mevlüt Dalkıran

Dr. Mevlüt Dalkıran

​Alışveriş listemizi değiştiriyoruz

05 Mart 2018
Anne ve babalara "hayatınızdaki en önemli önceliğiniz nedir" diye sorsak büyük çoğunluk "çocuklarımız" diyecektir. Onların herşeyiyle şartsız koşulsuz ilgileniyor, bir dediklerini iki etmiyoruz. En önemlisi de sağlıklı olmaları için herşeyin en güzelini en iyisini yedirmeye çalışıyoruz, değil mi? Ancak "elimizden geleni yapıyoruz ama çocucuğumuz yinede sık hasta oluyor, iyileşmek bilmiyor!" şikayetinde bulunuyoruz. Bu durumda beslenmenin önemine dikkat çekmemiz gerekiyor.

Haydi gelin bildiklerimizi gözden geçirelim ve alışveriş listemizi yeniden düzenleyelim. Birinci önceliğimiz çocuklarımızın gün içinde dirençlerini korumaları için güzel bir kahvaltı yapmaları olmalıdır. Kahvaltı soframızı basit şeker içeren fabrikasyon üretim gıdalardan, raf ömrü uzun olan ve açıldığı zaman uzun süre bozulmayan katkılı gıdalardan temizlemeliyiz. Atmalıyız hepsini... En ideali; her sabah 1 organik-köy yumurtası (allerji yapmadığı sürece üst sınırı yok), 1 bardak süt (taze sağılmış inek sütü, pastorize olmayacak), tam buğday ekmeği, bal ve tereyağı, zeytin, peynirden oluşturulmalıdır. Çocuklarımızın kahvaltılarını bu şekilde düzenler ve yaptırabilirsek daha az hasta olduklarını, hastalansalar bile daha çabuk iyileştiklerini, gün içinde enerjilerinin daha yüksek olduğunu, kilo aldıklarını ve immün sistemlerinin daha güçlü olduğunu göreceksiniz.

Şimdi gelelim alışveriş listemizin olmazsa olmazlarına... İncir, hurma, kefir, zencefil, zerdeçal, tarçın, zeytin ve ev yapımı yoğurt...Oysa hiç alışkın değiliz bunlara değil mi? Hergün düzenli tüketilmesi halinde antibiyotiği en son ne zaman kullandığınızı unutacaksınız. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin püf noktası bu yiyeceklerdir. Deneyin, çocuğunuzdaki değişimi hissedeceksiniz.

Yorumlar

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan konhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  • Duygu canlı

    Süper yazı doktor..????????????????

    • Cevapla
    • Begen (0)
    • Begenme (0)
Kapat X